İyi Bir Lider Olmanın Şartları

0

İyi Bir Lider Olmanın Şartları

İster kendi işinizi ister bir grubu yönetin, en iyi liderler çalışanları ile olumlu bir şekilde etkileşime girmek için güçlü liderlik niteliklerine ihtiyaç duyar.

Büyük Bir Lider Olmanın Nitelikleri Nelerdir?

Liderlik kelimesini nasıl tanımladığınızdan bağımsız olarak, bazı kişilerin deneyimlerine ve iç görülerine dayalı olarak başkalarının hayatlarını büyük ölçüde etkileyebileceğini inkâr edemezsiniz.

Hepimiz yaşam yolculuğunda farklı zaman çizelgeleri yaşarken, rehberlik ve tavsiye için liderlere bakarız.Daha önce liderlik etmemiş olman önemli değil. Nihayetinde en etkili liderleri inşa eden belirli özellikler beceriler vardır.

iyi bir lider olmanin sartlari
iyi bir lider olmanin sartlari

İletişim

Liderlik rolündeyseniz, iyi iletişim becerileri kesinlikle çok önemlidir. Bire bir iletişim kurmak için dili kullanmak, gerçekten insan olarak sahip olduğumuz tek şey. Evet, sözlü olmayan ipuçları var, ancak kendinizi açık bir şekilde ifade edebilmek ve diğer insanlarla empati kurabilmek, etkili liderliğin temelidir.

Dürüstlük

Dürüstlük, kimse izlemiyor olsa bile doğru olanı yapmaktır. Dürüstlükten yoksun olduğunuzda, takipçilerinizin dürüst olmasını bekleyemezsiniz. Dürüst bir lider, sözlerine bağlı kaldığında, temel değerlerine göre yaşadığında, örnek teşkil ettiğinde ve takip ettiğinde başarılı olur.

Sorumluluk

İyi bir lider, suçtaki payından biraz daha fazlasını, övgü payından biraz daha azını alır.Güçlü bir lider, ekibin iyi ya da kötü sonuçlarından sorumludur. Ekip içinde sorumluluk duygusu yaratan eylemlerinden kendilerini ve çalışanlarını sorumlu tutarlar.Kredinin gerektiği yerde kredi verirler ve gerektiğinde suçlamanın sorumluluğunu alırlar.

Empati

Doğru bir lider açık görüşlü ve etrafındaki kişileri anlayan biri olmalıdır.Böylece onlarla derin bir kişisel bağ kurabilirler.Empati sadece iyi bir insan olmak değildir.Empati yapabilmek için:

 • Daha iyi tahminler yapın
 • İş stratejilerini geliştirin
 • Takımları arasında sadakati teşvik edin
 • Müzakere taktikleri geliştirin
 • Yaratıcılığı artırın

İnsanların nereden geldiğini anlamak, ekip üyelerinin daha üretken olduğu ve liderlerin geliştiği daha insani bir ortamı kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

Örneğin, bir çalışan sürekli olarak 15 dakika gecikirse, iyi liderler onları hemen suçlamaz ve daha iyi liderler şu soruyu sorar çalışanım neden geç kaldı?

Alçakgönüllülük

Liderlik söz konusu olduğunda, yeni bir unvan veya statüye aşık olmak cazip gelebilir.

 

Bununla birlikte, en iyi liderlik özellikleri, kendi kendini tanıtmaktan çok, problem çözme ve takım dinamiklerine odaklanır. Büyük bir lider, ekibinin iyiliğinden daha çok kendisiyle ilgilenirse asla etkili olamaz. Thomas Merton’un dediği gibi, ‘’Gurur bizi yapay yapar ve alçakgönüllülük bizi gerçek yapar.”Ekip üyelerine karşı alçakgönüllü ve savunmasız olmak, bir lideri çok daha ilişkilendirilebilir ve etkili hale getirecektir.

Esneklik

Bir liderin gerçek cesareti, iyi zamanlarda nasıl performans gösterdikleri değil, kollarını sıvayıp, zor zamanlarda nasıl üretim yaptıklarıdır.Olumlu tavırlara sahip büyük liderler, koşullar ne olursa olsun örnek teşkil eder ve takımlarını bir araya getirir. Durumlara sakin, toplu bir şekilde tepki vermenize ve sorunlardan ziyade çözümlere odaklanmanıza yardımcı olan bu doğal pozitifliktir.Dayanıklılık, deneyimle gelen bir liderlik özelliğidir.

Vizyon

İyi iş liderleri bir vizyon yaratır, vizyonu ifade eder, vizyona tutkuyla sahip olur ve amansızca onu sonuna kadar yönlendirir.Büyük bir lider, organizasyonel yönü açıkça belirler ve kararlılık gösterir. Karar verme, yeni fikirlerin anahtarıdır, ekip üyelerinin alt çizgiyi bilmelerini ve önlerindeki hedefleri ve misyonu anlamalarını sağlar.

Etki

Bazı liderler, belirli bir liderlik statüsüne ulaştıklarında, onlara otomatik olarak saygı gösterileceğine inanırlar. Durum böyle değildir.Liderlik ve nüfuz birbirinin yerine geçemez ve buna saygı gösterilmeli, böylelikle saygı kazanılmalıdır.Liderlerin etkilerini artırmak için yapabilecekleri bazı şeyler şunlardır:

 • Ne istediklerini açıkça belirtin
 • İnsanlarla duygusal olarak bağlantı kurun
 • Başkalarını önemli hissettirin
 • Savunmasız ve karizmatik olun
 • Yaygın olarak paylaşılan hedeflere doğru çalışın
 • Öneri ve girdi isteyin
 • Gerçek ve kalıcı ilişkiler kurun
 • Öz farkındalığa sahip olun
 • Liderlik özelliklerinizi geliştirin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.