En Etkili Satış Yöntemleri

0 314

301En Etkili Satış Yöntemleri

Doğru satış stratejisine sahip olmak, girişiminizi başarır veya bozar. Biz bugün en iyi satış tekniklerini sizler için derlerdik.

En iyi satış yaklaşımınızı bulduğunuza inansanız bile, her satış profesyoneli, zaman zaman farklı satış yaklaşımlarını denemekten faydalanacaktır.Aslında, en iyi satış yaklaşımınız, diğer birkaç satış yaklaşımının bir kombinasyonundan kaynaklanıyor olabilir. Peki hangi satış yaklaşımı örneklerini dikkate almalısınız? Ve bu yöntemlerin en iyi unsurlarını kendi satış sürecinize nasıl dahil edebilirsiniz?

en etkili satis yontemleri
en etkili satis yontemleri

Premium Satış Taktiği

Herkes bedava bir hediyeyi takdir eder. Potansiyel müşterileriniz de farklı değil. Birinci sınıf satış yaklaşımıyla, satış uzmanları, ürünleri veya markaları hakkında heyecan oluşturmak için potansiyel müşterilerine bir hediye veya promosyon ürünü sunar. Bu satış yaklaşımının önemli bir avantajı, aksi takdirde tereddütlü müşterileri çekebilmesidir.Buücretsiz hediye, bir hediye kartı kadar basit olabilir. Diğer zamanlarda, geçimini sağlamak için sattığınız ürün veya hizmetle bazı bağlantıları olan bir öğe olabilir (örneğin, araba satışındaysanız, sunduğunuz prim bir yıllık ücretsiz gaz dolumu veya bir dizi kar lastikleri.)Premium satış yaklaşımı, B2C satışlarında daha yaygındır, ancak kurumsal bir SaaS satın alımıyla 6 aylık teknik destek dahil olmak üzere B2B senaryolarına uygulanabilir.

Ürün Satış Taktiği

Önemli bir satın alma kararı vermek heyecan verici olabilir. Aynı zamanda göz korkutucu da olabilir. Bu, özellikle yeni bir ürün veya hizmet satın almayı düşündüğünüzde geçerlidir. Yeni veya kanıtlanmamış bir şey satmak (en azından potansiyel müşterinizin gözünde) daha fazla zaman ve ilgi gerektirir. Potansiyel müşteriler araştırma yapar ve rakipleri karşılaştırır.Ürün satış yaklaşımı ile, sunduklarınızı değerlendirmek için potansiyel müşterilere bir örnek (veya ücretsiz deneme) sağlarsınız. Değer göstermenin ve güvenilirlik sağlamanın harika bir yolu.Bu satış yaklaşımı aynı zamanda bir ürün gösterimi şeklinde de olabilir. Uygulamalı veya görsel öğrenenler için bu, ürününüzü çalışırken görmelerini sağladığından özellikle yararlıdır.

Ağ Satış Taktiği

İster B2B ister B2C satışları olsun, olası müşterilerin bir listesini oluşturmak ve onlarla ilişkiler geliştirmek süreç için çok önemlidir. Gizli bir avantajınız olabileceği yer burasıdır.Ağ satış yaklaşımını kullanmak, stratejik olarak kendi kişisel ve profesyonel bağlantılar listenize güvenmenizi sağlar. Boyutu ne olursa olsun, aileniz, arkadaşlarınız ve eski iş arkadaşlarınız, nitelikli potansiyel müşterileri ortaya çıkarmak ve sağlam yönlendirmeler oluşturmak için ihtiyacınız olan temeli sağlayabilir.

Kuralcı Satış Taktiği

Potansiyel müşterilere doğru karara varmaları için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri ve seçenekleri sunmak kulağa iyi bir şey gibi geliyor. Sonuçta, müşterilerinizin yönüne (veya kaprislerine) esnek olmak, satın alma sürecini kolaylaştırmalı ve sonuçta satışları artırmalıdır. Bu hızlı yanıt verme ve sonsuz destek sunma dürtüsü, aşağıdakiler gibi daha yaygın satış taktiklerinde görülmektedir:

  • Müşterilerin her örnek olay incelemesine, referansa ve broşüre sahip olmasını sağlamak
  • Teklifinizi müşterinin sürekli değişen taleplerini karşılayacak şekilde ayarlamak
  • Müşterilere olası tüm alternatifleri düşünmeleri için daha fazla zaman sağlamak

Mantık, müşteri odaklı olmanın daha fazla satışla sonuçlanması gerektiğini öne sürüyor. Ancak en son araştırmalar, ek bilgi ve birden çok seçenek sağlamanın satışları gerçekten baskılayabileceğini gösteriyor.

Kendi Satış Taktiğini Uygulamak

Sağlam bir satış taktiği bir satışı garanti etmez. Ancak, sunum yapmaktan ve itirazları ele almaktan satışı kapatmaya ve müşterilerle takip etmeyekadar sürecin bir sonraki önemli adımları için zemin hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Bu dört farklı satış taktiğini deneyerek, benzersiz ürün veya hizmetinizin yanı sıra müşteri tabanınızı da barındıran bir satış tekniği geliştirmeye başlayabilirsiniz. Satış taktiklerini işinizin gereksinimlerine uyacak şekilde uyarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.