Duckduckgo Nedir

1

Son dönemde ismini sıkça duyduğumuz nedir? Uygulama mı, program mı? Faydalı mı?

Sorularınızın yanıtını detaylı şekilde veriyoruz. Duckducgo nedir sorusunun yanıtı ilk olarak arama motorudur şeklinde verilebilir. Yani tıpkı Google, Yandex gibi bir arama motorudur. Günlük hayatınızda sitelere çok daha pratik şekilde ulaşmanızı sağlayan ağdır.

duckduckgo nedir

Duckducgo Ne Zaman Kuruldu?

Arama motoru olarak açıklanan için ne zaman kuruldu sorusunu sorabilirsiniz. Güven veren bir arama motoru mu sorusunun yanıtı da ne kadar zamandan beri var olduğuyla ilişkilidir. Bakıldığında uzun zamandır hayatımızda olduğu görülüyor. 2018 yılında kurulmuş olan arama motoru, uzun süredir aktif olarak çalışmaktadır. Kurulduğu günden 30.11.2011 yılına kadar tek kurucusu tarafından tek başına yönetildi. Günümüzde elde edilen verilerek göre ise Duckduckgo çalışan sayısı 45’tir. Arama motoru hayatındaki kariyer başarılarının en üst noktalarındadır. Çalışan sayısının git gide arttığı, her geçen gün çok sayıda kişi tarafından duyulan ve kullanılan arama motoruna dönüşmektedir.

2018 yılında Gabriel Weinberg tarafından kurulmuştur.

ile Google Arasındaki Fark

Google en eski arama motorları arasında yer alıyor. Bu sebeple herkesin aklına ilk gelen Google oluyor. Ancak yeni çıkan arama motorları, geliştirilmiş ve daha profesyonel olan arama motorları da var. Duckducgo ile Google arasındaki fark üzerinden, siz de iki arama motorunu kıyaslama imkanı bulabilirsiniz. Bu sayede seçim yapmanız da kolaylaşacaktır.

Aramaları kaydetmiyor;

İlk olarak en önemli fark, Google kullanıcılarının aramalarının her zaman kayıt altında olmasıdır. ise arama motorunda yapılan aramaların kaydını tutmuyor. Gizlilik anlaşması aramalarda tamamen anonimlik sunuyor. Aynı zamanda sonuçlar tıklanan sitelerde de paylaşılmıyor. Kişiselleştirilmiş olan reklamlara yönlendirme de söz konusu değil.

Kullanışlı ve pratik;

Tasarım, işlevsellik göz önünde bulundurulduğunda önemli bir diğer fark ise ’nun daha pratik bir yapısı olduğu. Daha kullanışlıdır. Kullanışlı olduğunu düşündüren özellikleri verilmiştir.

Güçlü Yönleri

Arama motoru olarak tercih etmeniz için güçlü yönleri verilmiştir. Neden Duckduckgo sorusunun yanıtı da bu özellikler ile veriliyor. Pratik olması, aramaları kaydetmemesi gibi özellikleri de güçlü yönleri arasındadır. Elbette sizin aradığınız farklı özelliklerin de arama motorunda bulunuyor olması büyük ölçüde avantajlı olacaktır.

  • Sitede Doğrudan Arama: Arama motorunun en pratik özelliği sitede doğrudan aramaya imkan sunması. Bunun için aramalarınızın önüne ‘!’ işareti ve sitenin kısaltmasını koymanız yeterlidir. Örnek: !yt Borsa yazdığınızda hemen Youtube sayfasına yönlendirme yapılıyor. Arama sonuçlarında Wikipedia’ya ulaşmak için ise !w dünya tarihi yazarak anında o sitedeki sonuçlara sizi ulaştırıyor. Pratik ve kolay şekilde zaman kaybetmeden arama yapılmış oluyor.
  • Klavye Kısa Yolları: Aynı zamanda klavye kısa yolları ile de kullanışlı oluşunu göreceksiniz. Yön tuşları ile arama sonuçlarında gezinmeniz mümkün. Enter ilke ise ilk sayfayı açmanız sağlanıyor. Bu şekilde zaman kaybı da önlenmiş oluyor.
  • Doğrudan Bilgi: Bazen Duckduckgo bilgileri direkt olarak Wikipedia’dan çekebiliyor. En doğru bilgiye en kısa süre içinde ulaşmanız da bu sayede mümkün oluyor.
Zayıf Yönleri

Objektif bir analiz yapmak açısından, arama motorunun zayıf yönlerini de sunuyoruz. Elbette eksik olan yönlerinin belirlenerek, geliştirilmesi ile çok daha yaygın bir arama motoru olması bekleniyor. Sizin için arama motoruna yönelik yapılan eleştirileri ve Duckduckgo zayıf yönleri üzerinden bilgi veriyoruz.

  • Türkçe Versiyonu Yok: En önemli eksik şu an Türkçe versiyonunun olmaması. Her ne kadar arama için dil desteği ihtiyacı olmasa da açıklamalar sadece İngilizce olduğundan kullanım açısından zayıf yönleri arasında yer alıyor.
  • Arama Motoru Güç Eksikliği: Google gibi çok eski arama motorları ile kıyaslandığında, arama motorunun gücü açısından daha güçsüzdür. Sebebi ise aramada her zaman başarılı sonuçlar vermemesidir. Örneğin Google da olduğu gibi elektrik, su doğal gaz üstüne almak gibi bir aramada başarılı sonuç alınabiliyor. Bu aşamada arama yaparak aramalarınızın başına ‘!g’ koyarak aramanızı o şekilde yapmanız halinde Google’daki sonuçları karşınıza çıkaracaktır.

Güçlü ve güçsüz yönlerini göz önünde bulundurup, daha pratik ve daha güvenli olan arama motorunu tercih edebilirsiniz. Duckduckgo indir butonu ile indirerek siz de farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Seçim tamamen sizin.


1 yorum
  1. Muhammed sıddık diyor

    Bu bilgi için çok teşekkür ederim çok yararlandım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.