Fikir Satarak Para Kazanma

1

Fikir Satarak

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle beraber yolları da artmaktadır. Bu yollardan biri de fikir satarak para kazanmadır.

fikir satarak para kazanma
fikir satarak

İlginç Yolları

Teknolojinin gelişmesiyle beraberher geçen gün da gelişmektedir. Daha önce çok duyulmayan ve ilginç yöntemleri vardır. Oyun oynayarak para kazanma; git gide dünyada hızla kullanımı hızla artan para kazanma yöntemidir, reklam alarak para kazanma; sosyal medya hesaplarından tanıtım yaparak veya üzerinde tanıtım yazısı olan t-shirt giyerek para kazanma yöntemidir, saç satarak para kazanma, cenazelerde profesyonel ağıt yakarak para kazanma, insanlara sarılarak para kazanma ve fikir satarak para kazanma gibi pek çok ilginç vardır.

Fikir Satarak Nedir?

İnsanlar bir iş kurmadan önce zorlandıkları en büyük kısım iş fikri bulmaktır. Eğer iyi bir iş fikriniz yoksa emekleriniz ve yatırımlarınız boşa gidebilir. Günümüzde firmalara iş fikri satan birçok insan vardır ve artık bu yavaş yavaş bir meslek haline gelmeye başlamıştır. Eğer siz de hayal gücünüzün geniş, yenilikçi ve farklı fikirlere açık bir yapınız olduğunu düşünüyorsanız; fakat iş kurmak için yeterli sermayeniz ve zamanınız yoksa aklınızdaki iş fikrini bir başkasına satıp para kazanabilirsiniz. Bu yöntemine lisans verme (bir başkasına bir iş fikri vermek ve sonrasında ortaya konan hizmetten pay almak anlamına gelmektedir) denmektedir. Ayrıca fikrinizin daha önce hiç yapılmamış ve size ait olduğu kanıtlandığı zaman fikrinizin patentini de alırsınız.

Nasıl Fikir Satarak Para Kazanabilirim?

Diyelim ki aklınızda çok güzel bir iş fikri var ve fikrinizin daha önce hiç kimse tarafından kullanılmadığını düşünüyorsunuz ve bu fikri satmak istiyorsunuz. Önecelikle fikrinizle ilgili her türlü bilgiyi ve sunumları ayarlamanız gerekir. Daha sonra bir firmayla görüşme yaparsınız ve karşılıklı olarak şartlarınızı sunarsınız ve karşılıklı olarak pazarlık yaparsınız. Eğer fiyatta anlaşma sağlanır ve ürününüzü satarsanız karşı firma size bir ön ödeme yapacaktır. Ön ödeme yapıldıktan sonra fikir satmanın en önemli aşaması olan telif ücreti alacaksınız. Telif ödemeleri oldukça önemlidir. Çünkü piyasa verdiğiniz fikre ilgi ve gösterir ve ürün çok satarsa siz de satılan ürün oranında telif ücreti alırsınız. Daha sonra ise ürünün satılma oranından bağımsız olarak yıllık sabit ücret de almış oluyorsunuz.

Fikir Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Fikrinizi satma aşamasında dikkat etmeniz gereken beş önemli özellik vardır. Bunlardan ilki; piyasa ve fikriniz hakkında detaylı bilgi toplamanız gerekmektedir. Fikrinize yönelik benzerlikleri araştırmalı ve fikrinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Aile ve arkadaşlarınıza fikirlerinizi sunup onların da beğenilerini alabilirsiniz. İkinci dikkat edilmesi gerek kısım ise; profesyonel sunum hazırlamanızdır. Sunum kısmı fikrinizi müşterilere pazarlamadaki en önemli kısımdır. Fikirlerinizi ne kadar iyi anlatırsanız müşteri de o kadar etkilenecektir. Dikkat etmeniz gereken üçüncü özellik ise müşteri kitlenizi tespit etmektir. Fikirlerinizi ne kadar çok kişiye sunarsanız o kadar da satma oranınız yükselecektir. Bu şirketler fikrinize benzer ürünler çıkaran firmalar olabilir. Bu yüzden araştırmalarınızı derin yapmalısınız. Dördüncü dikkat etmeniz gereken nokta ise; fikrinizi satın alabilecek ciddi adaylar belirlenmenizdir. Tüm belirlediğiniz şirketler arasında en az beş şirkete ciddi olarak bakmanızda fayda vardır. Dikkat etmeniz gereken son kısım ise; satış sürecidir. Her türlü bilgilerinizi ve sunumlarınızı en iyi şekilde karşı tarafa aktarmak fikrinizi satmanızdaki en önemli kısım olacaktır.

Fikir Satarak Para Kazanmanın Avantajları Nelerdir?

Fikir satma diğer işlere göre daha kolaydır demek yanlış olabilir ama eğer bu yönde yaratıcılığınız, ileri görüşlülüğünüz ve yenilikçi bir yapınız varsa kolay olabilmektedir. Sattığınız fikir sonucunda çıkan ürünler; piyasa tarafından çok fazla ilgi görüp satışı yapılırsa sizler de o kadar çok para kazanmış olursunuz.


1 yorum
  1. Kaan gedemenli diyor

    Bence insanların ilgisini çekecek güzel ve mantıklı bir oyum yaparak ve oyunun son bölümüne gelene kadar sürükleyen bir oyun yapabilirsiniz ve daha sonrasında oyunun son bölümünü imkansız geçilemeyecek bir hale getirip para ödülü koyabilirsiniz kazanana

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.