Kanada 1.4 Milyon Göçmen İşçi Alıyor

25

Kanada 1.4 Milyon Göçmen İşçi Alıyor

Kanada 1.4 milyon göçmen işçi alıyor haberi gündeme bomba gibi düştü. Kanada tarafından gelen bu hamle ile birlikte iş gücü istihdamını arttırmak amaçlanıyor. Özellikle iş gücünü dengelemek gibi amaçlar ile birlikte 3 yıl içerisinde toplam 1.4 milyon göçmene iş imkanı tanıyacağını açıkladı. Kanada’da göçmenlik, mülteci ve vatandaşlık başkanı tarafından açıklama gerçekleştirildi. Başbakanın yaptığı açıklamaya göre 2023 senesi içerisinde toplam 465.000, 2024’te 485.000 ve son olarak 2025 tarihinde 500.000 göçmenin Kanada içerisinde alınacağı ifade edildi. Böylece toplam olarak 1.4 milyon göçmen ülkeye kabul edilecek.

Oluşan bu göçmen hedefiyle dikkat çeken Kanada’nın aynı zamanda kısa bir süre içerisinde nüfus artışı yaşaması beklenmekte. Kanada içerisinde nüfus artışı gerekliliğini belirten başbakan açıklamaları ile birlikte bu göçmenlik durumunun başarılı bir sonuç elde edeceğini ifade etti. Aynı zamanda mevcut açıklamasına ülkemizde meydana gelen şiddet ve savaş gibi durumlara karşı önemli bir anlam taşıdığını ifade etti. Daha öncesinde de meydana gelen Kanada politikası ile birlikte açık kapı göçmenlik politikası bulunmuştu. Bu doğrultuda G7 ülkeleri arasında büyüme elde edildi. Ağustos ayında toplam olarak 958.000 kişi için açık pozisyon imkanı tanındı. Bu doğrultuda Kanada genellikle ticaret ve sağlık gibi sektörler ile ön planda yer alıyor. İçerisinde yaşanan iş sıkıntısına karşı işçi aramakta olduğu biliniyor.

kanada 1.4 milyon gocmen isci aliyor
kanada 1.4 milyon gocmen isci aliyor

Kanada Göçmenlik Başvurusu

Kanada 1.4 milyon göçmen işçi konusu ile birlikte Kanada göçmenlik başvurusu işlemleri meydana geldi. Kanada içerisinde yer alan yaşam standardının yüksekliği ve başarılı ekonomik koşullara sahip. Başarılı bir ülke olarak karşımıza çıkan Kanada nüfusu incelendiği takdirde büyük kısmı göçmenlerden oluşuyor. Peki Kanada göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?

Kanada içerisinde göçmenlik başvurusu yapmak için online olarak işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Yapılan başvurular doğrultusunda herhangi bir olumsuz sonuç elde edilmediği takdirde 6 ay içerisinde sonuç verilir. Ancak yapılan başvurular niteliklerine göre farklı şekilde karşımıza çıkar. Göçmenlik kategorisi altında aile birleşimi vizesi bulunuyor. Bu vize dahilinde sponsor aranıyor. Mevcut sponsor durumu ise kişinin yakınına olarak asgari ücretle çalışıyor olmaması ve banka hesabı içerisinde en az 40 bin dolar bulunması gibi şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyan kişiler başvuru yapma şansına sahip olacaktır.

Girişimci Göçmenlik Programı

Girişimci göçmen programı dahilinde Kanada içerisinde yer alan göçmenlerin yenilikçi fikirleri baz alınıyor. Fikir sahibi olan kişiler bu göçmenlik başvurusunda bulunabiliyor. Program dahilinde başvuru yapacak kişilerin öncelikle kendisine sponsor bulması gerekiyor. Bu programa ek olarak yatırımcı göçmenlik programı da bulunuyor.

Kanada’da yer alan bu program için  banka hesabı içerisinde 10 milyon dolar bulunması yeterli. Böylece kişiler yatırımcı olarak göçmenlik başvurusu yapma hakkına sahip oluyor. Yukarıda bahsedilen göçmenlik programı dahilinde kendi işini yapan kişilerin de başvurma şansı bulunuyor. Kanada devletinde spor veya kültürel olarak destek imkanı bulunan kişilere bu başvuru hakkı sağlanıyor.

Express Entry Sistemi

Kanada’da göçmen olmak isteyen kişiler için hazırlanmış bir sistemdir. Mevcut sistem içerisinde kişilerin bilgileri toplanmaktadır. Kanada göçmenlik başvurusu için kişilerin öncelikle resmi sayfa içerisinde kişisel bilgilerini paylaşması ve profil oluşturması gerekir. Bu sistem içerisinde toplam olarak iki adet aşama bulunur. Bahsedilen aşamalar başvuru daveti ve oturum başvuru yapmak olarak ifade edilebilir. Göçmenlik başvurusu esnasında başvuru davetiyesi almanız gerekir, bundan dolayı Kanada içerisinde tanıdığınız birisi olması şarttır. Mevcut aşama dahilinde kişisel özellikleriniz verilmekte olup aynı zamanda ortalama bir puan belirlenir. Kanada içerisinde bulunan kişi puanı da baz alınarak bir puan ortalaması yapılır.

Kanada içerisinde göçmen başvurusu yapan kişilerin mutlaka dil bilmesi gerekir. Kanada’da Fransızca ve İngilizce dilleri kullanılmaktadır. İki dilden birini bilmek şart olarak belirlenmiştir. Ülkemiz içerisinde bu diller için bazı sınavlar gerçekleşir. Bu sınavlardan yeterli düzeyde puan almanız gerekmektedir. Böylece Kanada göçmenlik başvurusu içerisinde sizler için artı 1 puan olarak ifade edilir. Talep edilen şartları karşılayan tüm göçmenler başvuru sonucunda olumlu bir yanıt ile karşılaşacaktır. Başvuruların onaylanmasının ardından kişiler Kanada üzerinde yeni bir hayat şansı elde eder. Kanada içerisinde bu sistem başvurusu onaylandıktan sonra oturum gibi durumlar meydana gelecektir.


25 Yorumlar
 1. Rıdvan örnek diyor

  Merhaba özel güvenlik görevlisiyim nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olur musunuz

 2. Mehmet vefa güler diyor

  Merhaba efendim ben nasıl başvuru da bulunabilirim

 3. Abdullah diyor

  I am abdullah Keskin, I am a construction master, I worked abroad, Europe, Malta, I have no language problems, I have myk certificate

 4. Adem diyor

  Merhabalar garsonluk sertifikam var nasıl başvuru yapabilirim

 5. Ravil diyor

  Merhabalar Ben Azerbaycan vatandaşiyim yillardir Türkiyede kuryerlik yapiyorum ilave olarak da qarsonluk inşaaat ve başka işlerle de ilgileniyorum

 6. osman diyor

  mesleğini yurt dışında devam ettirmek istyorum berberlik mesleğimi

 7. Begenchmyrat diyor

  Başvuru yapılacak yer bulamadım

 8. Murat diyor

  Merhaba ben temizlik bahçivanlık inşaat vb işleri iyi bilirim ayrıca boya alçı duvar kağıdı işleri de biliyorum

 9. Ahmet diyor

  Nasıl başvuru yapacagız

 10. Orkut diyor

  Ben bu siteye çok defa girdim birsefer form dolduramadı

 11. Sezer diyor

  İnşaat sektöründe sıva Montana’ma boya gibi işleri yapıyorum

 12. Yahya inan diyor

  Merhaba uluslararası transport şoför olarak çalışıyorum AB vizeliyim faal çalışmaktayım Kanada’da çalışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Tamer diyor

  Petrol ve doğal gaz arama şirketinde çamur teknisyeni olarak çalışıyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

 14. SALİH diyor

  EFENDİM başvuruyu nasıl yapabiliriz bulamadım lütfen rica etsem bana geri dönüş yapabilirmisiniz

  Saygı ve Sevgilerimle Efendim

 15. SALİH DOST diyor

  EFENDİM başvuruyu nasıl yapabiliriz bulamadım lütfen rica etsem bana geri dönüş yapabilirmisiniz

  Saygı ve Sevgilerimle Efendim

 16. BEHRUZ diyor

  Merhabalar ben pizza ustasıyım yurtdışı ninda getmik estiyorm saygilar

 17. Turgay diyor

  Merhaba ben turgay erkek kuaförüyüm mesleğimde iyim belgelerim hepsi mevcut eğer sizde imkan verirseniz isviçre de çalışmak istiyorum

 18. Hüseyin öztaş diyor

  Aşçı inşaat duvar sofor

 19. Aliihsan diyor

  Aliihsan horoz şöferlik te istenen her deneyimi. Var nasıl başvuru yapabilirim

 20. Suleyman diyor

  Fayans işi yapıyorum usta olarak bana nasıl yardımcı olabilirsin

 21. Mehmet diyor

  Marongoz + elekdirik + vinç operatörü G belgesine sahipbim

 22. Ehsan Allah diyor

  Merhaba Ben PVC ustasıyım doğram cam balkon sineklik almayın hepsini yapıyorum aslında çalışmak istiyorum

 23. Özkan diyor

  İşe çok ihtiyacım var

 24. Aydın Erat diyor

  Kalıpçı ustasıyım elimden her iş gelir

 25. Nurgül öncel diyor

  Merhabalar ben nurgül öncel 40 yaşındayım tekstil sektöründe usta makinacıyım eßimde 100 kişilik bir yerde bant şefi tekstil üzerine dokuma uzerine 27 yıldır tecrübeliyiz artı oto kılıfı üzerinede çok iyiyiz ilginize arz ederiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.