Dogecoin Kasarak Para Kazanmak

2

Dogecoin Kasarak Para Kazanmak

Kripto paralar, artık birçok kişi için gelir yöntemi olmaktadır. Dogecoin madenciliği yaparak da pasif bir şeklide gelir elde edebilirsiniz.

Dogecoin madenciliği yapmadan önce ilk öncelikle Dogecoin nedir sorusunu yanıtlamak gerekmektedir. İster maden kazıcılığı yapacak olun ister kripto paralara yatırım yapın iyi bir şekilde araştırma yapmadan ikisini de yapmanızı önermiyoruz.

dogecoin kasarak para kazanmak
dogecoin kasarak para kazanmak

Dogecoin’in Tarihi

2013 yılında Avustralyalı Jackson Palmerile Amerikalı BillyMarkus’un arkadaş olması ile Dogecoin serüveni başlamış diyebiliriz. Bu iki insanın arkadaş olmalarının en büyük nedeni ikisinin de kripto paralara ilgi duymasıdır. Fakat radikal bir kararla birlikte bir kripto para çıkarmaya karar vermişlerdir.

Palmer ve Markus arkadaşlar, çıkaracakları kripto paranın sevimli bir para olmasını istemiştir. Sevimli bir şekilde kripto para yaparak, kripto para dünyasına ilgisiz kişilerin de ilgisini çekmek istemektedirler. Bu ilgiyi de kripto paranın ismini ve görüntüsü bir köpek yapmaya karar vermişler. Dogecoin 6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğünden beri Dogecoin’i olan ilgi yüksektir.

Dogecoin, bağış ve yardımlaşma ile daha da popüler olmaya başladı. 2014 yılında Jamaika Kızak Takımı’na olimpiyatlara katılabilmesi için 50.000 Dolar bağışlamışlardır. Birçok sosyal platformda bağış ve para aktarımı için Dogecoin kullanılmaktadır.Dogecoin tarihi kısa olarak böyle anlatılabilmektedir.

Dogecoin, kripto para piyasasındaki 27.büyük kripto paradır. Dogecoin genel olarak sevimli bir para şeklinde görülmektedir.

Dogecoin nedir anlatıldıktan sonra kripto para madenciliğinin ne olduğunun da anlatılması gerekmektedir. Kripto para madenciliği nedir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliğinin nasıl yapıldığını anlamak için ilk öncelikle kripto paraların nasıl işlediğini anlamak gerekmektedir.Kripto paralar, dijital paralardır. Yani dijital olması demek banka aracılığı olmadan, iki insanın alıp-verme işlemini gerçekleştirebilmesi demektir.

Her kripto para blockhain adlı dijital veri tabanına kayıt edilmektedir. Blockhain isimli bu veri tabanı ise nod isimli bilgisayarlarca saklanmaktadır. Nodlar, yeni işlemleri gruplar halinde saklamak amacıyla getirir ve blockhainllere ekleme işlemi yaparlar. Yaptıkları bu gruplara blok ismi verilmektedir.

Kripto para piyasasındaki her işlem, nodlar tarafından denetlendikten sonra blockhaine eklenmektedir. Nodların işlemleri denetlememesinde ortaya çeşitli problemler çıkmaktadır. Bu yüzden kripto para madenciliği yapmak oldukça pahalı bir işlemdir ve sürekli bir şekilde internet gerektiren bir işlemdir. Blockhainler çalışanlar gibi kişiler tarafından değil nodlar tarafından denetlenmektedir. Bu denetlemeyi yapan kişilere de ödeme olarak kripto para yapıyor diye düşünebiliriz. Yani işlemleri denetlemenin ve yeni işlemleri onaylamanın bir sonucu olarak kripto para alıyorsunz.

Kripto paraların kendilerine özgü blockhainleri bulunmaktadır. Birbirinden farklı coinlerin de madenciliğini yaparak kripto para kazanabilirsiniz.

Dogecoin Madenciliğine Başlamak İçin Neler Gerekiyor?

Dogecoin madenciliği yapmak istiyorum diyorsanız bazı donanımlara sahip olmanız gerekmektedir. Sahip olmanız gereken donanımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Windows sistemi, OS X veya Linux işletim sistemi olan bir PC
 • İnternet bağlantısı da gerekmektedir

Ayrıca Dogecoin madenciliği yaparak kazandığınız coinleri saklamanız gereken cüzdanlar da bulunmaktadır. Dogecoin’in internet sitesine giderek kendinize bir cüzdan oluşturabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki cüzdanlar e-posta hesapları gibidir. Dogecoin alım-satım işlemleriniz gerçekleştirmek için bu cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Cüzdan kurarken size verilen şifreler, cüzdanınızı korumak için önemlidir. Bu özel anahtarlar çok çok önemlidir ve dikkatli bir şekilde saklanması gerekmektedir. Dogecoin kullanıcılarına iki tür cüzdan sunmaktadır: Light cüzdan ve full cüzdan olmak üzere iki cüzdan türü bulunmaktadır. Dogecoin madenciliği yapmak için full cüzdan özelliğine sahip olmanız gerekmektedir. Dogecoin’in sunduğu full cüzdanın adı DogecoinCore’dur.Dogecoin cüzdanınızı ayarladıktan sonra Dogecoin madenciliği için gerekli olan donanımlar ise şöyledir:

Dogecoin Madenciliği Donanımı

Dogecoin madenciliği yapmak için gereken donanım ise şu şekildedir.

 • Bilgisayarınızın CPU’su: Dogecoin madenciliği yapmak için birçok bilgisayarın CPU’su yeterlidir. Ancak Dogecoin madenciliği için her bilgisayar tercih edilmez. Dogecoin madenciliği, zayıf donanımdaki bilgisayarların fazla ısınmasına sebep olacaktır.
 • GPU: Ekran kartları bilgisayarları güçlendirmek için kullanılabileceği gibi Dogecoin madenciliğinde de kullanılmaktadır. Dogecoin madenciliği için kullanabileceğiniz birçok GPU olabileceği Dogecoin madenciliği için yeterli olacak ekran kartları şunlar olacaktır:
  • SAPPHIRE PulseRadeon RX 580 ( yaklaşık olarak fiyatı: 426,98$)
  • NvidiaGeForce GTX (yaklaşık olarak fiyatı: 579,99$)
  • ASUS RX Vega 64 (yaklaşık olarak fiyatı: 944,90$)
 • Scrypt ASIC Miner: . Bu donanım sadece Dogecoin madenciliği için tasarlanmıştır. ASIC Miner’ler çok yüksek güçte çalışmaktadır bu nedenle çok ısınmaktadır ve ses çıkarmaktadır. İşinizi görecek ASIC Miner’ler ise şunlardır:
  • Innosilicon A2 Terminator (yaklaşık olarak fiyatı $760)
  • BitmainAntminer L3 (yaklaşık olarak fiyatı 1.649$)
  • BW L21 ScryptMiner (yaklaşık olarak fiyatı 7.700$)

Dogecoin için hangi donanım gerekmektedir sorusunu yanıtladıktan sonra yazımızı sonlandıralım.


2 Yorumlar
 1. admin diyor

  içeriği dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyorum dostlar.

 2. admin diyor

  ilk önce içeriği baştan sonra okuyun. sonra doge kasmaya başlayabilirsiniz. Bu arada diğer içeriklerede göz atamayı unutmayın. Herkese bol kazançlar diliyorum. sağlıklı günler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.