Dubai’de Yaşamak Pahalı Mı

0

Dubai'de Yaşamak Pahalı Mı

Dubai'de yaşamak pahalı mı? Dubai'de ş imkanları nelerdir? Dubai'de ekonomi, alım gücü ve hayat standartları nasıldır?

Dubai'de yaşamak; kozmopolit olmasıyla kültürel anlamda önem taşıyan metropol bir şehirde, her türlü zenginlikten yararlanmak demektir. Dubai, Birleşik Arap Emirliklerinin en büyük ticaret limanının bulunduğu yer olup Orta Doğu'nun kültür, alışveriş veturizm merkezidir. Genellikle alışılagelmiş bir algı olanpahalılıkkavramı göz korkutabilir ancak Dubai'de alım gücü yüksek ve iş imkanı gelişmiştir.

dubaide yasamak pahali mi
dubaide yasamak pahali mi

Dubai'de İş İmkanları Nelerdir?

Dubai'de iş imkanları genellikle turizm ve ticaret üzerinde yoğunlaşmaktadır. Geçmişten bu güne internet üzerinden yayımlanan verilere göre Dubai'de her hafta yaklaşık kırk yeni şirket kurulmaktadır. Hükümet, iş kurulması için insanları teşvik eder ve iş kurmak isteyenlere büyük destek sağlar. Tam da bu sebeple Dubai'de yaklaşık yirmi civarında serbest bölge bulunmaktadır ve bu alanlarda serbestçe çalışılabilir.

Dubai'de yaşamak size birtakım katkılar da getirir: Dubai'nin, yaşayanlarına sağladığı en büyük katkı; çalışan kesimin vergiden muaf tutulmasıdır.  Çünkü kişisel vergi kanununa göre hiç kimsenin emeğinden kesim yapılamaz ve bu sebeple kazancınızın yüzde yüzü tamamen size aittir.

Eğer turizm, medya, finans ve ticaret (özellikle e-ticaret künyesinde bulunan birtakım yazılım, pazarlama ya da ürün geliştirme şirketlerinin kurulum noktası) ile uğraşıyorsanız geçici bir süreliğine Dubai'ye gelip iş fırsatı yakalamak ve birikim yapmak çok olasıdır. Dubai'ye dönemsel olarak para birikimi için gelip giden çok insan vardır ve hükümet buna destek vermektedir.

Dubai'de Ekonomi Ve Alım Gücü

Dubai'de alım gücükazanılan maaşla doğru orantılıdır. Bu şu demektir, ürün genellikle pahalı kabul edilse de kazanılan maaş da yüksek olup şehirde refah yaşamak mümkündür. AncakDubai'de yaşamak istemiyor ve dışarıdan turizm olarak gelip var olan gelirinizi harcamak istiyorsanız, bu durumda fiyatlar konusunda hayal kırıklığına uğramanız muhtemel olacaktır.

Dubai'de market fiyatları yaklaşık olarak şu şekilde sıralanabilir: Bir somun ekmek (250 gr)=0.62€ , bir düzine yumurta= 2.76€ , bir litre süt= 1.46€ , bir kilo peynir= 9.82€ , bir kilo soğan= 0.84€…

Dubai'de maaşlarise ortalama olarak şu şekildedir:Bir muhasebecinin maaşı= 4,392.12€ , bir garsonun maaşı= 2,551.65€, McDonalds'ta çalışan bir işçinin maaşı= 1,744.40€, sekreterin maaşı= 2,583.68€… Dubai'de en düşük maaş ortalama olarak 2818 dolardır.

Dubai'de Hayat Standartları

Dubai'de hayat standartlarıgerçekten çok yüksektir. Dubai'de her şeyin en büyük, en geniş ve en kalitelisi mevcuttur. Mağazalar, iş merkezleri, evler, ürünler… kısaca küçük büyük aklınıza gelebilecek her şey olabildiğince lüks olarak üretilir. Bunun en temel sebebi şehirdeki altın kaynaklarının bol ve petrol rezervlerinin zengin olmasıdır. Ülke ekonomisi güçlüdür; bu sayede hükümet de, özel sektör de yatırımlarını rahatça yapar.

Evler geniş ve lükstür. Bu sebeple kiralar da yüksektir ancak alım gücü, kazanılan maaşla orantılıdır, yani Dubai'de gelir de yüksektir.Benzin ucuzdur, kişisel ya da toplu ulaşım maddi anlamda rahat gerçekleşir. Ancak mesafe genellikle fazla olduğundan kişisel araç talebi daha yoğundur. Şehirde vergi muaf olduğundan devlet, çalışanlara sağlık sigortası yaptırmaz ancak özel sigorta zorunludur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.