Elektrikli Araç Servis Bayiliği  

0

Elektrikli Araç Servis Bayiliği  

Elektrikli araçlarda bakım, onarım ve arıza tespiti için zaman içinde servise ihtiyaç duyulur. Geleceğin işlerinden biri olarak tanımlanan elektrikli araç servisi bayiliği bu anlamda yatırımcısının ilgisini çekmekte olan bir iş fikridir.

elektrikli arac servis bayiligi
elektrikli arac servis bayiligi

Elektrikli Araçlar

İçten yanmalı motor tiplerinden farklı olarak elektrikli araçlar yakın deposu ile çalışmak yerine pille çalışmaktadır. 60 volt enerji ile çalışmakta olan motora gereken bu enerji bataryadan sağlanır. Bu batarya herhangi bir elektrik kaynağı üzerinden kısa süre içerisinde şarj yapılabiliyor. Ayrıca fren gibi durumlarda gereken enerjide bu sayede depolanmaktadır. Böylelikle güç benzin gibi yakıtlardan kaynaklı olarak değil bataryadan elde edilir. Gürültü kirliliğine engel olması, çevre dostu yapısı, ekonomik yönüyle elektrikli araçlar geleceğin en şık tercihlerinden biri olacak gibi gözüküyor.

Elektrikli Araçlar İçin Şarj

Bu araç türleri farklı yöntemler üzerinden şarj edilebilir. Alternatif akım yönteminde ev tipi prizle elektrikli araç şarjı yapılabilmektedir. Ancak bu yöntem diğer şarj yöntemlerine nazaran daha uzun sürer. Ev dışındaki şarj yöntemleri ise bu sürenin kısalmasına yardımcı oluyor. Günümüzde batarya setleri şarjın kullanım süresini arttırmak için devamlı geliştirilmeye devam ediliyor. Gelecekte elektrikli araçların şarjlarının bu nedenle çok daha uzun ömürlü olması tahmin edilen durumlar arasında yer alıyor.

Elektrikli Araç Servisi Bayiliği

Benzin veya dizel araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlar içinde zamanla servis ihtiyacı doğabilir. Ancak elektrikli araçların motorlarında daha az parça bulunmakta olup, genel olarak bakımı ve tamiri daha kolaydır. Zaman zaman bakıma ihtiyaç duyan parçalara sahip olan bu araçlar için çeşitli bakım adımları gündeme gelecektir. Lastiklerin kontrolünün sağlanması, fren sistemine bakılması, elektrik parçaların detaylı şekilde kontrolü, batarya verimliliğini gözden geçirmek gibi konular bu süreçte elektrikli araç servisi bayisi tarafından yapılan işlemler arasında bulunur. Ayrıca aracın kat ettiği mesafeye bağlı olarak ekstra bakıma da ihtiyacı vardır. Günümüzde elektrikli araç servisi yeterli sayıda değildir. Ancak ilerleyen zamanlarda elektrikli araç kullanımında artış görüldüğünde elektrikli araç servisi gibi alanlarında her noktada ulaşılabilir olacağı öngörülüyor. Yatırımcıların dikkatini çeken bu iş fırsatı düşük maliyeti ve geleceğin işlerinden biri olarak görülmesi nedeniyle ilgi toplamayı sürdürüyor.

Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçların sağlamış olduğu en büyük yarar yakıt tasarrufudur. Fosil yakıtlar üzerinden çalıştığından dolayı doğal kaynaklar tüketir. Özellikle benzin ve mazota nazaran çok daha ekonomik bir seçenek halinde bulunur. Düşük maliyetli olması nedeniyle kısa sürede yoğun kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Elektrikli araçların diğer ön plana çıkan özelliği ise vergi konusundaki avantajıdır. Benzin ve mazotla çalışmakta olan araçlardan yüzde otuz oranında vergi alınırken, elektrikli araçlardan MTV’de alınmaz. Durumun bu şekilde olması ise uzun vadede elektrikli araçların bir adım daha hesaplı hal3 gelmesine neden oluyor. Elektrikli araçlar çevre dostu olduğundan dolayı daha az karbon salınımı yapar. Elektrikli araçlar hakkında diğer merak edilen konulardan biride şarj süreleri olmaktadır. Genel olarak bu tip araçların şarji için on saat yeterlidir. Şarj süresi değiştikçe kat edilecek mesafede değişir.

Ülkemizde elektrikli araç türlerinin bakım ve onarım konusunda servis eksikliği yaşanır. Bu nedenle zaman içinde ilgili konuda kullanıcılar sıkıntı yaşayabilmektedir. Ancak yerli elektrik aracın piyasaya sürülmesinden sonra elektrikli araç satışlarında önemli değişikliklerin görülmesi tahmin edilirken, elektrikli araç servisi imkanının da genişlemesi bekleniyor. Bu durum ayrıca elektrikli araç servisi bayiliği açmak isteyenler içinde iyi bir iş fırsatı olacak gibi duruyor.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.