İngilizce Öğrenmenin En Pratik Yolu

0

İngilizce Öğrenmenin En Pratik Yolu

Herkes ana dili gibi İngilizce konuşmak ister. İster yurt dışında ister oturduğunuz yerden İngilizce öğrenmenin en pratik yolları bu yazımızda birleştirdik.

ingilizce ogrenmenin en pratik yolu
ingilizce ogrenmenin en pratik yolu

Hoşunuza Giden Şeyleri İngilizce Olarak Yapın.

İngilizce öğrenmenin en iyi yolu, İngilizce öğrenmek için düzenli olarak ve sizi daha fazlası için geri gelme konusunda motive edecek şekilde iletişim kurmaktır. Bazı insanlar İngilizce öğrenmeyi her şeyden çok sever ve dili öğrenmek bir eğlence kaynağıdır. Ama çoğumuzun başka ilgi alanları da var. Bu ilgi alanlarına İngilizceyi entegre edebiliriz.

İngilizce Medyayla İletişim Kurun.

Düzenli olarak maruz kalmanın bir başka harika yolu da medyayla İngilizce iletişim kurmaktır.

Bu, çevrimiçi kaynakların mevcudiyeti sayesinde nerede yaşıyor olursanız olun İngilizceyi size ulaştırır. Örneğin:

Temel olarak ilgi duyduğunuz her türlü podcast’ İngilizce bulabilirsiniz. Birçok popüler dergi ve çevrimiçi gazete birden çok dilde gelir. En sevdiğiniz dergiyi bir dahaki sefere çevrimiçi okurken, web sitelerinin İngilizce sürümüne geçmenize izin verip vermediğine bakın. Elbette her zaman kitaplar vardır. Başlamanın kolay bir yolu, en sevdiğiniz kitabı bulmak ve ardından onu İngilizce olarak tekrar okumaktır. Bu şekilde neler olup bittiğine dair genel bir fikir sahibi olursunuz, ancak kitabın İngilizcede ne kadar farklı olduğunu görebilirsiniz. Daha büyük bir meydan okuma için, hemen yeni bir İngilizce kitabı okumayı deneyin. İngilizce kitaplar en yararlı kaynağınız olabilir.

Sadece Gramer Kurallarını Ezberlemeye Odaklanmayın.

Dil öğrenme dünyasında, bazı insanlar dilbilgisinin en önemli olduğuna ve tüm dikkatinizi hak ettiğine inanır. Diğer insanlar dilbilgisinin yararlı olduğunu düşünür, ancak genel dil bulmacasının yalnızca küçük bir parçası böyledir. İkinci gruptaki kişiler, gramer kurallarının belirsiz, genellikle bozuk olduğunu ve genellikle bir istisna listesi ve özel kullanım durumları ile birlikte geldiğini anlar. Ayrıca, İngilizce gibi yaygın olarak konuşulan diller sürekli değişiyor. Sadece gramer kurallarını ezberlemek ve ardından kusursuz İngilizce konuşabilmekle yetinmeyin.

Yapılandırılmış Çalışma İçin Gününüze Zaman Ayırın.

Çoğu dil öğrenme uzmanının üzerinde hemfikir olabileceği bir şey, dilin en iyi düzenli maruz kalma yoluyla öğrenilmesidir. Günde sadece beş veya on dakika bile olsa, İngilizce hakkında düşünmek için düzenli bir zaman bulmak, yeni şeyleri unuttuğundan daha hızlı öğrenmene yardımcı olacaktır. Size ve programınıza uygun, sürdürülebilir bir hız ve zaman bulun. İki saatlik seanslar olması gerekmiyor, belki sabah uyandıktan sonraki ilk on dakika.

İngilizceyi Nasıl Kullanacağınızı Düşünün.

Neden İngilizce öğrendiğinizi düşünün (örneğin yurtdışında eğitim, seyahat veya iş için).Şimdi, İngilizceyi kullanacağınız türden senaryolar hakkında düşünün. Eğer çalışıyorsan, muhtemelen uzun dersler dinleyeceksin ve konuşmacıyı takip edebilmen ve İngilizce not alabilmen gerekecek. Oysa seyahat ediyorsanız, farklı durumlarda rahatça konuştuğunuz bir dizi ifadeye ihtiyaç duymanız daha olasıdır. Telefonla iş yapacaksanız, (size yardımcı olacak vücut dili olmadan) telefonda birini dinleyebilmeniz ve uygun şekilde yanıt verebilmeniz gerekir. Bu durumların her biri biraz farklıdır ve muhtemelen daha fazla veya daha az dinleme, okuma, yazma ve konuşma pratiği yapmanız gerektiği anlamına gelir.

Mükemmel Olmaya Çalışmayın. Kimse Mükemmel Değildir.

İngilizce öğrenmenin en zor yanı, aptalca konuşacağın ya da mükemmel olmayacağın korkusunu yenmektir. Çoğumuz kendi dillerimizde çok daha net ve zekiyiz ve sözcükler ve deyimlerle bu rahatlığın ortadan kalktığı başka bir dile adım atmak utanç verici olabilir. Başkalarının bizi yargılayacağını veya aptalca göründüğümüz için daha az düşüneceğini düşünüyoruz. Hata yapmaktan, düzeltilmekten ve tekrar denemekten korkmayın. Bu, her yeni dilde aynıdır ve hatalar ve hatalar yolculuğun bir parçasıdır. Ayrıca, dilin amacının iletişim olduğunu unutmayın. Bir şey söylemeyi başardıysanız ve başka biri ne demek istediğinizi anladıysa, o zaman dili başarıyla kullanıyorsunuz demektir! İngilizce öğrenme yöntemlerini dilediğiniz gibi kendi usullerinize göre kullanabilirsiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.