Borsa’da Nasıl Para Kazanırım?  

1

İçindekiler

Borsa'da Nasıl ırım?  

Borsadan para kazanmak piyasaya giriş yapan veya yapmayı düşünen herkesin hayalidir. Borsadan hayali ne kadar tatmin edici olsa da para kaybetmenin de psikolojik olarak ağır bir karşılığı vardır.

Borsaya yatırım yapma öncesinde bu piyasaya niye yatırım yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Yatıracağınız paraya kısa vadede mi yoksa uzun vadede mi ihtiyacınız olacak bunu hesaplamanız lazımdır. Öte yandan mutlaka dikkate alınması gerekenler arasında şunlar bulunur.

borsada nasil para kazanirim
borsada nasil para kazanirim

Risk Toleransınızı Belirleyin

Risk toleransı risk konusunda nasıl hissettiğiniz ve riskli durumlarda nasıl hareket ettiğinizle alakalıdır. Herkesin risk toleransı birbirinden farklıdır. Kimi kişiler az tutarlar kazanmak çin yüksek tutarları riske atarken, kimilerinde ise bu tam tersi olarak şekillenebilir. Bu nedenle öncelikli olarak kendi risk toleransını anlamaya çalışarak sizde endişe yaratacak veya yaratmaya müsait olan yatırım çeşitlerinden kaçınmalısınız. Genel anlamda uykuları kaçırmaya yetecek türden yatırım çeşitlerinden bu bağlamda kaçınmanız faydalı olacaktır. Özellikle borsa piyasasına ilk adımını atanlardan biriyseniz yüksek risk içeren yatırımları bu dönemde es geçmenizde fayda var.

Duygularınızı Kontrol Altına Almaya Çalışın

Borsa yatırımı yaparken kişilerin önündeki en büyük engellerden biri kendi duygularını kontrol etmekte zorluk çekmesidir. Bunun sonucunda mantıklı kararlar verilemediğinden dolayı yatırım yaparken hata payı yüksek olabilir. Yatırımcılar genel olarak bir şirket hakkında endişe duymaya başladığı zaman fiyatlar düşmeye meyilli olur. Aynı zamanda yatırımcılar şirketin hakkında olumlu fikirlere sahip olduğunda da fiyatların yükselmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle bir hisse senedi almak için makul bir nedene sahipseniz fiyatlardaki ani değişikliklerden etkilenmemelisiniz. Ancak geleceği düşünerek her türlü ihtimale karşın elinizde bulunanları ne zaman satacağınız da büyük önem taşır. Bir başka deyişle her türlü ihtimale karşı farklı bir stratejinizin bulunması doğru karar olacaktır.

Temelden Başlayın

Borsadan para kazanmak için mutlaka borsa eğitimini a'dan z'ye almaya özen göstermelisiniz. Bu piyasaya yeni adım atanlardan biriyseniz ilk olarak borsa konusunda temel şeyleri öğrenmeniz lazımdır. Bir borsada odak noktanız daha çok şirketlerin üzerine olmalıdır. Tüm şirketlerin hisse hareketlerinin aynı olabildiği çok az zaman bulunur. Borsada düşüş olsa bile çoğu firmanın hisse senetleri yükselmeye devam eder. İlk yatırımınızı yapmadan önce belli başlı şeyleri dikkate almanızda fayda vardır. Borsa emir türleri, yatırım hesapları, finansal ölçümler, hisse senedi seçiminin nasıl yapılması gerektiği vs. gibi konuları detaylı bir şekilde öğrenmek için zaman ayırmalısınız.

Yatırımlarınızı Mutlaka Çeşitlendirin

En güvenli yatırım stratejilerinden biri farklı yatırım türlerini aynı çatı altına toplamaktır. Başlangıç aşamasında krizi daha basit bir şekilde yönetmek için yatırımlarınızı çeşitlendirmeyi unutmamalısınız.  Bu sayede herhangi bir kötü olay neticesinde varlıklarınızın hepsini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmazsınız. Ve zarar oranını minimum tutara çekme imkanı elde edebilirsiniz.

Her Yatırımın Kişiye Özel Olduğunu Unutmayın

Her yatırım kişiye özel olarak sayıldığından dolayı çevrenizden yatırım hakkında tavsiye almamanızda fayda vardır. Yatırımlarınız konusunda ipleri elinize alarak içi boş duyumları dikkate almamalısınız. Borsadan kazanç elde etmek için öncelikli olarak konu hakkında detaylı bilgi almalı ve bu eğitim neticesinde kendi stratejilerinizi oluşturarak yatırım araçlarını seçmelisiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.