Belçika’da Çalışmak Ve İş Olanakları

7

Belçika’da Çalışmak Ve İş Olanakları

Belçikada Çalışmak ve İş Olanakları ; Yurt dışında çalışma konusunda olumlu yaklaşmayan pek çok kişi bu konuyu tekrar ele aldı. Son zamanlarda Türkiye’de ekonomik sıkıntıların ortaya çıkması insanları yurt dışı iş alternatiflerine yönlendirdi. Avrupa kıtasında çalışmayı hayal edenler kişilerin en çok iş aradıkları ülkeler arasında Belçika’da bulunuyor.

Belçika’da çalışmak için hangi şartlar gerekiyor. Bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Belçika işçi alımı her yıl yapılıyor. İşsizlik oranı son derece düşük olan ülke büyüme rakamlarını her geçen gün arttırıyor. Ülkenin ekonomisinin büyümesi ile beraber işçi talebi de artış gösteriyor. Ülkenin vatandaşlarına sunduğu yüksek yaşam standartları oldukça ilgi çekiyor. Dışarıdan gelerek çalışmak isteyenler kişilerin ülkenin bazı isteklerini karşılaması gerekiyor. Belçika çalışma izni ve oturma konusunda belirli bazı sorulara tabi tutulacaksınız. Bu sorulara karşı kendinizi hazırlamanız gerekir.

belcikada calismak ve is olanaklari
belcikada calismak ve is olanaklari

Çalışma İzni Kuralları

Belçika’da çalışma izni nasıl alınır? Çalışma izni için doğrudan başvuru yapmanız gerekir. Başvuruları yaparken ayrıca evrakların eksiksiz olması önemlidir. Aksi durumda başvurunuz olumsuz yanıtlanır. Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra başvurunuzu yetkili makamlara ulaştırabilirsiniz. Her şey onaylanınca çalışma izni alabilirsiniz.

A Tipi Çalışma İzni Nasıl Alınır?

A tipi çalışma izni ülkede süresiz çalışma imkanı veren bir izin türüdür. A tipi çalışma izni en iyi koşullara çalışma iznidir. Bu yüzden bu vize türünü almak son derece zordur.

B Tipi Çalışma İzni Nasıl Alınır?

B tipi çalışma izni, A tipine göre daha sınırlı özelliklere sahiptir. Ülkede faaliyet gösteren iş yeri bu izni sizin için alır. B tipi izin, sadece işyeri içerisinde geçerlidir. Bu nedenle iş değişikliği yaptığınız zaman tekrar çalışma izni almanız gerekir. B tipi çalışma izni 3-5 yıl kadar Belçika’da kalma imkanı sunuyor.

C Tipi Çalışma İzni Nasıl Alınır?

C tipi çalışma izni sadece bir yıllık çalışma iznini içerisinde kapsar. Bu nedenle çalışan kişilerin vizelerini her yıl yenilemesi gerekir. C tipi çalışma izninin başvurusu belediyeden alınır. Başvuru kurum tarafından gerçekleştirilir.

Çalışma İzinlerinin Süresi Ne Kadar?

Çalışma izni değerlendirmesini Belçika Büyükelçiliği verir. Değerlendirme süreçleri bir ya da iki hafta sürebilir. Yetkililer mülakata gerek duyarsa işlem daha da uzun olabilir. Bu yüzden başvuru yapmayı düşünüyorsanız şimdiden belgelerinizi hazırlamanızı öneriyoruz. Ülkede izin olmadan, yasa dışı olarak çalışmanız büyük cezalarla karşılaşmanızı sağlayabilir. Bu yasal olmayan hareket nedeniyle ülkede hiçbir zaman çalışma izni alamayabilirsiniz.


7 Yorumlar
 1. […] Belçikada İş Bulmak ve Çalışma Olanakları […]

 2. Erdoğan diyor

  Aşçı yim dünya mutfağ aşçı siyim kebap alakart balık meze pizza tava yemekleri hepsi var 05342018853

 3. Alparslanerdoğu diyor

  Katara operetör olarak gitmek istıyorum bende olmuyor bitürlü

 4. Alparslanerdoğu diyor
 5. Alparslanerdoğu diyor

  Egerki yurtdişina göndere bilecek olan varsa 5343535079 arasın

 6. Volkan diyor

  Üst seviye alüminyum kaynak ustasıyım. Mig.mag .tik kaynağı. Argon ve gazaltı kaynakları kullanıyorum . Bilinen bütün el aletlerini kullanabilirim yurt dışında çalışmak istiyorum

 7. Yusuf ilbas diyor

  Yaşım 35 ….10 yıldır soğuk deniz ürünleri otlu yoğurtlu meze ustasıyım iş ariyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.