Evden Müşteri Temsilcisi Olarak Para Kazanmak

0

Evden Müşteri Temsilcisi Olarak Para Kazanmak

Günümüzde evden çalışmak artık çok normal bir hale gelmiştir. Birçok sektör home ofis çalışma sistemini benimsemiştir. Özellikle internet ve telefon üzerinden yapılan çalışma sektörlerinde bu duruma sıkça rastlanmaktadır.

evden musteri temsilcisi olarak para kazanmak
evden musteri temsilcisi olarak para kazanmak

Müşteri Temsilcisi Nedir?

Müşteri temsilcisi nedir ve ne iş yapar sorusu müşteri temsilcisi olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Müşteri temsilcisi, bir firmanın ürün ve hizmetleri ile ilgili yöneltilen soruları cevaplayan, firmaya yönlendiren ve müşteri kaydını tutan kişiler olarak tanımlanabilmektedir.

Müşteri Temsilcisi Ne İş Yapar?

Müşteri temsilcisi ne iş yapar ve görev tanımı nedir sorusunun cevaplarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Müşterilerin şikâyetlerini dinleyerek çözüm üretmek.
 • Firmanın ürünü ve hizmeti ile ilgili müşterilere bilgi vermek.
 • Müşteri memnuniyeti hakkında rapor hazırlamak.
 • Garanti ve satış konularında müşterilere yardımcı olmak ve müşteri ürün veya hizmeti almaktan vazgeçerse, vazgeçmemesi için ikna etmeye çalışmak.
 • Ayrıca müşteri temsilcisi sadece telefon ile değil, e-posta, sosyal medya yolları ile de sorunlara çözüm üretmektedir.

Müşteri Temsilcisi Olmak İçin Aranan Nitelikler

Müşteri temsilcisi olmak için aranan nitelikler sanıldığı gibi zorlayıcı değildir. Peki aranılan özellikler nelerdir?

 • Öncelikle düzgün bir diksiyon firmalar tarafından tercih edilmektedir.
 • Akıcı ve etkileyici bir dil kullanmak gerekmektedir.
 • Sabırlı olmak ve ekip çalışmasına uygun davranmak gerekmektedir.
 • Ve son olarak sorun çözme yeteneğine sahip olup, aktif dinleme becerisine sahip olmak gerekmektedir.
Evde Müşteri Temsilcisi Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Son yıllarda kişiler evden çalışmaya ve çalıştırmaya geçmişe nazaran daha sıcak bakmaktadır. Bu grup içerisinde özellikle öğrenciler, ev hanımları ve ek iş arayan kişiler bulunmaktadır. Firmaların müşteri ilişkilerini sürdürebilmek için, müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla gerçekleştirdikleri evlere kurulan sistemli çalışmalar şeklinde evden müşteri temsilcisi olarak aktif olarak çalıştırılmaktadır.

Evden müşteri temsilcisi olarak çalışmak aslında son derece keyiflidir. Fakat bu işi yapmak isteyen kişiler işe oldukça hâkim olmalıdır. Bir müşteri ile iletişime geçtiği zaman konu hakkında bilgi verebilmeli, sorulan sorulara cevap verebilmelidir. Aksi takdirde bu işin verimli yapılacağından bahsedilemez. Evden müşteri temsilcisi olarak çalışmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Bu hususlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hızlı bir internet sitemi olması gerekmektedir. İnternet paketinin hem hızlı hem de sınırsız olmasına özen gösterilmelidir. Sabit fiyatlı paketler ile yola devam etmek en mantıklısıdır. Çünkü müşteri ile görüşmenin ne kadar süreceği belli olmaz.
 • Sistemli bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Evde çalışmak denilince bazı işverenler esnek çalışma saatleri olarak algılamaktadır. Bunun önüne geçebilmek için çalışma saatleri ve günleri belirlenmeli ve bu doğrultuda ilerlenmelidir.
 • Müşteri temsilcisi olmak için sabırlı olmak gerekmektedir. Bunun için özel terapi yöntemlerinden veya meditasyon yaparak destek alınabilir.
 • Müşteri ile konuşmaların kayıt altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde ispatlanamayan durumlar oluşabilir ve müşteri temsilcisi zor durumda kalabilir.
 • Ayrıca evde çalışma ortamı sağlamak için gerekli olan çalışma masası, sabit bir telefon hattı, ses kalitesi iyi olan bir telefon, bilgisayar, hızlı bir internet, mikrofon, kulaklık ve çalışmaya uygun bir oda gerekmektedir.

Evden müşteri temsilcisi olarak ne kadar para kazanılabilir sorusu yine merak edilen konular arasındadır. Öncelikle her işte olduğu gibi bu işte de tecrübe büyük önem arz etmektedir. Tecrübeli olan kişiler daha fazla ücret kazanabilirken, yeni başlayan kişiler asgari ücret ile başlamaktadır. Fakat önemli bir artısı prim sistemidir.

Maaş+ prim sistemi ile çalışan müşteri temsilcileri, güzel gelirler elde etmektedir. İkna kabiliyeti yüksek ise bu primler daha çok artış göstermektedir. Bunun yanı sıra part time olarak bu işi yapan kişiler de mevcuttur. Onlar ise ek gelir elde edecek kadar bir kazanç elde etmektedir.

Evden müşteri temsilcisi olarak çalışmanın en büyük avantajı yol giderinin ve stresinin olmamasıdır. Oldukça rahat bir çalışma sistemi vardır. Yemek saatleri kişiler tarafından belirlenir ve işveren ile aynı ortamda bulunulmadığı için kişiler kendilerini daha rahat hisseder. Evden müşteri temsilcisi olarak çalışmak isteyen kişiler bu iş için kariyer sitelerine başvurabileceği gibi bizzat firmalara gidip insan kaynakları bölümü ile de iletişime geçip, başvuruda bulunabilirler.

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.