Google’a Reklam Vermek Kaç Para 

0

’a Reklam Vermek Kaç Para 

’da bir sitede gezindiğimiz kenarlarda ya da altlarda reklamlar görürüz. Bu reklamlar aslında bazı işletmelerin trafik çekmesi amacıyla faydalı bir yoldur.

’da işletmeniz için site açma yoluna gittiniz hedef kitleniz kim olursa olsun bu hedef kitle çevrimiçi bilgi bulmak için Google’ı kullanmaktadırlar. Fakat onlara kolay bir şeklide kolay değil, yani senin sitene gelebilmeleri o kadar da kolay değil. Onlara ulaşmak istiyorsan, senin de olman gereken aslında bu kenarda görünen reklamlar.

Son zamanlarda Google’ın reklamcılığı kolaylaştırmak için bir dizi yol vardır. En bilinenleri arasında yer alan ise AdWords’dür, ancak iş modelinize ve hedeflerinize bağlı olarak başka seçenekler de vardır. Bu durum aslında işletmeniz için Google’da reklam vermenin maliyetinin, seçtiğiniz alana bağlı olarak değişeceği anlamına gelir.

googlea reklam vermek kac para
googlea reklam vermek kac para

Reklamları Neyi İfade Eder?

AdWords’u birazcık açacak olursak aslında Google’ın tıklama başına ödemeyabancı tabiriyle PPC reklam platformudur. Bu uygulama ile reklam vermenin en bilinen yoludur, çünkü işletmenizin kullanıcılara arama çubuğuna yazdıkları anahtar kelime veya kelime öbeklerine göre ulaşmasına olanak tanımaktadır.

Reklamlar AdWords tarafından kullanıcıların aramalarıyla örtüşerek alanınızdaki farklı sitelerde organik sonuçların üzerinde veya yanında görünebilir ayrıca “Reklamlar” yazan küçük sarı bir kutuyla işaretlenmektedir. Genellikle bir başlık ve iki ek metin satırından oluşmaktadırlar.

Eğer AdWords ile işletmenizin başarılı bir reklamını oluşturmak isterseniz, doğru anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Çünkü hitap ettiğiniz kitlenin arama olasılığı yüksek anahtar kelimeleri seçerken ve bunlara teklif verirken ya da sitenize uygun negatif anahtar kelimeleri kullanırkenstratejij bir yol izlemeniz gerekmektedir. Çünkü bu sadece doğru müşterileri çekmekle kalmayacak aynı zamanda ’a reklam verebilmek için yatırdığınız ücretin boşa gitmesinin de önüne geçecek.

AdWords’un mantığı yalnızca bir müşteri reklamlarınızdan herhangi birine tıkladığında ödeme yaparsınız. Aynı Instagram’da ya da Facebook’ta reklam vermek gibidir bu mantık. Açıkça ifade edecek olursak yani reklamlarınız bir sitede görülüyor fakat kimse tarafından etkileşim almıyorsa reklamınız için ödeme yapmazsınız. Fakat reklamınız çok kişi tarafından rağbet görürse tıklama başına belli bir miktar ücret ödemek zorunda kalırsınız.

Tıklama başına ödemeniz gereken para miktarı daha çok hedeflediğiniz anahtar kelimelere bağlıdır. Bazı zamanlarda anahtar kelimelerin tıklama başına maliyeti yalnızca bir dolardır. Fakat anahtar kelimelerin maliyetine göre bu fiyatlandırma değişebilir.

AdWords’te ortalama tıklama başına maliyet yabancı ülkelerde 1 ila 2 ABD doları arasında gidip gelmektedir. Fakat AdWords Türkiye’ye özel bir fiyatlandırma yaparak en düşük 7 kuruş en fazla 10 TL olarak ayarlamıştır. 10 TL üst sınır değildir. Çünkü bazı işletmeler daha fazla süre reklam verdiği için bu bazen 100 bazen 1000 bile olabilir.

Buradan anlamamız gereken eğer işletmeniz bir hizmet ya da bir ürün satışı ile uğraşmıyorsa, yüksek fiyatlandırmalarla reklam vermenize gerek yoktur. Bunun yerine iyi bir hedef kitle belirleyeceğiniz bir AdWords reklamı oluşturun.

Google Reklam Fiyatları

Bilindiği üzere Google aslında bir rekabet alanı, bu rekabet alanında zirvede durabilmek için site sahipleri Google AdWords’a reklam vermektedirler. Bu reklamların etkisi çok fazladır.

Google Adwords etkisinde reklam fiyatları ise her anahtar kelimede yeni rekabet alanına göre değişim göstermektedir. Google’a reklam verme piyasası aslında açık arttırma piyasası gibidir. Kim yüksek bir fiyatlandırma verir. Google’da buna göre reklam yayınlar. Eğer düşük bir fiyat verilmişse onun yerine daha yüksek bir bedel ödeyen işletmenin reklamı yapılır.

Google AdWords’da reklam vermenin tıklama başı maliyeti en düşük 7 kuruşken en yüksek 10 TL’dir. Bunun dışında bu fiyat dediğimiz gibi rekabet alanına göre değişiklik de göstermektedir.

Reklam Vermek için Google Politikaları

İşletmenizin sitesi için Google reklamcılık kullanmaya karar verdiğiniz burada yer alan seçeneklerinden bağımsız olarak Google’ın reklamcılık politikalarını bilmeniz önemlidir. Çünkü Google reklamcılık politikaları Google’ın size hayal ettiğinizden çok daha fazlasının olduğu yerdir.

Google sitelerinde gizli pazarlama yöntemlerinin kullanılmamasını sağlamak için katı politika kuralları vardır. Bu politikalar sahte ve tehlikeli ürünler ya da bir aşağılayıcı düşünceler. Eğer bu gibi yollar denerseniz. Yatırdığınız reklam ücretinden de mahrum kalırsınız. Bu nedenle Google reklamcılık politikalarına dikkat ediniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.