Dünyanın En Zengin 10 İş Adamı

0

Herkes insanların ihtiyacı için farklı sektörlerde hizmet vermektedir. Bu da bir yarışı ortaya çıkarır. Bu yarışın genel konusu en çok gelir elde etmektir. Bu makalede sizlerle en zengin iş adamlarını paylaşacağız.

Dünyanın en zengin kişileri arasında yer almayan birçok sıradan insan birbirlerine sürekli şu soruyu sorarlar “Milyar doların olsaydı ne apardın?” Bu listedeki insanların milyar dolarları var fakat hayalini kurduğumuz gibi bir yaşantıları yok. Acaba milyar dolarlar onları hayallerinden mi etti yoka zaten hayalleri yok muydu?

Popüler bir iş hayatı anlayışı vardır: Eğer işe para kazanmak için başlarsan o işte asla başarı elde edemezsin. Para kazanmayı düşünmeyip tutkuyla işlerini yapanlar istediği çoğu şeyi başardılar. Hatta bu insanlar bazı listelere de adlarını yazdırdılar.

Ünlü finans dergisi Forbes, dünyanın en zengin 10 ismini açıklamış ve bu listenin ilk sırasında tahmin edilenin aksine Bill Gates ya da Warren Buffet yer almıyor. Dünyada bin 426 milyarder arasından hazırlanan listeye göre ise, en başta Meksikalı bir iş adamı vardır.

dunyanin en zengin 10 is adami
dunyanin en zengin 10 is adami

İşte Forbes Dergisinin Açıkladığı Liste:

  1.  Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu. Şu anda 80 yaşında olan Carlos Slim Helu’nun ilgilendiği sektör telekom sektörüdür. Meksikalı iş adamının bu sektörde kazancı tamı tamına 73 milyar dolardı.
  2. Amerikalı iş adamı Bill Gates. Şu anda 65 yaşında olan Bill Gates’in şirketi Microsoft’tur. Ünlü yazarlardan olan Bill Gates’in şirketinden kazancı 67 milyar dolardır.
  3. İspanyol iş adamı Amancio Ortega. Şu anda 84 yaşında olan Amancio Ortega’nın şirketi Zara’dır. Aynı zamanda bu şirketten elde ettiği kazanç 57 milyar dolardır.
  4. Amerikalı iş adamı Warren Buffet. Şu anda 90 yaşında olan Warren Buffet’in şirketi Berkshire Hathaway’dir. Bu şirketten elde ettiği kazanç tamı tamına 53,5 milyar dolardır.
  5. Amerikalı iş adamı Larry Ellison. Şu anda 76 yaşında olan Larry Ellison’un şirketinin adı Oracle’dır. Ünlü iş adamının bu şirketten elde ettiği kazanç 43 milyar dolardır.
  6. Amerikalı iş adamı Charles Koch. Şu anda 85 yaşında olan Charles Koch’un şirketi imalat sanayi üstüne kuruludur. Hem ünlü bir iş adamıyken hem de hayırseverliği ile bilinir. Şirketinden elde ettiği gelir 34 milyar dolardır.
  7. Amerikalı iş adamı David Koch. 23 Ağustos 2019 yılında vefat etmiştir. Charles Koch’un kardeşidir ve aynı sektörle ilgilenmektedirler. Koch Industries’in başkanı abisi iken o da başkan yardımcısı olarak görevini yerine getirmekteydi. Şirketten elde edilen gelir 34 milyar dolardır.
  8. Hong Kong’lu iş adamı Li Ka-shing. Şu anda 92 yaşında olan ünlü iş adamı aynı zamanda yatırımcı ve hayırseverdir. Çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir. Serveti ise 31 milyar dolardır.
  9. Fransız iş adamı Bernard Arnault. Şu anda 71 yaşında olan ünlü iş adamının şirketleri LVMH, Louis Vuitton’dur. Buralardan kazançları 29 milyar dolardır.
  10. İsveçli iş adamı Stefan Persson. Şu anda 73 yaşında olan ünlü milyarder iş adamının şirketi H&MThe’dır. Bu şirketten kazancı ise 28 milyar dolardır.

Forbes dergisinin Mart 2013’de yayınladığı bilgilere göre iş adamlarının listesi bu şekildedir. Yeni güncellemeler dahilinde bu sıralama da değişiklikler olasıdır. Zira bu sıralama içerisinde oldukça büyük bir rekabet vardır. Hatta günden güne dahi sıralama değişebilmektedir.

 

Hayali kurulan bu hayatı yaşayan iş adamları tahmin edilenin aksine gayet sıradan bir yaşam sürmektedir. Bir metroya binildiğinde dahi onlarla karşılaşabilirsiniz. Zengin hayatlarının yanı sıra çok mütevazi bir kişilikleri bulunmaktadır. Zengin nasıl olunur sorusuna da cevap olarak mütevazi hayat diyebiliriz.

Şirket Karlılığını Artırmanın Yolları

Bir şirket sahibi iseniz veya bu konulara meraklıysanız işete size şirket karlılığını arttırmanın yolları ile ilgili bir liste oluşturduk.

1 yıllık, 3 yıllık ve 5 yıllık hedefleri olan stratejik bir plan hazırlayın

İşletmenin gelişmesi zaman alır, bu nedenle şirket için beş yıllık kalkınma planı oluşturmanız gerekmektedir. Bu plan her yıl, işletmenizin yıllar içinde nasıl büyüyeceğini tanımlamalıdır. İşletmeniz yıllar içinde büyüdükçe, daha karmaşık hale gelecektir, bu da finansal planınızın işletmenizle birlikte büyümesi gerektiği anlamına gelir. Bu, stratejinizin yalnızca nasıl para kazanacağınızı değil, aynı zamanda ürettiğiniz paranın çoğunu nasıl kar edeceğinizi de tanımlaması gerektiği anlamına gelir. Stratejik planınızı sürekli gözden geçirin, böylece ürettiğiniz sonuçların belirlediğiniz hedeflere uygun olup olmadığının farkında olursunuz.

İşletmeniz için en fazla beş temel başarı faktörü belirleyin

İşletmenizin başarısını belirleyecek beş ilke altında çalışmanız gerekmektedir. Bu ilkeler belirlendikten sonra, eylemlerinizin bunlarla uyumlu olmasını sağlamak için bu faktörleri haftalık olarak izlemeniz gerekecektir. Bu temel faktörler büyüme ve refaha odaklanmalıdır. Satış ve gider kontrolleri kesinlikle başarı faktörleriniz içinde yer alan iki faktör olmalıdır. Bu iki faktör olmadan, işletmenizin kar etmesi olanaksızdır.

Bir bütçe belirleyin ve takip edin.

Bütçe harcamalarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Mali durumunuzun düzenli kalmasını sağlamak için bütçenizin yakından takip edilmesi gerekir. Bütçenize sıkı sıkıya uyun Bütçenizin üç ayda bir yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Bu, bütçenizin işletmenizin büyümesiyle uyumlu kalmasına yardımcı olacaktır.

Her yıl, stratejik planınızla uyumlu olmayan işinizin yüzde 10’unu terk edin

Karlı bir iş, ağırlıktan kurtulan bir iştir. İşletmenizin hangi bölümlerinin en az karlı olduğunu analiz etmeniz ve hem zaman hem de para harcadıkları için bunları ortadan kaldırmanız gerekecektir. Varlıklarını sürdürme kararınızı haklı çıkaran, para getiren iş faaliyetlerine odaklanmak daha iyidir.

Şirketinizin dışından bilgi alın

Danışmanlar, işletmenizde göremeyecek kadar kör olduğunuz şeyleri görmenize yardımcı olabilecek profesyonellerdir. İşletmenizin içindeyken, işletmeniz için vizyonunuzu gerçekliğinden ayırmak zordur. Bu nedenle, dışarıdan tavsiye almak, işletmenizin zayıf yönlerini keşfetmenize ve bu eksiklikleri nasıl iyileştirebileceğinize yardımcı olabilir. Bir danışman tutmadan önce arka plan araştırması yapın. Garantilerini ve yüksek ücretlerini yerine getirebilecek birini işe aldığınızdan emin olun.

Bir yükseliş stratejisi oluşturun

Babanızdan kalma bir işletme kuruyor olsanız bile, mülkiyetin aile üyelerine nasıl devredileceğini yine de belirlemeniz gerekir. Bir çıkış stratejisi, işletmenizin satışını veya işletmenizin geçişini gerçekleştirilmesi kolay bir girişim haline getirir. Bu, sürecin stresini ortadan kaldırır, böylece işinizden çıkmaya hazır olduğunuzda bunu gerçekleştirmek için uğraşmazsınız.

Şirketinizin sattığı her ürün veya hizmeti ayrı bir işmiş gibi düşünün. Her biri karlılığa katkıda bulunuyor mu?

Sahip olduğunuz her ürün ve hizmet kesinlikle kar getirmiyor. Böyle durumlarda, bu ürün ve hizmetlerden kurtulmanız ve para getirenleri elinizde tutmanız gerekecektir. Bu, karlılık adına maliyetleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Zayıf performans gösteren ürün ve hizmetleri ortadan kaldırdığınızda kârınızın önemli ölçüde arttığını göreceksiniz.

Çalışanınızın sıkıcı görevler hakkındaki şikayetlerini dinleyin

Çalışanlarınızın şikayetleri, işletmenizin büyümesine mi yoksa sadece meşgul çalışmanıza mı yardımcı olabilecek göreve odaklanıp odaklanmadıklarını görmek için iş yüklerine bir göz atmanız için bir fırsattır. İkincisi ise, bu işi diğer şirketlere yaptırabilirsiniz, böylece çalışanlarınız kesinlikle para kazanmaya ve işletmenizin faaliyetlerini sürdürmeye odaklanır.

Faturalarınıza bir teminat ekleyin

Müşterinin ürün veya hizmetinizin değerinin maliyetine değip değmediğini belirlemek için bir garanti dahil edilmelidir. Bu, müşterinize dürüst bir şekilde yanıt verme fırsatı verir ve bu da gerçek değerini belirlemek için ürünlerinize ve hizmetlerinize yakından bakmanıza olanak tanır. Şirket için kar etme yöntemlerinden biride budur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.