En Yüksek Maaşlı Meslekler

0

En Yüksek Maaşlı Meslekler

Günümüzde daha rahat yaşamak ve istenilen düzeyin üzerinde kazançlar sağlamak için en yüksek maaşlı meslekler pek çok kişi tarafında araştırılmaktadır.

En yüksek maaşlı meslekler özellikle anne ve babaların çocuklarının yaşamlarında daha rahat etmesi için araştırdıkları konuların başında gelmektedir. Maaşı yüksek olan işler hemen hemen herkesin hayali olduğundan yapılan araştırmalar sonrasında pek çok meslek grupları ortaya çıkmaktadır. Bu meslekler şunlardır;

en yuksek maasli meslekler
en yuksek maasli meslekler

 

1 – Satış ve Pazarlama Müdürü

Son zamanların en popüler mesleklerinden biri olan satış ve pazarlama müdürü aldığı yüksek maaş ile pek çok kişinin ilgi odağı olmaktadır. Genel olarak üniversitelerin iktisat, işletme gibi lisans programlarından mezun olunması şartı bulunmaktadır. Ortalama maaşları 7 ile 10 bin lira arasında değişmektedir.

2 – Pilot

Dünyanın her yerinde çok fazla ilgi duyulan mesleklerin başında pilot gelmektedir. Son derece prestijli ve havalı olan bu meslekte yüksek kazançlar sağladığı için gençleri çok fazla cezp etmektedir. Pilot mesleğinin ortalama maaşı 25 bin liradan başlayarak 60 ile 70 bin liraya kadar çıkmaktadır. Birbirleri ile rekabet halinde olan ülkeler arasında pilot maaşları yıllık yaklaşık olarak 120 ile 150 bin dolara kadar çıkmaktadır.

3 – Biyokimya Uzmanı

Biyokimya uzmanı mesleğine sahip olmak için 6 yıllık tıp eğitimi ve daha sonra 4 yıllık uzmanlık eğitiminin alınması gerekmektedir. Ortalama maaşları 12 bin ile 14 bin lira civarlarında olmaktadır.

4 – Finans Direktörü

Gençler tarafından ilgi duyulan finans direktörü şirketlerin finansal çalışmalarını denetlemektedir. Finans, iktisat, maliye, muhasebe, maliye, bankacılık ve işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Bu mesleğin ortalama maaşları 13 bin ve 15 bin lira arasında olmaktadır.

5 – Yazılım Geliştirme Mühendisi

Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da elektronik mühendisliği gibi üniversitelerin bölümlerinden mezun olanlar yazılım geliştirme mühendisi mesleğine sahip olmaktadırlar. Geleceğin meslekleri arasında ilk sıralarda yer alan bu meslekte ilk başlarda alınan maaşlar düşük olsa da 5 yıllık tecrübe sonrasında 15 bin ile 20 bin lira civarlarında olmaktadır.

6 – Psikiyatri Uzmanı

Psikiyatri uzmanı ya da psikiyatr zihinsel, davranış ve duygusal yetilerde meydana gelen bozukluklar üzerinde çalışan meslek sahibi kişilerdir. Bu meslekte ortalama maaş 10 ile 12 bin arasında değişmektedir.

7 – Mali Müşavir

Üst düzey muhasebeci tanımının da yapıldığı mali müşavir maaşları tecrübe, çalışma yeri ve şekline göre farklılıklar göstermektedir. Yeminli mali müşavirler çok daha fazla kazanırken mali müşavirlerin maaşları 5 bin ile 15 bin arasında olmaktadır.

8 – Doktor

Dünyanın her yerinde en popüler olan mesleklerin başında doktor mesleği gelmektedir. Bu mesleğin kazanç bakımından en fazla kazanan meslekler içinde her zaman ilk sıralarda yer almaktadır. Doktor maaşları branşlarına göre farklılık göstermekte olup ortalama maaşı 9 bin ile 16 bin civarlarında olmaktadır.

9 – CEO

Karizmatik bir meslek olan CEO son zamanların en fazla ilgi duyulan ve tercih edilen mesleklerinden biri olmaktadır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu mesleğin maaşları dudak uçuklatmaktadır. CEO maaşları yöneticilik yapılan şirketin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Ortalama maaşları 20 bin liradan başlamakta ve en yüksek olarak yün bin liraları bulmaktadır.

10 – Bilgi Teknolojileri Müdürü

Şirketlerin kritik pozisyonları arasında yer alan bu meslek ileri zamanlarda çok daha fazla popüler olacak mesleklerden olmaktadır. Bilgi teknolojileri müdürü şirketin bilgi teknolojileri projelerinde sorumlu olan kişilerdir. Genel olarak bu meslek için yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi lisans bölümlerinden mezun olunmaktadır. Ortalama maaşları 11 bin civarlarındadır.

11 – Kabin Memuru

Uçaklarda yolcuların güvenliği ve konforunun sağlanmasına yardımcı olan kabin memuru dünyanın her yerinde en iyi kazanan meslekler arasında yer almaktadır. Kabin memuru ortalama maaşları 8 bin ile 10 bin lira arasında farklılıklar göstermektedir.

12 – Genel Cerrah

Genel cerrah pek çok hastalıkların cerrahi yöntemler ile tedavi eden meslek dalıdır. Bu mesleği ortalama maaşları 10 bin ile 12 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Eğer kalabalık bir hastanede çalışan genel cerrahlar döner sermaye ile beraber maaşları 20 bin liraya kadar yaklaşmaktadır. Meslekte olan tecrübe gibi durumlara göre maaşlarda artışların olması mümkün olmaktadır.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.