Dünya’da En Çok Para Kazandıran İşler

0

İçindekiler

Dünya’da En Çok Para Kazandıran İşler

Birçok kişi Dünya’da en çok kazandıran meslekleri merak etmektedir. Bugün yazımızda Dünya’da en çok kazandıran meslekleri inceleyeceğiz.

Dünyada en çok kazandıran meslekler herkesin ilgisini çekmektedir. Birçok genç geleceklerini bu mesleklere göre şekillendirmektedir.

dunyada en cok para kazandiran isler
dunyada en cok para kazandiran isler

Cerrahlar

Şüphesiz geçmişten günümüze kadar en çok saygı tercih edilen mesleklerin başında hekimlik gelmektedir. Tarihten bugüne kadar en çok ilgi gören cerrahlık, ileriki yıllarda da en çok tercih edilecek mesleklerin arasında yer almaktadır. Bir cerrahın iş yüküne göre değerlendirdiğimiz zaman kazancının fazla olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Ülkemizde cerrahların yıllık ortalama kazançları 400.000TL seviyelerindedir. Ancak bu kazanç, cerrahın deneyimine göre artabilmektedir.

Üst Düzey Yönetici

Dilimizdeki karşılığı Üst düzey yönetici olsa da birçok kişi Onları CEO olarak bilmektedir. CEO’luk birçok kişinin hayalini süslemektedir ancak hiç kolay bir meslek olmadığını da söylemekte fayda var.CEO’ların çok iyi bir şekilde eğitim aldıklarını, kendilerini çok iyi bir şekilde geliştirdiklerini söylemek gerekmektedir. Ülkemizde bir CEO’nun yıllık maaşı 300.000TL seviyelerindedir. Ancak bu maaş CEO’dan CEO’ya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Mühendislik Yöneticileri

Mühendislik yöneticiliği işi de en fazla kazandıran işler arasında yer almaktadır. Dünya’da en çok kazandıran işler adlı bir yazıda mühendis yöneticiliğinden bahsetmesek olmazdı.Sorumlulukları mühendislerden, teknikerlerden daha fazla olan mühendis yöneticilerinin yıllık maaşları ortalama olarak 300.000TL civarındadır. Mühendis yöneticisi olabilmek için çok iyi bir eğitim ve çok iyi bir kariyer sahibi olmak gerekmektedir.

Pilotlar

Seyahat etmeyi, yeni kültürler tanımayı, uçmayı ve özgürlüğü seviyorsanız tercih edebileceğiniz mesleklerden biri de pilotluktur. Dünya’da en çok para kazandıran meslekler nelerdir diye soracak olursanız; pilotluk da size ortalamanın çok üstüne para kazandıracaktır. Ülkemizde pilotlar yıllık ortalama 300.000TL seviyelerinde gelir sahibi olmaktadır. Hem sağladığı imkanlar hem de saygı gösterilen bir meslek olması sebebi ile de pilotluğa gösterilen ilgi her geçen gün artmaktadır. Bir uçak yolculuğunun pilot ve yolcu için aynı zorlukta olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Yolcu için güvenli bir şekilde geçirilen bir uçuş için, pilotun endişesini tahmin etmek hiç zor olmayacaktır. Ancak kendinize güveniniz var ise pilotluk mesleğini yapabileceğinizi de söyleyelim.

Avukatlar 

En geniş çalışma sahasına mesleklerden birisi de hiç şüphesiz avukatlardır. Neredeyse tüm sektörlerde, avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır. Avukat olarak Dünyada en çok para kazandıran işlerden birine sahip olabilirsiniz. Ülkemizde avukatların kazançları değişiklik gösterebilse de iyi bir avukatın kazancı yıllık 200.000 TL seviyelerinde olmaktadır. Ancak bu kazancın değişiklik gösterebileceğini yeniden belirtelim.

Diş Hekimleri

Cerrahlık, doktorluk gibi diş hekimliği de en çok saygı duyulan mesleklerden biridir.Ülkemizde diş hekimleri ortalama olarak yıllık 150.000-250.000 TL seviyelerinde para kazanmaktadır. Kazancının iyi seviyelerde olması diş hekimliğini en çok tercih edilen mesleklerden birisi yapmaktadır. Ağız sağlığımızın, hayatımız için ne kadar önemli olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Bu sebeple Dünyada en çok ilgi gören meslekler nedir sorusunun bir cevabı da diş hekimliği olacaktır.

Hava Trafik Kontrolörleri 

Yukarıda pilotlara ne kadar ihtiyaç duyulduğunu söylemiştik. Ancak hava sektöründe sadece pilota değil hava trafik kontrolörlerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Hava ulaşımı endüstrisi günden güne gelişmektedir. Hava trafik kontrolörleri, uçuşların olağan şekilde yapılabilmesi için çok büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde hava trafik kontrolörlerin kazançları yıllık 150.000TL seviyelerindedir.

Pazarlama Yöneticileri 

Pazarlama yöneticileri, birçok alanda hizmet vermekteler. Ürün gelişimi, marka takibi, satış stratejileri gibi birçok alanda uzmanlaşmaları gerekmektedir. İnterneti kullanımının artması ile pazarlama yöneticilerine de ihtiyaç artmaktadır. Ülkemizde pazarlama yöneticileri yıllık 150.000TL seviyelerinde para kazanmaktadır.

Doğa Bilimi Yöneticileri

Doğa bilimi yöneticileri de yeni bir iş koludur diyebiliriz. Çalışmasına bağlı olarak yıllık ortalama 130.000TL kazanç sahibi olabilmekteler. Türkiye’de üniversiteler açılan ilgili bölümlerden mezun olarak doğa bilimleri yöneticisi olabilirsiniz.

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Yöneticisi 

Bilgisayar ve enformasyon sistemleri yöneticisi, şirketlerin verilerini korumak ve şirketlerin güvenliğini sağlamak amacıyla hizmet veren kişilerdir. Veri güvenliği günümüzde çok büyük bir önem ifade etmektedir. Bu öneme karşılık olarak böyle bir iş kolu gelişmiştir. Bilgisayar ve enformasyon sistemleri yöneticisinin yıllık kazancı değişebilmekle birlikte ortalama 140.000 TL seviyelerinde olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.