İngiltere’de Şirket Açmak 2021 

0 6.935

 İngiltere’de Şirket Açmak 2021 

İngiltere Dünyanın en büyük beşinci ekonomisidir. Yatırımcılara verilen değerden kaynaklı olarak buraya yönelim artarken iş insanları İngiltere’de şirket açmak 2021yılında nasıl ilerliyor merak ediyor.

Sermaye sahiplerinin iş kurmak için ilk tercih ettiği ülkelerden biri olan İngiltere doğru yatırım adımları sayesinde yatırımların karlı hale gelmesine yardımcı oluyor.

ingilterede sirket acmak 2021
ingilterede sirket acmak 2021

İngiltere’de İş Kurmak İçin Dikkate Alınması Gereken Konular

Vize alınmalı: İngiltere’de yasal olarak iş kurmak isterseniz ilk adım çalışma vizesine başvurmak olmalıdır. Vizeye ihtiyacınız varsa daha önceden başvuruda bulunmanız gerekir. Girişimci vizeleri genel olarak üç haftalık süreç içinde kabul edilmektedir. Bu nedenle vize işlemlerini birkaç ay önceden halletmek yerinde bir karar olacaktır.

Yasal yapısına karar verin: İngiltere’de yasal olarak iş kurma iznine sahip olduğunuzda işletmenin hangi alana yöneleceğine karar vermişseniz sonrasında yapmanız gereken şey ise yasal yapıya karar verme olmalıdır. İşletme için yasal yapı seçme konusu hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekir. Limited şirket olarak hizmet vermeye karar verirseniz şirketler evine kaydolmanız veya bunun yanı sıra sizin için aracıya sahip olmanız lazımdır. Bu nedenle yasal sürece dikkat etme konusunda İngiltere’de iş sahibi olmak isteyenlerin titizlikle araştırması gereken konulardan biri halindedir.

Şahıs şirketleri: İngiltere’de iş kurmanın bilinen en basit yollarından biride tüccar olmaktır. Bu sadece işletmenin sahibi olduğunuz ve yanınızda çalışabilecek başka kişileri de alacağınız anlamına gelir. Bunun için öz değerlendirme vergisine kaydolmanız lazımdır. Bu durum ise sizin veya muhasebecinin vergiyi hesaplaması demektir. Tüccar olmak için NI numarasına sahip olarak öz değerlendirme için kaydolmalı ve sonrasında işletme adını seçmelisiniz. Tek başına tüccar olmak demek aslında kendi hesabınıza çalışmanız üzerine hükümeti bilgilendirmek demektir. Kaydolmak ücretsiz olup yalnızca birkaç dakikalık zaman aralığı içinde tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Öz değerlendirme vergi beyannamesi iletildiğinde ise her yıl daha fazla bilgi vermeniz gerekir. Genel olarak bir muhasebeci tutmanıza gerek olmayıp elde etmiş olduğunuz kar üzerinden gelir vergisini ödemeniz lazımdır.

İngiltere’de KDV Oranları: İngiltere’de iş kurmak zamanla kafa karışıklığı yaratmaktadır. Özellikle KDV’nin devreye girdiği zaman bunlardan biridir. Mal veya hizmetlerinizi satmış olduğunuz fiyata yüzde 20 oranında vergi eklemesi yapılır. Bazı ürünler KDV’den muaf tutulurken, bazı ürünlerde ise bu tutar daha düşüktür. İster tüccar ister LLC olma fark etmeksizin aynı oranda KDV ödeme yükümlüğü bulunur.

İngiltere’de Şirket Açmak 2021

İngiltere’de iş kurmak için bazı sektörlerin daha avantajlı ve kazançlı olduğu biliniyor. İngiltere yaşam kalitesi son derece yüksek ekonomisi iyi ülkelerden biridir. İngiltere’nin gelişimine en fazla katkı gösteren sektörler arasında inşaat, turizm, imalat, otel, restoran, bilişim, sigorta, yönetim ve destek, eğitim, yiyecek ve içecek, makineler, yayıncılık, kamu yönetimi gibi alanlar bulunur. Özellikle iş kurmak isteyenler bu sektörlere ağırlık verdiği takdirde alanda başarılı olma ihtimali biraz daha yükselmiş olacaktır.

İş Kurmak İçin Neden İngiltere Tercih Edilmeli?

Uluslararası ticaretin merkezlerinden biri olarak kabul edilen Londra, pek çok yabancı şirketin faaliyetlerini sürdürdüğü yerlerden biridir. Yabancı şirketlerin Londra’yı bu kadar önemli bir ticaret merkezi halinde görmesinin ise belli başlı nedenleri vardır. Bunlar arasından en önemlisi ise iş kurma konusunda diğer ülkelere nazaran kolaylıklar sunmasıdır. İngiltere 13 günlük kısa bir sürenin içinde yabancı şirketlere iş kurma şansı tanır. Diğer Avrupa ülkelerinde ise bu süreç bir ayı geçmektedir. Bu nedenle rahat ve kısa sürede iş kurma olanağı sunduğundan dolayı diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha cazip olarak görülmektedir. Öte yandan İngiltere’de şirket açmak 2021 yılında da yatırımcısının yüzünü güldürecek çaptan gelişimleri bünyesinde bulundurmaya devam ediyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha kolay ilerleyen iş kurma süreçleri ayrıca yüksek kar oranlarıyla da yatırımcısını cezbetmeyi sürdürüyor.

Nasıl Karar Vermeli?

İngiltere ile yapılacak olan ticari faaliyetlerin yapısı belirlenmeden önce pek çok konuyu gündeme almak gerekir. Sorumluluk, potansiyel büyüme planı, vergilendirme, çalışanlar ve yöneticiler gibi pek çok konu bu süreçte göz önüne alınmalıdır. İngiltere’de şirket açma konusunda belirli sektörlere yönelmeniz halinde devletten destek alabilirsiniz, ancak bu konuların önceden araştırılması lazımdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.