Fotoğraf Çekerek Para Kazanma  

2

İçindekiler

Fotoğraf Çekerek   

Günümüzde stok fotoğraf sitelerinin varlığıyla birlikte fotoğraf çekerek para kazanma yaygın bir ş haline gelmiştir. Artık elinizde yer alan fotoğrafları stok fotoğraf sitelerine koyup satılması halinde bunlar üzerinden belirli kazançlar elde edebilirsiniz.

Stok fotoğrafçılığı için stok fotoğraf sitelerine üye olmak gerekirken her sitenin üyelik için belirli şartları bulunduğunu belirtmek lazımdır. En iyi stock siteleri iseDepositPhotos, Fotolia, istock, ve Dreamstime'dir.

fotograf cekerek para kazanma
fotograf cekerek para kazanma

Fotoğraf Satarak Para Kazanma

Stok fotoğrafçılıkta en önemli kriterlerden biri de hangi fotoğrafları çektiğiniz ve hangi fotoğrafları satın almak için seçtiğinizdir. Yüklediğiniz veya satın aldığınız her fotoğraf için sitenin istediği şartları kabul etmiş olursunuz. Stok fotoğraftan para kazanmak için;

 • Öncelikli olarak üyelik şartlarını yerine getirerek üye olmanız gerekir.
 • Çekmiş olduğunuz fotoğrafları istenen kalitede siteye yüklemelisiniz.
 • Yüklemiş olduğunuz fotoğrafa uygun anahtar kelimeleri ekleyerek arama sonuçlarında ön plana çıkmasını sağlamalısınız.
 • Yüklediğiniz fotoğrafın kabul edilmesini beklemeniz lazımdır.
 • Sistemde kabul edilen fotoğrafların satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Stock fotoğraf sitesi şartlarına bağlı olarak satmış olduğunuz her fotoğraftan belirli bir komisyon almaya hak kazanırsınız. Aynı zamanda görselin boyutu da büyük önem taşır. Fotoğraf makinenizin mega piksel değerleri yüksek olup kaliteli bir çözünürlüğe sahip olmalıdır. Zira fotoğraflar yüksek çözünürlük değerlerinde basılabileceğinden dolayı buna uygun olarak siteye görselleri eklemeniz gerekir. Her fotoğraf boyutuna bağlı olarak farklı fiyatlandırılır. Bazı stock fotoğraf siteleri bu yükleme işlemine çeşitli sınırlar getirebilmektedir. Satışlar yükseldikçe fotoğraflarınızdan aldığınız komisyonlarda da artış görülür. Bu bakımdan ilgili sitelerde yüksek sayıda satış grafiği yakalamak oldukça önemlidir.

Siteye Fotoğraf Yüklemek

Stock fotoğrafçılığın belirli kuralları bulunur. Siteye eklediğiniz her görselin satılmasını beklememeniz lazımdır. Tıpkı tekstil ürünlerinde olduğu gibi yüklemiş olduğunuz her fotoğraf alınmayabilir. Görsellerin satılma ihtimalini arttırmak için ihtiyaçlara özel olarak imaj üretimi yapmayı düşünebilirsiniz. Özellikle yerli ürünlere ağırlık vermek bu bağlamda satış yapma ihtimalinin artmasına neden olabilir. Özgün fotoğraflar çekmeye özen göstermek uzun vadede de kazancınızı arttırmaya zemin hazırlayacaktır.

Öte yandan stock fotoğraf siteleri hakkında diğer merak edilen konulardan biri de her çekilen fotoğrafın siteye yüklenip yüklenemeyeceğidir. Bu tarz sitelerin belirli kriterleri olduğundan dolayı, fotoğrafın yüklenmesi öncesinde bu kriterlere uygun olup olmadığının taraması yapılır. Eğer bu kriterleri karşılayacak görseller halindeyse yüklemesi yapılır. Ancak kurallara aykırı bir durumun tespit edilmesi halinde bu durum kullanıcıya bildirilecektir. Bu durumda fotoğrafın sisteme yüklenmesi de söz konusu olmaz. İstenilen kriterlere uygun olarak fotoğrafı düzenlemeniz halinde sitede yayınlanma ihtimali artabilir. Bu nedenle siteye fotoğraf yüklemeden önce sitenin kurallarını inceleyerek olası zaman kaybının önüne geçebilirsiniz.

Para Kazanmak İçin Nasıl Fotoğraflar Çekmeli?

Fotoğraf çekerek para kazanma imkanı tanıyan bu tarz sitelerde fotoğrafların yüksek çözünürlüğe sahip olması aranan ilk şarttır. Öte yandan fotoğrafın belirli bir konseptinin bulunması, objenin temiz olması, modelin konuya uygun bir poz vermesi, çekimin site kurallarına uygun olması gibi durumlar talep edilecektir. Bunlara ek olarak fotoğrafın özgün ve yaratıcı bir yapıya sahip olması gelir elde etme imkanının artmasına neden oluyor.Stock fotoğrafçılığı için tercih edebileceğiniz siteler arasında bunlar yer alıyor:

 • Shutterstock
 • İstock
 • Bigstock
 • Fotolia
 • 123RF
 • Dreamstime
 • Photodune
Stok Fotoğrafçısı Olma

Stok fotoğrafçısı olmak için öncelikli olarak yeterli tecrübeye ve ekipmana sahip olmak gerekir. Çekmek istediğiniz fotoğraflara bağlı olarak iyi bir fotoğraf makinesi, birkaç lens edinin. Ekipmanlara iyi yatırım yapmanız daha fazla kazanç elde etmek bakımından uymanız gereken ilk adımdır. Sonrasında çok sayıda fotoğraf çekimi yaparak bunları sık bir şekilde düzenlemeye özen göstermelisiniz. Photoshop gibi çeşitli programları detaylı bir şekilde öğrenmek bu bağlamda büyük önem taşır. Kendinizi bu konuda ne kadar fazla eğitirseniz rekabette daha fazla ön plana çıkabilirsiniz. Bu nedenle eğitim sürecine gereken özeni göstererek mümkün olduğunca kendinizi bu alanda eğitmeye bakmalısınız.

Yeterli tecrübeye ve konu hakkında bilgiye sahip olduktan sonra portfolyonuzda en az 300 fotoğraf bulundurarak stok fotoğraf siteleri üzerinden satış yapmaya başlamalısınız. Bu sisteme azar azar ancak düzenli olarak fotoğraf eklemeye devam edin. Sattığınız fotoğraflarda geri dönüş almak için insanları teşvik etmeye çalışın. Bu sayede olumlu istatistiklerle çok daha geniş bir kitlenin ilgisini çekmeye başlamış olacaksınız.

 

 


2 Yorumlar
 1. Mustafa diyor

  Çok çok iyiydi

 2. alican diyor

  efsane

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.