Elon Musk Nasıl Başardı? 

0 399

Elon Musk Nasıl Başardı? 

Amerikalı bir girişimci olan ElonMusk, Spacex ve TeslaMotors’un kurucusudur. 1971 yılında doğan Musk daha çocuk yaşlarında kodlama öğreniyordu.

Elon Musk daha 12 yaşındayken Blastar adındaki yaptığı ilk oyununu 500 dolara satmıştır. Bryanston High School’a başlamış PretoriaBoys High School’a geçiş yaparak buradan diplomasını almıştır.

Eğitimi ve Kariyeri

1992 yılına gelindiğinde ise Queen’sUniversity’de iki yılını geçirmiş olup, University of Pennslyvania da fizik ve işletme okuyabilmek için Kanada’dan ayrıldı. TheWharton School of theUniversity of Pennsylvania’da ise Ekonomi bölümünde lisans diploması almıştır. Aynı zamanda aynı okuldan Fizik alanında yan dal diploması da almıştır. Sonrasında uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanı üzerine doktora yapmak için Silikon Vadisine taşındı. ElonMusk eğitimi bu şekilde olurken kariyerine ise KimbalMusk ile başladığını belirtmek yanlış olmaz. Kardeşiyle birlikte çevrimiçi içerik yayımlama yazılımı olarak bilinen Zip2’yi geliştirdi. 1999 yılına geldiğimizde çevrimiçi ödeme servisi olan X.com’u kurdu. Ertesi yıl ise Confininty’i bünyesine alarak Paypal’ı açtı. 2002 yılında Paypal’ıEbay’a1.5 milyar dolar karşılığında sattı. ElonMusk halen CEO’u olduğu SpaceX’i ise 2002 yılının haziran ayında açmıştır. Roket teknolojisinin geliştirilmesi açısından kurulan şirket bu teknolojinin ilerlemesini sağlamak amacıyla hizmete girmiştir.

elon musk nasil basardi
elon musk nasil basardi

Kazançlarıyla 2003 yılında TeslaMotors’a yatırım yapma kararı alan Musk kısa bir süre içinde şirketin CEO’su haline geldi. CEO olduktan sonra ise elektrikle çalışan araçların yapımına yönelmiştir. 2008 yılında elektrikle çalışan ilk spor araç binlerce satış yapmayı başardı. Musk, 2006 yılına geldiğimizde ise kuzenleriyle birlikte Solarcity firmasını kurmuştur. ABD’deki en büyük güneş enerjisi üreticisi olan bu firmada temel amaç küresel iklim değişikliğiyle savaşmak oldu. 2013 yılında hyperloop projesini duyuran Musk2015 yılında ise kar amacı gütmeyen yapay zeka çalışması yapacak olan OpenAI şirketini kurmuştur. 2016 yılında ise Neuralink’i kuran Musk günümüze kadar tüm projeleriyle 184 milyar dolardan fazla gelire sahip olarak dünyanın en zengin insanı haline geldi.

Elon Musk Nasıl Başardı?

Hayalleri gerçeğe çevirmek için Musk’a göre genç yaşlarda harekete geçmek önemli. Bunun asıl nedeni ise başarıya ulaşmanın oldukça uzun olması. Forbes’a verdiği röportajda başarıya ulaşmanın vakit aldığından bahseden Musk, genç insanların yaşı ilerleyenlere göre sorumluluklarının daha az olduğunu belirtirken, bu nedenle genç yaşlarda işe koyulmanın daha basit olduğuna dikkat çekiyor.

Ünlü girişimci ayrıca Google Hangout etkinliği sırasında vermiş olduğu bir röportajda eleştirilere kulak vermenin önemli olduğuna dikkat çekerken, bunların işi bir sonraki adıma taşımak için gerekli olduğunu belirtiyor. ElonMusk’a göre şirketlerin başarıya ulaşabilmesi için bünyesindeki ekip her şeyden daha büyük bir öneme sahiptir. Şirket çalışanları firmanın hedefinin ve misyonunun ne olduğunun her daim farkında olmalıdır. Eğer çalışanlar bu hedeflerin farkındaysa inandıkları işi yapıyor demektir. Öte yandan ElonMusk ekibindeki herkesin işini sevmesine ve takım çalışması içinde olmasına da önem veriyor.Elon Musk projeleri arasında bulunan Space X’in ilk fırlatma denemesi Falcon 1 başarısızlığa uğramıştı. Buna ithafen açıklamada bulunan Musk bir sonraki projesi için vazgeçmeyeceğini ve her projede kararlılığın her daim onun için önemli olduğunu belirtmişti.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.