Bahreyn’de Üniversite Okumak. Bahreyn Üniversite Ücretleri

0

Bahreyn’de Üniversite Okumak. Bahreyn Üniversite Ücretleri

Bahreyn eğitim programlarının çoğu gençleri iş dünyasında yer alan yabancılarla mücadele edebilecek yeteneklere ulaştırmak ve bu alanda gerekli olan donanımlara ulaşmalarını sağlamak üzerine programlanmıştır. Diğer körfez ülkeleri ile kıyaslandığı zaman Bahreyn’de yabancılar daha fazla para kazanmaktadırlar. Bahreynliler kendi ülkelerinde kalifiye olmayan eleman olarak çalışmaktadırlar.

Bahreynli gençler ülkede belirlenen 2030 Yılı Stratejik Planı kapsamında piyasanın ihtiyacı olan özelliklere uygun olarak yetiştirilmektedir.

Bahreyn’de üniversite imkanları, devlet destekli olarak sunulmaktadır. Tamkeen programı sayesinde, 150 adet değişik eğitim programı ile ülkede yer alan yabancı şirketlerle birlikte gerçekleştirilmekte olan eğitim programları sayesinde gençlerin kariyer seçeneklerinin arttırılması hedeflenmektedir.

Bu program doğrultusunda gençler, çalışmayı hedeflediği yerler ile mezun olmadan önce bir bağ kurmakta ve eğitim programında gördükleri bilgileri çalışmayı hedefledikleri işlerde uygulamaktadırlar. Ülkedeki bu eğitim programlarına özellikle bayan öğrencilerin ilgisi oldukça çok fazladır. Bahreyn’de üniversite programlarında yer alan öğrencilerin neredeyse yarısı bayan öğrencilerden oluşmaktadır.

Bahreyn Üniversiteleri ve Üniversite Üretleri

Bahreyn’de üniversite okumak isteyen Türk gençleri için ülkede yer alan üniversiteler ve bu üniversitelerin ücretleri ile ilgili tablo aşağıda yer almaktadır.

Ülke Sıralamasındaki YeriDünya Sıralamasındaki YeriÜniversite AdıBulunduğu ŞehirLisans BedeliMaster Bedeli
1550Arabian Gulf UniversityManama27,000 USD20,000 USD
2912University of BahrainMadinat `Isa1,000 USD7,000 USD
39952RCSI Medical University of BahrainAl Muharraq20,000 USD20,000 USD
410194Ahlia UniversityManama10,000 USD10,000 USD
514012Kingdom UniversityAr Rifa’20,000 USD20,000 USD

Bahreyn’de Üniversite Öğrencileri İçin Barınma İmkanları

Bahreyn üniversite ücretleri dışında öğrenciler için en önemli ihtiyaç, yemek, yol ve barınmadır. Ülkemizde olduğu gibi üniversite içerisinde ve dışarısında yer alan çeşitli yurtlar ve öğrencilere yönelik çeşitli kiralık ev imkanları bulunmaktadır. Bahreyn üniversiteleri içerisindeki imkanlar çerçevesinde yer alabilen bu yurtlar ve evler konumlarına, eşyalı eşyasız olma durumuna ve büyüklüğüne göre çeşitli kira bedellerinde karşımıza çıkmaktadırlar.

Bahreyn’de ev kiraları, ortalama 800 dolar ile 1500 dolar arasında değişmektedir. Öğrenciler Bahreyn’de okurken dilerse birkaç arkadaş bir araya gelerek eşyalı olan bu evleri birlikte kiralayabilirler.

Bahreyn’de Yemek ve Ulaşım

Yemek konusunda Bahreyn’de dünya standartlarında her türlü gıda ürün, biraz pahalı da olsa bulunabilmektedir. Ayrıca bu ülkede pek çok Türk lokantası da mevcuttur. Yemek konusunda öğrenci yurtları pek çok hizmet verse de öğrenciler yurt yemeklerini çok sık tercih etmemektedirler.

Toplu ulaşım ülkede çok ucuzdur. Fakat Üniversiteler genelde merkezi yerlerde bulunduğu için ve küçük ve güvenli bir ada ülkesi olduğu için ulaşım bu ülkede çok sorun teşkil etmemektedir.

Bahreyn’de Yaşam Tarzı

Öğrencilerin yaşam tarzına gelince, diğer körfez ülkelerinden farklı olarak, bir Avrupa ülkesini aratmayan şartlara sahiptir. Kılık ve kıyafete karışılmaz. Öğrenciler için gezip dolaşabilecekleri pek çok güzel sosyal ortam bulunmaktadır. Tabi ki gündüz saatleri için aşırı sıcaktan dolayı dış mekanlar öğrenciler için uygun olmamaktadır.

Bahreyn’de okurken öğrenciler okuldan kalan vakitlerinde ek iş imkanlarını rahatlıkla değerlendirebilirler. Ülkede yer alan üniversitelerden alınan diplomaların, pek çok ülkede geçerliliği bulunmaktadır.

Bahreyn’de Öğrencilerin Ortalama Aylık Masraf Bedeli

Bahreyn’de okumayı düşünen öğrencilerin temel ihtiyaçları üzerinden yaklaşık minimum düzeyde ortalama masrafları hesaplandığında, konaklama için 500 Dolar, gıda için 300 Dolar, ulaşım için ortalama 40 Dolar, İletişim giderleri için 70 Dolar, giyim masrafları için ortalama 50 Dolar, sosyal aktiviteler için 60 Dolar düşünüldüğünde yaklaşık 1000-1100 Dolar arası bir masraf çıkmaktadır. Öğrencinin birleşerek aynı evde yaşamaları masrafları bir Miktar düşürebilmektedir.

Bahreyn’de üniversite okumak, Bahreyn üniversite ücretleri, yurt ve barınma olanakları ile Bahreyn üniversite bursları hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Bahreyn ile ilgili diğer konular için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz;

Bahreyn’de Yaşam Giderleri

Bahreyn’de Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Bahreyn’de Yaşam ve Sosyal Hayat

Bahreyn’de İş İmkanları

Bahreyn’de İş Kurmak Şirket Açmak

Bahreyn’de Nasıl İş Bulunur?

Bahreyn Çalışma İzni ve Oturma İzni


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.