Cezayir’de Üniversite Okumak. Cezayir Üniversite Ücretleri

3

Cezayir’de Üniversite Okumak.

, isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Bizler üniversite ücretlerine değinmeden önce, Cezayir’de neden üniversite okunmalı biraz buna değinelim.

Cezayir’de Üniversite Okumak

Cezayir’deki üniversitelerden mezun olduktan sonra almış olduğunuz diploma sayesinde sadece Cezayir’de değil, pek çok ülkede iş bulabilirsiniz.

Üniversitenin dil eğitimi yüzde 100 İngilizcedir. (Üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir)

Öğrenciler için üniversitelerin sunmuş olduğu imkanlar oldukça fazladır (Bu konuya alt başlıkta tekrar değineceğiz)

Cezayir’deki üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır. Eğitiminizi Cezayir’de tamamladıktan sonra YÖK’ten denklik alabilirsiniz.

Cezayir, 2-3 dili içerisinde barındıran bir ülkedir. Bu ülkede Arapça, Fransızca ve İngilizce konuşan kesimler bulunmaktadır. Öğrenciler buraya eğitim almak için gittiklerinde aslında sosyal hayat içerisinde dil eğitimi de almış oluyorlar. Bunun farkına da ancak iş hayatlarında varabiliyorlar.

Özel üniversitelere tonla para vermek varken, Cezayir’de üniversite okuyarak aynı anda 3 dil öğrenebilir, farklı bir kültür tanıyabilirsiniz. Cezayir, her yıl çevre ülkelerden çok sayıda öğrenciyi ağırlıyor. Cezayir’de bulunan 18 üniversite, öğrencilere her alanda çeşitli eğitimler vererek, onların gelişmelerini sağlıyor. Aynı zamanda öğrenciler, farklı bir ülkede kalıcı arkadaşlıklar kurabilir, farklı deneyimler yaşayabilirler.

Cezayir’deki Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Koşulları

öğrencilerin kariyer yolculuğunda atacakları en önemli adımlardan birisidir. Yabancı ülkede okumak öğrencilere pek çok şey katmaktadır. Her şeyden önce farklı kültürler içerisinde okumak, yeni insanlar tanımak, öğrencileri çeşitli açıdan geliştirmektedir.

Öğrenciler Cezayir’de üniversite eğitimi alırken kendilerini hem dil hem de eğitim anlamında da geliştirebiliyorlar. Öğrenciler, farklı kesimdeki diğer öğrencilerle iletişime geçerek, onlarla ortak aktiviteler yapıyor. Bu şekilde sosyal iletişimlerini de geliştirebiliyor. Yavaş yavaş dil eğitiminin zorunlu hale geliyor.

Cezayir’de ağır bir gece hayatı yoktur. Öğrencilerin katılabileceği aktiviteler, festivaller, tiyatrolar ve konserler düzenlenmektedir. Bunlar da belirli günlerde yapılmaktadır. Bu sebeple burada okuyan öğrencilerin yaşam tarzı genel olarak okul ve yurt arasında gidip gelmektedir. Eğlenceyi seven öğrenciler için bazı gece kulüpleri sabaha kadar hizmet vermektedir.

Cezayir’de Üniversite Öğrencilerinin İhtiyaçları

Her ülkedeki üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları birbiriyle paralellik göstermektedir. Öğrencilerin genel olarak en temel ihtiyaçları barınma ve beslenmedir. Bunun dışında alışveriş ve sosyal faaliyetler de temel ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır. Bölge kültürel faaliyetler açısından oldukça zengin olduğu için öğrencilerin kültürel anlamdaki ihtiyaçları karşılanmaktadır.

İhtiyaçlar ve giderler, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Cezayir’de Konaklama ve Yurt İmkanları

isteyen öğrencilerin en temel ihtiyacı konaklamadır. Öğrencilerin en çok bütçe ayırdıkları kalem barınma giderleridir. Aynı ülkemizdeki gibi, öğrenciler, eğitim öğrenim dönemleri boyunca yurtlarda konaklayabilir ya da kendilerine daire kiralayabilirler. Bunun dışında bütçe daha da aşağıdaysa, oda kiralamak mümkün.

Bunun dışında üniversitelerin kendi konaklama birimleri olduğunu da belirtebiliriz. Yani öğrenciler için konaklama anlamında pek çok imkan sunulmuş durumdadır. Fiyat olarak konuşmak gerekirse, öğrencilerin bir aylık konaklama dahil masrafları 400 ila 500 Dolar arasındadır.

Cezayir’de Burs Olanakları

Cezayir’de öğrencilerin alabileceği burslar dersteki başarılarına ve okulun durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Ülke genelindeki üniversitelerin bazıları kendi düzenledikleri sınavlara göre belirli oranlarda burs vermektedir. Ayrıca kamu kurumları ve bazı özel şirketler de bu anlamda öğrencilere destek olmaktadır. Burs veren kurumlar değişkenlik gösterdiği için güncel bilgilerin Cezayir’deki Türkiye Büyük Elçiliğinden alınmasında yarar var.

Cezayir Üniversite Denklikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Cezayir’de okuyan öğrencilerin denklik sorunu bulunmamaktadır. Bölgedeki üniversitelerin denkliği bulunuyor. Yani orada eğitiminizi tamamladıktan sonra diplomanızı almaya hak kazanırsınız. Diplomanızla da burada denklik sağlayabilirsiniz.

okuldan okula göre değişkenlik gösterebiliyor. Bölge içerisinde yaklaşık 18 tane üniversite bulunuyor. Ancak bu kadar üniversiteye sahip olan bir ülkenin üniversite öğrencileri için verdiği yardımlar az olarak değerlendiriliyor.

Üniversitelerin fiyatları, ülkemizdeki vakıf üniversitelerine kıyasla oldukça uygundur. Ülkemizde ortalama olarak yıllık 5 bin dolar civarında olan üniversite ücretleri Cezayir’de, bölüme ve kuruma göre değişmekle birlikte 2000-3000 dolar civarlarındadır.

Cezayir’de üniversite eğitimi almak ve Cezayir üniversiteleri ile ilgili daha fazla bilgi için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Cezayir’de yaşam koşulları ve ülke şartları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki konulara da göz atmanızı öneririz;

Cezayir’de Yaşam Masrafları – Ortalama Aylık Giderler

Cezayir’de Nasıl İş Bulunur? Cezayir’de İş Bulmanın Yolları

Cezayir’de İş İmkanları Nelerdir? Cezayir İş İlanları

Cezayir’de İş Kurmak. Cezayir’de Ne İş Yapabilir?

Cezayir’de Maaşlar. Asgari Ücret

Cezayir’de Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Cezayir Vizesi, Cezayir Çalışma izni ve Oturma İzni


3 Yorumlar
 1. Kadir diyor

  Öncelikle selamünaleyküm.
  Hocam ben bu yıl lise mezunu oldum yaşım 24 türkiye de kendi spor salonunda antrenörlük yapmaktayım. Fakat Cezayir de üniversite okumak istiyorum, özel olarak ne yapmam gerektiği hakkında hiçbir fikrim yoktur fakat. Bana yardımcı olur musunuz?

 2. mustafa diyor

  gerçekten güzel bir web site, özellikle yurtdışındaki ülkeler hakkındaki verdiği bilgiler çok önemli. Ülkemiz dışındaki ülkelerin genel yaşam giderleri, asgari ücretleri ve sosyal hayatları ile alakalı bilgiler öğreniyoruz. o ülkelere çalışmaya, okumaya veya gezmeye gitmeden önce göz atılması gereken bir site diye düşünüyorum. kariyer fikirilerini herkese tavsiye ederim.

 3. admin diyor

  yorumlarınız için çok teşekkur ederim. biz kariyer fikirleri olarak sizleri bilgilendirmek amaçlı çalışıyor ve sizin içerikler üretiyoruz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.