Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş İmkanları

9

Azerbaycan’da Çalışmak. Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan, Kafkasların en büyük ve en gelişmiş ülkesidir. Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip olan Azerbaycan 90’lı yıllarda Sovyetler birliğinden ayrılarak kendi bağımsızlığını ilan etmesiyle birçok iş alanında gelişme göstermeye başlamıştır. Ülkedeki bu yoğun ve hızlı değişimden dolayı artan kalifiye eleman ihtiyacı, petrol, maden ve daha birçok kaynakların çıkarılmasına yönelik işçi alımlarını arttırmıştır. Aynı zamanda inşaat, tekstil ve gıda gibi sektörlerde de birçok vasıfsız eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan da inşaat sektöründe iş fırsatları oldukça fazladır ve bunlar genellikle inşaat ustalarına yönelik alımlardır. Azerbaycan da bulunan birçok yabancı firma iyi yetişmiş inşaat işçisi aramaktadır. Özellikle demir bağlama ustası, kalıpçı, sıvacı, fayans ustası, elektrik ustası ve daha birçok inşaat işçisi için işçi alımları yapılmaktadır.

İnşaatlarda ustabaşı, şantiye şefleri gibi deneyimli orta ve üst düzey personel alımlarının çok fazla olduğu bir Kafkas ülkesidir. İnşaat işçileri için genellikle firmalar farklı maaşlar belirliyor. Bu maaşlar Azerbaycan’daki asgari ücretlerin genellikle üzerindedir. Özellikle deneyimli inşaat işçileri için bu firmalar dolgun maaşlar vermektedir.

İnşaat firmaları dışında Azerbaycan da hizmet sektörü de bir hayli gelişmiştir ve bu alanda çalışacak birçok emekçi insana ihtiyaç vardır. Azerbaycan ve Türkiye çok yakın iki ülke olduğu için Türkiye den birçok yatırımcı Azerbaycan da hizmet sektörüne girmiştir. Türk restoranlarının fazlalığı dikkat çekmektedir. Bu Türk restoranlarında çalışacak döner ustası, fırın ustası, kebapçı gibi alanlarda çalışacak tecrübeli ustaların eksikliği göze çarpıyor. Eğer işinizin ehli bir yemek ustasıysanız Azerbaycan sizin için muhteşem bir iş cennetidir. Aynı zamanda bu restoranlarda garson komi gibi birçok hizmet elemanı ihtiyacı da vardır. Hizmet sektörün de genellikle maaşlar asgari ücrettir.

Azerbaycan’da Maaşlar ve Asgari Ücret

Azerbaycan da asgari ücret brüt olarak 540 Manattır. Ancak yukarıda saydığımız mesleklerde daha çok kurumsal ve özel firmalarda çalışacak kişilerin maaşları, çalıştıkları firmalara göre değişim göstermekle birlikle firmaların sağladığı avantajlarda bir hayli fazladır. Azeri bir inşaat işçisi 540 Manat alırken kurumsal bir inşaat firmasında çalışan deneyimli bir inşaat işçisi 1000 Manata kadar alabilir.

Kurumsal bir firmada vasıfsız bir inşaat işçisi asgari ücret alırken deneyimli bir demir ustası maaşı firmaya göre değişmekle birlikte en az 700 Manattır. 

Azerbaycan’da hizmet sektöründe çalışacak kalifiye elman ihtiyacı bir hayli fazladır. Özellikle Bakü’de lüks diye tabir edebileceğimiz restoranlar çok azdır genellikle iyi restoranlar Türkler tarafından işletilmektedir. Bu restoranlarında çalışan döner ustasının maaşı  ortalama 800 – 1200 Manattır. Bu da Azerbaycan da hatırı sayılır bir maaştır. Benzer şekilde kalifiye servis elemanları ve pide-kebap ustaları da bu şekilde yüksek maaşlar almaktadır.

Azerbaycan para birimi Türkiye’den değerlidir. Azerbaycan’da iki kişilik bir ailenin aylık minimum bütün ihtiyaçları 154 Manat civarındadır. Yani buradan da anlaşılacağı üzere Azerbaycan da asgari ücretle bile iyi bir birikim yapılabilir. 

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Azerbaycan iş imkanları açısından oldukça çekici olmasına rağmen gelişigüzel başlanılmış bir iş macerasında kötü bir son yaratabilir. Azerbaycan’da çalışmak istiyorsanız başınıza gelebilecek sorunları önceden belirlemeli ve önleminizi almalısınız. Hastane hizmetlerinden yararlanacağınız zaman, önceden firmanızdan talep ettiğiniz özel sağlık sigortanızı kullanmanız gerekmektedir. Çünkü Türkiye’de olduğu gibi bir sağlık sigortanız mevcut olmayacak. Bu sayede alanında iyi olan güvenilir hastanelerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz

Girişimcilik için iyi araştırılması gereken bir pazardır. Henüz hedeflenen kaliteyi yakalayamayan sektörün açıklarının tespit edilmesi ve uygun çözümler sunulması gerekmektedir. İş yeri kiraları oldukça yüksektir ve bu yüzden uygun mekanlar oldukça iyi araştırılmalı ve karar verirken gelir gider ilişkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Elamanların deneyimlerinin yanı sıra güvenilebilecek ve iletişimi yüksek olan insanlar olması da öncelikli tercih sebebidir. Bunun için birçok iş bulma üzerine kurulmuş olan internet sitesi aracılığıyla ve İş-kur üzerinden yapılan başvurular ile güvenli bir iş tecrübesi kapıları açılabilir.

İlk adımı güzel ve kendimizi oldukça net anlatan bir özgeçmiş hazırlamakla atabilir daha sonra biraz çaba ve azimle yeni bir serüvene sürüklenebiliriz. Bunun yanında benzer bir dil kullanıyor olmamız da ilk yurt dışı iş deneyimini Azerbaycan’da çalışarak kazanmak için harika bir şans olacaktır.

Azerbaycan’da çalışmak, iş kurmak ve çalışma koşulları ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Azerbaycan’da Ne İş Yapılır? Nasıl İş Kurulur?

Azerbaycan’da Nasıl İş Bulunur?

Azerbaycan Çalışma ve Oturma İzni Nasıl Alınır? 

Azerbaycan’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Azerbaycan’da Kira, Gıda, Ulaşım, Yaşam Giderleri

Azerbaycan’da Üniversite Okumak. Üniversite Ücretleri

Azerbaycan’da Yaşam Şartları ve Sosyal Hayat


9 Yorumlar
 1. Alizar diyor

  Merhaba Bori Montaj Havlandurma Montaj Gaynağ ustayım +994504329038

  1. Alizar diyor

   Merhaba Bori Montaj Havlandurma Montaj Gaynağ ustayım Rönesans Firmada calışdım Rusiyada sabbeta yamal diyan yerde yurt dişinde calışmak istiyorum rusiyada Sizden Habar bekliyorum +994504329038

 2. Mehmet diyor

  Merhaba Türkiye yaşıyorum il olarak Gaziantep kebap ustasıyım 23 yıldır bu işi yapıyorum yaşım 30 yurtdışında çalışmak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunız numaram 05326854125

  1. Abdülkerim diyor

   Merhaba ben 29 yaşımdayım havalandırma iklimlendirme işiyle uğraşıyorum (yardımcıyım)baki de yine bu işle alakalı çalışmak isterim veya fark etmez orada yeni bir yuva kurmak istediğim için istiyorum Azerbaycan ‘ı teşekkürler iletişim için
   E-mail : kooole62@gmail.com

 3. Senol diyor

  Merhaba azerbeycanda yaşıyorum oturumum var şuan boştayım iş arıyorum gazaltı kaynak ve elekrot kaynakcisiyim elimden her iş gelir montaj bakım onarım yapabilirim TEL 055 878 91 53 senol

 4. Ahmet diyor

  Daha once bakude yasadim azerbaycandan evliyim suan turkiyedeyim insaat teknikeri olan dayim ile birlikte azerbaycanda surekli ve daimi is ariyorum pasaportum hazir bakuyu ve azerbaycan kulturunu cok iyi biliyorum esim turkiyeden deport oldu mecburen ayri kaldik geri donmek istiyorum lutfen yardimci olun tsk ederim 05414053056

 5. Şenol diyor

  Selam arkadaşlar türk cafe sinde çalışacak bayan arıyorum ücret günlük verilecek tel 055 878 91 53

 6. mehmet diyor

  15 yıllık alüminyum dış cephe ve doğrama ustasıyım. daha önce bakü de çalıştım. iş olursa çalışırım.
  0536 613 52 85

 7. Umar diyor

  İs lazımdır0775666759

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.