Fransa’da İnşaat İşçileri Ne Kadar Maaş Alıyor

0

Fransa’da İnşaat İşçileri Ne Kadar Maaş Alıyor

Fransa, son yıllarda artan iş istihdamı ve yüksek gelir imkanı nedeniyle inşaat sektöründe çalışan kişilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Fransa inşaat sektöründe çalışmak isteyenler için ön plana çıkan yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Ülke her kesimden inşaat sektöründe çalışmak isteyenlere yüksek kazanç sağlamayı vaat ediyor.

fransada insaat iscileri ne kadar maas aliyor
fransada insaat iscileri ne kadar maas aliyor

Fransa’daki İnşaat işçisi Maaşları

Fransa’da inşaat işçisi maaşları ise Fransız medyası tarafından açıklandı. Bu yıl inşaat işçileri 1271 ile 1729 dolar aralığında ücretler alıyor. Öte yandan Türklerinde yoğun anlamda ilgi gösterdiği alanlardan biri olan karlajcı ise 1329 ile 1796 Euro arasında maaş almaya devam ediyor. Aynı şekilde çatıcı ve sıvacılarda diğer ülkelerde aynı sektörde yer alan işçilerine göre çok daha yüksek maaş alabiliyor. Şantiye şeflerinde maaşlar tecrübeye bağlı olarak artış gösterir. Bu bakımdan şantiye şeflerinin en az 2.391 euro aldığı tahmin ediliyor.

İlgili sektörde her yıl binlerce işçiye ihtiyaç duyulmakla birlikte, her geçen gün sektör ivme kazanmaya devam ediyor. Bu bakımdan sektörde bazı alanlarda daha fazla işçiye ihtiyaç duyuluyor. Bunlar arasında ise inşaat yöneticisi, marangoz, tesisatçı, çatı ustası, inşaat işçisi, elektrikçi gibi meslekler bulunuyor. Genel olarak Fransa inşaat sektörü maaşları bu şekilde sıralanırken işçinin deneyimi, firma yapısı gibi farklı konularda maaşın değişmesine neden olabilir. Bu alanda en sık işçi arayan yerler arasında ise Lyon, Nice, Nantes, Paris, Marsilya, Strazburg, Bordeaux ve Lille bulunuyor.

İşçi Maaşları

Fransa Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olmakla birlikte inşaat sektöründe çalışmak isteyenler için iyi bir kazanç kapısı sunuyor. Fransa’da en düşük işçi maaşları asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bu tutarda her yıl ocak ile temmuz aylarında zamlanır. Ancak buna karşın gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi büyük bir etkisi bulunmaz. Bunun nedeni ise asgari ücretle çalışan kişilerin az olmasıdır. Fransa’da çalışmak için işçinin deneyimli olması önemli bir kriter olurken bazı sektörler için deneyim şartı aranmaz. Ama inşaat sektöründe çalışmak isteyen bir kişinin daha deneyimli olması onun tercih haline gelmesine neden olurken, aynı zamanda pek çok sektör çalışanına göre daha fazla kazanmasına yol açacaktır.

Fransa’da İşçi Olarak Çalışmak

Fransa’da tüm meslekler baz alınarak işçi olarak çalışıldığı hesap edildiğinde işçi maaşları 1865 Euro civarındadır. Buna karşılık olarak kişinin deneyimli olması, üniversite mezunu olması gibi konularda iş bulmayı kolaylaştırmakta ve maaşların artmasına neden olmaktadır. Vasıfsız işçilerin aylık maaşı genel olarak 1800 Euro’dan başlarken, deneyimli inşaat işçilerinin maaşı ise 2400 Euro’ya kadar artış gösterir. Boyacılıkla uğraşan kişilerinde aynı şartları taşıması düşünüldüğünde bu kişiler aylık 2220 Euro’ya kadar maaş alabilir.

Fransa’da Çalışma İzni Almak

Fransa’da inşaat sektöründe çalışmak için öncelikli olarak çalışma izni almanız gerekir. Fransa’da doksan günden daha fazla yaşamayı ve bundan sonraki süreçte burada çalışmayı isterseniz çalışma iznine başvurmanız gerekir. Fransa’da çalışma izni için başvuruda bulunduğunuz zaman bunun size en büyük faydası ise oturum izni olacaktır. Fransa oturma ve çalışma izinleri başvuruları birbiriyle paralel yapıya sahiptir. Birbirlerini paralel olarak işleyen bu süreçte çalışma izninin süresi oturma iznini de doğrudan etkiler. Bu ülkede kaldığınız süre boyunca vize yenileme işleminde çalışma ve oturma izni süresi de Fransa’daki yetkili yerlere yapılan başvurular sonucunda uzatılabilmektedir.

Fransa’da İnşaat Sektöründe Çalışmak

Fransa’da inşaat sektöründe çalışmak için vize almanız gerekirken bu vizeyi hem yurtiçi hem de Fransa’dan alabilirsiniz. Türkiye’deki işlemleri yürütmek için Fransa konsolosluğuna danışmak yeterli olurken, yurtdışında yapacağınız başvurularda ise işvereniniz tarafınıza gerekli bilgileri verecektir. Bu nedenle öncelikli olarak Fransa’da çalışma izni almayı planlamadan önce iş sözleşmesi yapmanız gerekir. Çalışma vizesi almak için gerekli olan belgelerin ilgili yerlere teslim edilmesi lazımdır.

Eksik olan belgelerle birlikte yapılan başvurular kabul edilmeyeceğinden dolayı başvuru süresinin uzaması kaçınılmaz hale gelebilir. Özellikle inşaat sektöründe çalışmakta olan kişiler için bir fırsat ülkesi olarak tanımlanan Fransa, çalışma vizesi alarak inşaat sektöründe yer alan kişilere iyi gelirler sunuyor. Fransa’da inşaat işçiliği yapma konusunda diğer ülkelere nazaran çok daha iyi bir gelir sunan ülkede inşaat sektöründe iş olanağı da oldukça geniştir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.