Başarılı Bir E-Ticaret İşi Nasıl Kurulur

0

İçindekiler

Başarılı Bir E-Ticaret İş Nasıl Kurulur

E-ticaretin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu kabullenmek başarılı bir e-ticaret işi için ilk adım olacaktır.

Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusundan önce başarılı bir e-ticaret sitesi nedir sorusunun cevaplanmasının daha doğru olacaktır. Bir e-ticaret işinin veya girişimcinin başarılı sayılabilmesi için bulunduğu konum içerisinde en iyi hizmeti vermek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle başarılı bir e-ticaret sitesi kurmanın ilk adımı en çok satışı yapmak değildir, elinizdeki imkanlar dahilinde en çok satışı yapmaktır. Ancak e-ticaret işi ile uğraşırken uygulamanız gereken adımlar bulunmaktadır. Yazımızda anlatacağımız adımları uygulamanız halinde daha başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olabilirsiniz.

basarili bir e ticaret isi nasil kurulur
basarili bir e ticaret isi nasil kurulur

İletişiminiz Güçlü Olsun

İnternetten alışveriş yapan müşterilerin en çok kuşku duyduğu şey güvenilirliktir. Bu nedenle kurumsal bir dil kullanın, müşteriye güven duygusunu aşılayın. Müşteriye gerçekten alışveriş yaptığını hissettirin aksi takdirde sıradan bir dil kullanmanız tercih edilme oranınızı azaltacak ve güvenilirliğinizi azaltacaktır.

İletişiminizin güçlü olması ilk defa tercih edilme oranınızı artırmasının yanında bir daha tercih edilmenizi de sağlamaktadır. Müşterilerinize iyi bir dille hizmet verin. İletişiminizdeki etkinliğinizi, müşteri alışveriş yaptıktan sonra da gösterin. Müşteriler alışveriş yaptıktan sonra da aynı yaklaşımla hareket ettiğinizi gördüğü takdirde, sizi çevresine de önerecektir.

Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanın

E-ticaret işinde başarılı olmak istiyorum diyorsanız sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmalısınız. E-ticaret sitenizin en az bit tane sosyal medya sayfası bulunsun. Yönetimini sağlayabilirseniz tüm sosyal medya platformlarında bulunmanızı öneririz. Ancak aktif olarak paylaşım yapmayacağınız sosyal medya platformlarında varlık göstermeyin. Böyle yapmak sizin için kötü bir imaj çizebilir.

Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanarak daha büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz. Sosyal medya platformlarına uygun paylaşımlar yapmanız büyümeniz için daha doğru olacaktır. Platforma uygun paylaşımlar derken ürün tanıtımını 'da yapmanız, hem görsel hem de yazılı olarak size daha fazla olanak tanıyacaktır.

Sosyal medyada trafik almanın çok yaygın bir yolu bulunmaktadır. Bu da çekilişlerdir. Çekiliş düzenleyerek, gönderilerinizin beğenilme, yorum alma ve paylaşılma oranlarını artırabilirsiniz. Çekiliş düzenleyerek sayfanızın takipçi sayısını da artırabilirsiniz.

Sayfa Düzeniniz Sade Olsun

Başarılı bir e-ticaret sitesinin püf noktaları nelerdir sorusunun bir cevabı sayfa düzeninizdir. Sitenizin yapısının sade olmasına özen gösterin. Sayfa düzeninin sade olduğu sayfalarda, kullanıcılar daha çok vakit geçirecektir. Sayfa düzeninin karışık olduğu ayrıca ürünlerin doğru bir şekilde sınıflandırılmadığı sayfalar tercih edilmeyecektir. Siz de başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, sayfa düzeniniz sade olsun ve ürünleri, hizmetleri doğru bir şekilde sınıflandırın.

Sayfa düzeninde profesyonel birinden yardım almak sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca sayfa düzeninizin özgün olması da çok önemlidir. Başka sitelerden devşirme şeklinde olan sayfa düzeniniz, size olan güveni azaltacaktır.

Sayfa düzenine ek olarak söylemek gerekir ki akılda kalıcı bir logo da başarılı bir e-ticaret sitesi için olmazsa olmazdır. Grafikerler ile iletişime geçerek, e-ticaret işine en uygun logoyu yaptırabilirsiniz.

Sayfa düzeniniz dışında sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarda da belirli standartlar bulunmalıdır. Sosyal medyaya vereceğiniz önem, e-ticaret sitenize verdiğiniz önem demektir. Bu sebeple sosyal medya platformlarını göz ardı etmeyin.

Kampanyalar Düzenleyin

Yeni kurulan bir e-ticaret sayfası olduğunuz için ilk başlarda sayfanıza trafik az olacaktır. Sayfanıza trafik çekmenin en kolay yolunun sosyal medya platformları olduğunu söyledik. Sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak, sayfanızın ziyaretçi sayısını artıracaksınız.

Ziyaretçi sayısının arttığı sayfanızda kampanyalar düzenleyerek, ziyaretçilerin ilgisini çekmelisiniz. Ziyaretçiler sunduğunuz hizmeti ve ürüne sahip olmak isteyeceklerdir. Siteniz yeni olduğu için kullanıcılar ilk başlarda alışveriş yapmakta çekinecektir ancak kampanya düzenleyerek, fırsatın ayaklarına geldiğini belirtmelisiniz.

Güvenilir Bir Ödeme

Güvenilir bir alışverişin en önemli hususu güvenilir bir ödemedir. Bu sebeple e-ticaret alanında ilerlemek istiyorum diyenler, müşterilerine güvenilir bir ödeme yöntemi sağlamalıdır. Güvenilirliği maksimum tuttuğunuz bir alışverişte, müşterilerinize sadece alışverişin keyfini sürmek kalacaktır. Güvenilir bir ödemenin yanında ödeme seçeneklerini de artırmanız gerekmektedir. Ödeme seçeneklerini artırmanız, müşteriler açısından daha yararlı olacaktır. Başarılı bir e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır sorusuna birbirinden farklı olmak üzere en önemli cevapları anlatmaya çalıştık.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.