Dogecoin Nedir

0 1.076

Dogecoin Nedir

Dogecoin nedir? Dogecoin nereden ve nasıl satın alınır? Dogecoin güvenilir midir? Dogecoin satın alınmalı mıdır?

dogecoin nedir
dogecoin nedir

Dogecoin, Amerikalı yazılımcı Billy Markus tarafından oluşturulmuş bir kripto para birimi dir. Amacı, Bitcoin’den daha geniş bir kitleye ulaşan keyifli bir elektronik para birimi yaratmaktır.Dogecoin’insembolü Ɖ veya D olup, kısaltması DOGE’dir.

Dogecoin’in piyasaya ilk çıkışı aslında bir şaka malzemesi olmaktadır. İnternet üzerinde o dönem (2013-2014) meşhur olan bir ShibaInu cinsi köpekten esinlenerek yapılmıştır.  Logosunda da Doge’un (internet fenomeni köpek) logosu bulunmaktadır. Ancak ilerleyen zamanlarda durum değişmiş ve bu para birimine talep artmıştır.

Dogecoin için günümüzde eser miktarda ticari uygulama bulunsa da sosyal medyada dogecoin’e gösterilen ilgi çok yoğundur. Dogecoin ipuçları ve ödülleri ile hayran kitlesi her geçen gün gelişmekte ve kullanım artmaktadır.

Dogecoin İle Yapılan İşler

Dogecoin ile bugüne kadar yapılmış en bariz proje Jamaika kızak takımı için toplanılan paradır. Jamaika milli kızak takımı, Soçi Kış Olimpiyatları’na gidebilmek için proje başlatmıştı. Gelirler dogecoin ile elde edildi ve bu sayede kızak takımı amacına ulaşmış oldu. Projeden gelen para, aynı zamanda Kenya’nın kırsal kesimlerinde bir kuyu suyu inşa edilmesine sebep oldu ve içme suyu projesi de başarıyla gerçekleşti.

Dogecoin Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin’i almak isteyeceğiniz borsa sitesinden ilk olarak bir cüzdan oluşturmalısınız ve hesabınız onaylanmalı. Kimlik doğrulama işlemiyle bu dakikalar içerisinde mümkün olacaktır. Hesabınız onaylandıktan sonra EFT ya da Papara ile TL olarak paranızı yatırabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır.

Havale, EFT ya da Papara kullanırken başkasının adına DOGE alamazsınız. Cüzdanlar bireysel olmalıdır. ATM üzerinden işlem yapılamamaktadır çünkü kimlik bilgilerini teyit etmek mümkün değildir. İşlem sonrasında mutlaka tarafınıza iletilen kodu açıklamayla açıklama alanına yazmalısınız. Açıklama yazılmayan transfer işlemlerinden, işlem ücreti kesilerek DOGE parası geri iade edilmektedir.

Dogecoin’e Güvenebilir Miyiz?

Dogecoin de tıpkı popüler Bitcoin gibi şu an için güvenilirdir. Ancak geçmiş yıllarda da olduğu gibi internet korsanlarının saldırmaya en meyilli oldukları yer kripto cüzdanlardır ve bu sebeple dogecoin de diğer elektronik para birimlerinin riskini taşır. Geçmiş yıllarda dogecoin’e %51’lik bir saldırı durumu gerçekleşmiştir.  Aynı zamanda bir dogecoin topluluğu da dolandırıcılıktan tutuklanmıştır. Bu sebeple, para birimi olarak her ne kadar güvenilir olsa da cüzdana sahip olduğunuz siteyi iyi araştırmanız gerekmektedir.

Dogecoin Satın Alınmalı Mıdır?

Dogecoin, henüz yeni denilebilecek bir elektronik para birimidir ve şu anda herhangi bir tavsiye verilemez. Çünkü sonucunda kâr ya da zarar elde etmek şimdilik belirsizdir. Eğer uzun vadede yatırım yapmak istiyor ve DOGE’un gelişimine güveniyorsanız o halde yapabilirsiniz. Ancak kısa süreli yatırımlar için kesin konuşmak pek mümkün olmayacaktır.

Dogecoin’in artan hayran kitlesi baz alındığında eğer herkes çok sayıda dogecoin satın alırsa elbette ki DOGE’un fiyatı da yükselecektir. Dogecoin’in birtakım hayran kitlesi, zamanında bitcoin’in de aynı yollardan geçtiğini ve DOGE’un da önünün açık olduğunu savunmaktadır.

Dogecoin Nereden Alınır?

Dogecoin, piyasal hacim olarak dünyada 32. sırada yer almaktadır. Dogecoin almak isterseniz, dünyanın en dev alım satım borsası olan Binance’den alabilirsiniz. Aynı zamanda Paribu ya da Koinim gibi yerli alım satım borsalarından DOGE elde edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.