Azerbaycan’da Öncelik Türk Şirketlerin

1

Azerbaycan’da Öncelik Türk Şirketlerin

Dağlık Karabağ ve çevresindeki 7 ilde imar çalışmaları başladı.Azerbaycan işgalden kurtarılan Dağlık Karabağ’ın imarında Türk şirketlerine öncelik tanınmasına karar verdi.

Azerbaycan hükümeti işgal zamanında büyük hasar alan bölgeleri imar ederek yurtlarından uzak kalan vatandaşların bir an önce doğdukları Dağlık Karabağ topraklarına kavuşmasını hedefliyor.

azerbaycanda oncelik turk sirketlerin
azerbaycanda oncelik turk sirketlerin

Türk Modeli Uygulanacak

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in vermiş olduğu talimata göre kapsamlı imar programı başlatan hükümet, projelere Türk iş adamlarının katılımını kolaylaştırmak için çeşitli adımlar atacak. Buna göre Türk iş adamlarının projelerde aktif rol almasını sağlamaya yönelik sürecin daha kolay hale getirilmesi bekleniyor. Azerbaycan hükümeti, ülkedeki inşaatlarda Türkiye modelini uygulamaya karar verdi. Yapılan düzenlemeye göre ihalelerde bürokratik engel ortadan kaldıracak sipariş alan kurumların inşaat malzemesi taban fiyat listeleri güncelleştirilecek.

Azerbaycan Bakanlar Kurulu İnşaat ve Kamu Hizmetleri Daire Başkanı FeyruzMustafayev ise kendileri için en uygun modelin son 20 yıldaki gelişim dikkate alındığında Türk modeli olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Birkaç farklı seçim arasından kendileri için en uygununun Türk modeli olduğunu belirten Mustafayev Türkiye’de gerçekleştirilmekte olan inşaat ihalelerinde siparişçi kurumların taban fiyat verdiğini bu nedenle aynı uygulamadan burada da olacağını belirtti.

Yeni Sistemde Süreç Kısaltılacak

Bu konuya ilişkin Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile iletişime geçtiklerini belirten Mustafayev eski modele bağlı kalındığında yabancı şirketler için zorluk yaşandığına dikkat çekerek, sürecin uzamasının bu şekilde kaçınılmaz hale geldiğinden söz etti. Bu nedenle yeni sistemde artık sürecin daha kısa olacağına ve yabancı şirketlerinde konu hakkında yaşamış oldukları sıkıntıları geride bırakacağına dikkat çekti. Dağlık Karabağ inşaat ihaleleri de bu nedenlerden kaynaklı olarak bu model baz alınarak yapılacak.

Teklifler Daha Kolay Verilecek

Aynı zamanda yakın zamanda başlıca görevlerinin Dağlık Karabağ ve çevresindeki illerin alt yapısını yeniden kurmak olduğu bildirildi. Buna göre Türk ve Azerbaycanlı iş adamları bölgenin çevresini hep birlikte çalışarak yeni baştan yapacak. Türk şirketleri ise Azerbaycan’dan 16 milyar dolarlık bir ihale alırken, yalnızca Karabağ’da değil Azerbaycan’ın tümünde bu sayede daha kolay ve cazip şekilde teklifler verilebilir olacak. Ayrıca bu durumun Azerbaycan’a da çok sayıda fayda getireceği düşünülen durumlar arasında bulunuyor. Bu sayede rekabetin üst seviyeye çıkması mümkün hale gelirken, ayrıca kalitenin de artması düşünülüyor. Bu durumun ülkede kazan-kazan etkisini ortaya çıkaracağı bekleniyor.

İlk Anlaşmalar Türklerle Yapılmıştı

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağiçindeyapılması planlanan ilk imar çalışmaları için Türk şirketlerle anlaşma yapıldığını belirtmişti. Türkiye’nin kardeş ülke olduğunu ve bu nedenle ilk imar çalışmalarında Türklerinde rol almasını istediklerini belirten başkan bunun son derece doğal bir durum olduğuna dikkat çekti. İmar çalışmaları için İtalyan şirketleriyle de anlaşma yaptıklarını belirten Aliyev, Türklerle anlaşma yapılmasının son derece doğal olduğunu iki ülke arasında yıllara dayanan diplomatik ilişkiler süresince özellikle savaşlarda duruşlara şahit olduklarını dayanışma durumunu da takdir ettiklerini kaydetti.

Atalarının Topraklarına Dönmeyi Bekliyorlar

Yıllar önce Dağlık Karabağ’daki evini terk etmek zorunda kalan köylüler ise bir gün köylerine geri dönme umutlarını asla kaybetmediklerini belirtiyor. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e teşekkürlerini ileten köylüler, topraklarına geri dönmek için izin istediklerini söyledi. Öte yandan bunun için gün saydıklarını belirten köylüler konu hakkındaki gelişimleri yakından takip etmeye devam ediyor.

Dağlık Karabağ’ın yaklaşık otuz sene sonra yeniden alınmasıyla 600 bini gecik Azerbaycanlı atalarının topraklarına geri dönmek için bekliyor. Yıllar önce oradan göç etmek durumunda kalan Azerililer evlerini aniden terk etmenin travmasını yaşamayı sürdürüyor. Ancak burada tekrar yaşamın meydana gelmesi için oturum bölgelerinin yeniden düzenlenmesi ve buna bağlı olarak yeniden yaşam alanlarının oluşturulması şart olarak gösteriliyor. Bu nedenle Azerbaycan halkı için Dağlık Karabağ imarı önemli bir yere sahip durumda gözüküyor.


1 yorum
  1. Sedat diyor

    Yurt dışında çalışmak istiyorum meslek mobilya, diğer saha işlerindede uyum sağlarım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.