Elon Musk’un Önerdiği Signal Nedir

0

Elon Musk’un Önerdiği Signal Nedir

Whatsapp’ın yeni gelen güncellemesinin ardından Elon Musk “Signal” kullanımını önerdi. Bu açıklama sonrasında gözler “Signal” uygulamasına çevrilmekle birlikte bu uygulama hakkındaki detaylar merak edilmeye başlandı.

Signal yazılı, sesli ve görüntülü olarak mesajlaşma imkanı tanıyan bir uygulamadır. Bu uygulama ile diğer mesajlaşma uygulamalarında yapılan her şey yapılabiliyor.

elon muskun onerdigi signal nedir
elon muskun onerdigi signal nedir

Signal Uygulaması Nedir?

Şifreli sesli ve görüntülü olarak arama yapma imkanı sunan uygulama Mobil kullanıcıları için geliştirildi. Bu uygulama üzerinden sesli ve görüntülü olarak arama yapılabildiği gibi uygulama aynı zamanda SMS görevi de görür. Tanımlayıcı olarak cep telefonu numarası kullanılan bu haberleşme uygulamasında veriler uçtan uça şifreleme ile korunur. Bu sayede kullanıcıların verileri ve kimliğinin bütünlüğü bağımsız olarak korunabiliyor. Twitter üzerinden açıklama yapan Musk, Signal uygulamasını tavsiye ederken, bir bakıma Whatsapp’ı bırakmayı önerdi.

İlgili Haber

Duckduckgo Nedir

Signal ve Whatsapp Farkları

Signal’de tüm sesli ve görüntülü aramalar, paylaşımlar kısacası tüm veri üst düzey güvenlik yöntemleriyle uçtan uça şifrelenir. Yani telefonu birisi zorla almadığı sürece verilerinizin çalınması söz konusu değildir. Ses aramaları da aynı şekilde şifrelendiğinden dolayı aramalar diğer uygulamalara göre daha geç başlayabiliyor. Ancak ses kalitesinin diğer mesajlaşma uygulamalarına nazaran daha kaliteli olduğunu belirtmek gerekiyor. Whatsapp’ta kişi listesi şifrelenmediğinden dolayı kimlerle ve hangi saat içinde konuştuğunuzun kayıtları sisteme kaydedilir. Sİgnal uygulaması ise her şeyin şifrelenmesini sağlar. Whatsapp’ta mesajlar telefonda olduğu sürece şifre ile korunurken herkes zorunlu olarak konuşma yedeğini almak durumundadır. Bu yedeklemeler ise maalesef şifrelenmez ve bulut erişimine girenlere açıktır. Facebook tarafından da bu verilerin çeşitli şirketlere satıldığına dair söylentiler mevcuttur. Signal’de ise tüm verilerin bir yedeğini bile alsanız hiçbir şekilde konuşmalar buna dahil olmaz. Dolayısıyla hackerlar tarafından bu bilgilere erişim sağlanamaz. Bu nedenle kurumsal kullanıcılar içinde Signal mesajlaşma uygulaması diğerlerinden bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Signal Nasıl Kullanılır, Telefona Nasıl İndirilir?

Signal klasik mesajlaşmanın yanı sıra diğer uygulamalar bulunan sesli ve görüntülü arama özelliklerine de sahiptir. Gönderilen fotoğrafların üzerine kırpma, döndürme yapma ve çizim yapma gibi çeşitli özellikler sunar. Fotoğrafların üzerine aynı zamanda yazı yazma gibi ek özellikler de sunuyor. Signal uygulamasında sunulan özellikler arasında mesajlaşma, grup sohbetleri, sesli ve görüntülü arama, belirli süre içinde kaybolan mesajlar, ses-video ve fotoğraf gönderme yer alır. Aynı zamanda uygulamadan ücretsiz olarak SMS gönderme imkanı da bulunur.

Signal’in IOS ve Android sürümü mevcuttur. Buna göre kullanıcılar Appstore veya Play Store üzerinden uygulamayı ücretsiz olarak indirebilir.Android kullanıcıları Signal’ varsayılan SMS ve MMS uygulaması olarak belirleyebilirler. Bu sayede ücretsiz olarak SMS ve MMS gönderme imkanı elde edebilirler. Ayrıca uygulama okuma ve yazma gibi bildirimlerinin devre dışı bırakılmasına imkan tanır. Her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih edilen mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın aldığı son güncelleme sonrası tekrar gündeme gelmiştir. Elon Musk tarafından da tavsiye edilen uygulamayı dileyenler uygulama marketleri üzerinden indirerek telefonlarına kurabilirler. Signal kullanımı boyunca kullanıcıların herhangi bir ücret ödemesi söz konusu olmayıp her geçen gün farklı özellikler eklenmeye devam etmektedir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.