İnternetten Borsa Oynamak

0

İnternetten Borsa Oynamak

Var olan birikiminizi şirketlerin sahip oldukları hisselerle değerlendirmek için, internetten borsa oynamak, adeta biçilmiş kaftanlardan biridir.

İnternetten borsa oynamak, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan şirketlerin birer ortağı olmak anlamına gelmektedir. Eğer, Türkiye’de yer alan şirketlerin birer ortağı olmak istiyorsanız, o zaman internet üzerinden borsa oynamanın vakti gelmiştir. Sahip olduğunuz birikimlerinizi borsaya yatırarak, almış olduğunuz hisseleri alım, satım yaparak borsa oynama işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Borsaya girme işlemlerinde, yapacağınız yatırımlarınızdaki başarılarınız için, doğru bir başlangıç yapılması oldukça önemlidir. Bundan dolayı da, internet üzerinden borsa oynamak için, öncelikle borsanın öğrenilmesi gerekmektedir. Kendi birikiminizle borsa oynamadan öncede, sanal hesaplar üzerinden deneyim kazanılması, borsa oynamak isteyen kişilerin işlerine oldukça fazla derecede yarayacaktır.

internetten borsa oynamak
internetten borsa oynamak

Borsaya Giriş İşlemleri

İnternet üzerinden borsa oynamak için, belli başlı kavram ve temellerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu kavram ve temellerin öğrenilmesi, başarılı bir borsa oyuncusu olmanız yolunda sizlere büyük bir fayda sağlayacaktır.

Borsaya giriş işlemlerinde, borsa oynamak isteyen kişilerin bilmesi gereken tanım ve kavramlar şu şekildedir:

 • Borsanın tanınması
 • Borsada deneyim kazanmak
 • Aracı kurumun seçilmesi
 • Borsa oynamak için gerekli yatırım hesabının açılması
 • Yatırım için kullanacağınız birikimin miktarına karar verilmesi
 • Borsa oynarken neye yatırım yapılacağına karar vermek
 • Borsa oynama stratejisinin belirlenmesi
 • Yatırım yaparken bir amaç belirlemek
 • İnternet üzerinden borsa işlemlerine başlanılması
 • Borsa emirlerinin nasıl verileceğini öğrenmek
 • Sağlam bir irade ve psikoloji sahibi olunması
 • Borsa oynamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Borsanın Tanınması

Borsa oynamak isteyen kişilerin öncelikle, borsanın nasıl bir yer olduğuna dair bir fikir edinmeleri gerekmektedir. Nasıl ki, yeni bir şehre gitmeden önce belli hazırlıklar yapılıp, çeşitli araştırmalar yapılıyorsa, borsaya girmeden öncede aynı şekilde araştırma yapılmalıdır.

Borsa üzerinde nasıl hareket edilmesi gerektiği öğrenilmeli, borsanın sahip olduğu işleyiş hakkında bilgi sahibi olunmalı ve sonrasında, borsanın sizlere uygun olup, olmadığına karar verilerek, yatırım hesabı açılmalıdır.

Borsada Deneyim Kazanmak

Başarılı ve kazanan bir borsacı olunmak isteniyorsa, borsa üzerinde yapılan işlemlerin nasıl yapıldığı öğrenilmeli ve deneyim kazanılmalıdır. Borsa üzerinden yapılacak alım ve satım işlemlerinin nasıl ve hangi noktalarda yapılacağının bilinmesi gerekmektedir. Ne kadar bir yatırımla, ne kadarlık bir kazanç elde edebileceğinizi önceden kestirebilmelisiniz.

Borsa kazançlı bir yatırımcı olabilmek için, piyasayı iyi bir şekilde takip edebilmeli, analiz yapıp, piyasanın durumuna göre yorumlar yapmalısınız. Tüm bu konular, kazanılacak deneyimle beraber gelişecek konulardır. Deneyim kazanmadan borsa üzerinde yapılacak işlemler, kişilerin uykularını kaçırıp, birikimlerini azaltabilecek durumdadır.

Aracı Kurumun Seçilmesi

İnternet üzerinden borsa oynanabilmesi için, aracı bir kurum ihtiyacı bulunmaktadır. İhtiyaç duyulan aracı kurumlar, özel kuruluşlar veya bankalar olabilmektedir. Aracı kurum seçiminde önemli olan nokta, yasal olarak aracı kurum faaliyeti gösteren kuruluşların seçilmesidir.

Borsa oynamak isteyen kişilere, güvenli ve yasal bir çerçeve içerisinde aracılık hizmeti veren kurumlara, SPK veya Borsa İstanbul siteleri üzerinden erişilebilir. Bu kurumları görüntüledikten sonra, kurumların üyelerine sunmuş oldukları olanaklar, komisyon bedelleri ve işlem ücretleri gibi bedellere bakarak, kararınızı verebilirsiniz.

Borsa oynama işlemleri içerisinde, aracı kurumun büyük bir önemi bulunmaktadır. Bundan dolayı, güvenli olan ve üyelerine yasal çerçeve içerisinde hizmet veren aracı kurumların seçilmesi, borsa oynamak isteyen kişilerin büyük bir dikkat göstermesi gereken durumlardır.

Borsa Oynamak İçin Gerekli Yatırım Hesabının Açılması

Borsada işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için, vadesiz özellikte olan bir yatırım hesabına ihtiyaç duyulmalıdır. Bu vadesiz yatırım hesabını, aracı kurum veya hali hazırda çalışmakta olduğunuz bankanız üzerinden açabilirsiniz. Yatırım hesabının açılabilmesi için yapılması gereken ise, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının fotokopisi, ikamet edilen adresin belgesi ve imzalanması gereken diğer belgelerdir.

Yatırım İçin Kullanacağınız Birikimin Miktarına Karar Verilmesi

Borsa oynamak için belirlenecek miktarın belirlenmesinde önemli olan nokta, borsa oynamak isteyen kişinin ne amaçla borsaya girdiği, ne kadarlık bir miktarla nasıl işlemler yapacağına ve ne kadar bir para kazanmak istediğine karar verilmesidir.

Borsa oynamak isteyen kişilerin, borsaya hangi amaçla girdiklerini bilmelidirler. Aynı zamanda, ne kadarlık bir yatırımla ulaşılmak istenen hedefe varılacağına karar verilmelidir. Bu gibi kararların verilmesi, Borsa oynayarak kazanma sürecinde, kişilerin borsa üzerindeki başarı durumlarının da bir göstergesi olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.