Bir Müşteri Nasıl İkna Edilir?

0

Bir Müşteri Nasıl İkna Edilir?

Tüm satış ve pazarlama, bir ikna çalışmasıdır. Aşağıda, ikna etmenin altı temel ilkesini ve bunları işinizde nasıl kullanabileceğinizi ele alacağım.

bir musteri nasil ikna edilir
bir musteri nasil ikna edilir

Pazarınızı Anlayın

Her şeyden önce, kime satış yaptığınızı ve pazar manzarasının neye benzediğini anlamıyorsanız, etkili bir satış elemanı olamazsınız. Sadece adını, unvanını, şirket adını, web sitesi URL’sini ve e-postasını bilmekten bahsetmiyoruz. Onları neyin harekete geçirdiğini gerçekten anlamaktan bahsediyoruz.Potansiyel müşterinizin hayatındaki bir gün neye benziyor? Ne tür zorluklarla karşı karşıyalar? Hayatlarını ne kolaylaştırabilir?Potansiyel müşteriniz hakkında bu bilgileri edinmek, çözümünüzden nasıl yararlanabileceklerine dair anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olacak ve ürün veya hizmetinizi kendilerinde yankı uyandıracak şekilde konumlandırmanıza olanak sağlayacaktır.

Müşterilerin Refahını Sorun

İnsanları ürününüzü almaya ikna etmek istiyorsanız, sohbetin başında kendinizi tanıtırken müşteriye refahını sorun. Araştırmalar, refahları sorulan müşteri grubu içinde satışların önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. Olumlu bir notla da sohbet başlatabilirsiniz.Garsonlar arasında yapılan bir deney, olumlu yorumların bahşişi%27 artırdığını gösterdi! Telefon görüşmesi sırasında da işe yarıyor.

Bir Müşteriyle Konuşurken İsimler Kullanın

Müşterinizin adını bulun ve zaman zaman kullanın. Psikolojik araştırmalar, insanların isimlerini duymaktan hoşlandıklarını ve karşı tarafın kullandığında arkadaşça bir ilişki kurmanın çok daha muhtemel olduğunu gösteriyor.Bu nedenle, müşteriye hitap etmeye başlamadan önce, kabul edip etmediklerini sorun. Bu teknikle beceriksizlikten kaçınacaksınız.Müşteriyi gücendirmek istemiyorsanız, “Bay / Bayan” ifadesini kullanın. Müşteriyi ürününüzü satın almaya nasıl teşvik edeceğinizi gösteren örnek oldukça açıktır onlara kullandığınız sistemlerde listelenen müşteri adayları olarak değil, insan olarak davranın.

Ürünlerinizin Rakipler Tarafından Sunulanlardan Daha İyi Olduğunu Kanıtlayın

Firmanızın sunduğu bir ürün veya hizmetin avantajlarını vurgulamak çok önemlidir.Genellikle müşteriler, pazarı araştırması yapmak için ürün hakkında sorular sorabildiği şirketleri ararlar. Bu nedenle, bir fırsatınız varsa, teklifinizin daha iyi olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.Teklif daha ucuz değilse bu durum daha zordur, ancak her zaman biraz daha yüksek bir fiyata müşterinin daha iyi bir ürün aldığından bahsedebilirsiniz.

Daha Fazla Konuşma Başlatmaya Çalışın

Bir konuşma başlatın ve açık sorular sorun ve muhataplara konuyu geliştirme şansı verin.Bir müşteriyi nasıl ikna edeceğinizi bilmiyorsanız şunu deneyin: “Ürünümüzün bu işlevi var” demek yerine şunu söyleyin: “Evet, (müşterinin adı), ürünümüz böyle bir işleve sahiptir ve ben nasıl çalıştığını memnuniyetle anlatacağım. ”

Müşterinin Olumlu Özelliklerini Belirtin.

Psikologlar, sohbet sırasında bazı danışanların olumlu yönlerinden, onlara karşı tutumumuzdan bahsedersek, ona göre davranmaya çalışacaklarını kanıtladılar. Peki bu gelen aramaları ve telefon satışlarını nasıl etkiler?Müşteriyle konuştuğunuzda, “En iyi müşterilerimizden birisiniz” veya “Sizinle iş yapmak bir zevk” diyerek birinin önemini vurgulamaya çalışın.Bu şekilde müşteriyi en iyi müşteri olmaya teşvik edersiniz!

Duygulara Göre Hareket Edin.

Hepimiz kararlarımızın rasyonel olduğunu düşünmeyi severiz, ancak bununla yüzleşelim – duygularımız kararlarımızın çoğunu etkiliyor.Bir müşteriyle konuşurken, ürününüzün veya satın aldığınız ürünün hangi olumlu duygulara neden olacağını vurgulayın.Objektif bir argümandan daha etkili çalışacağını göreceksiniz!

Kendinizi Bir İş Temsilcisi veya Danışman Olarak Tanıtın.

Hala müşterinizi ürününüzü satın almaya nasıl ikna edeceğinizi merak ediyorsanız, işte bir sonraki ipucumuz. Ürün veya hizmetlerin dolaşan kataloğunu akla getiren bir satıcı olmayın. Stoktaki ürünlerin bir listesini okuyan ve müşterilerinin neye ihtiyacı olduğunu umursamayan satış elemanı olmayın. Bunun yerine, bu tür bir satış morali yalnızca müşteriyi ürünümüzü satın almaya nasıl ikna ederiz sorusunu düşündürür.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.