Amerika’da Nasıl İş Bulunur? Amerika İş İlanları

3

İçindekiler

Amerika’da Nasıl İş Bulunur? Amerika İş İlanları

Amerika’da yaşamayı düşünüyorsanız sizin de aklınızda şüphesiz birçok düşünce bulutu oluşmuştur ve bu bulutlardan beyninizi ıslatan sorular yağıyordur. Bu sorulardan birkaçı ne yapacağım ben, nereden başlamalıyım, Amerika’da nasıl iş bulurum gibi sorular mı? Evet, dediğinizi duyar gibiyiz.

Ancak endişelenmenize gerek yok. Zira, bu yolda yürürken yalnız değilsiniz. Çünkü yurt dışında yaşamak isteyen herkes bunların kaygısını haklı olarak yaşıyor. Lakin geçmişte göç eden insanlara göre daha şanslısınız çünkü teknoloji gelişti ve birçok bilgiye artık kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Amerika’da nasıl iş bulunur konusunda size yardımcı olacak bilgilere, şu anda tek tıkla geldiğiniz, bu sayfada bulabileceksiniz.

Amerika’da İş Bulabilmek için Tavsiyeler

Amerika’nın gelişmişlik düzeyinden ve ekonomik durumundan haberdar olmayan yoktur. Buna bağlı olarak iş imkanları da oldukça fazladır. Amerika’nın yerlilerinin iş bulabilmesi ihtimaller doğrultusundaysa sizin de öyle.

Tabi ki bunun için birkaç kriteri sağlamanız gerekecektir. Bu konuyla ilgili olarak öncelikle vize ve dil gibi kriterlerden bahsetmek gerekir.

Amerika’da Dil Problemi

Dil ile ilgili probleminiz varsa öncelikli tavsiye, çok konuşulmayan işlerden başlamanızdır. Örneğin mutfak elemanı olarak çalışırsanız çok konuşmanıza gerek kalmaz. Çalıştığınız yerler Türk restoranları ya da Türk firmaları olursa sizin için daha avantajlı olur. Çünkü müşteriler de genellikle Türk olacaktır.

Ayrıca İngilizcesi iyi olmayan birçok kişi Amerika’daki şirketlerde veya devlet bünyesinde çalışmakta. Bundan ötürü İngilizcem kötü endişesine kapılıp iş başvurusu yapmaktan ve iş görüşmelerine gitmekten çekinmeyin.

Amerika için Vize Gereksinimi

Tüm bunlara ek olarak vize sorunuyla da karşı karşıya kalmaktan kaçamazsınız. ABD’ ye girmek isteyen her yabancı vatandaşın vizesi pasaportuna işlenmiş olmak zorundadır. B1 vizesiyle Amerika’ya gidip şirketlerle görüşme yapabilirsiniz. Amerika’da çalışmak için ise çalışma izni alabileceğiniz bir vize edinerek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Amerika’da Nasıl İş Bulunur?

Amerika’da nasıl iş bulunur konusu en önemli konulardan biridir. Teknolojinin ve internetin yaygınlaşmasıyla birçok konuda sanal ortamlardan fayda sağlayabiliyoruz. İş ilanlarını araştırırken de yine internet; büyük oranda bize yardımcı oluyor. Bu durum sadece Türkiye için değil, tüm dünyada aynı şekildedir.

Her yerde olduğu gibi Amerika’da da yeteneğimiz, deneyimimiz ve mesleki bilginiz ön plana çıkıyor. Amerika’da iş bulabilmek için öncelikle iyi bir özgeçmiş hazırlamanızı, şiddetle tavsiye ederiz. Özgeçmişinizde daha önce çalıştığınız işleri, deneyim sürenizi, eğitim bilginizi belirtmeniz çok önemlidir.

Amerika İş İlanları Yayınlayan İnternet Siteleri

İnternetten Amerika’daki iş ilanlarını araştırabilir, genel maaşlar hakkında bilgi edinebilir hatta iş bile bulabilirsiniz. Amerika’da iş ilanlarını; linkedin.com, toptalent.co, indeed.com, kariyer.net, işkur.gov, bigumigu.com, monster.com, usailan.com, amerikaliturk.com, careerbuilder.com, linkup.com,  jobcase.com, simplyhired.com gibi web sitelerinden araştırıp görüşme sağlayabilirsiniz.

usajobs.govda Amerika hükumeti bünyesinde çalışmak üzere iş ilanlarını bulabilirsiniz. Teknik iş ilanları içinde dice.com sayfasını inceleyebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz usailan.com daha doğru bir terimle Türklerin Amerika da iş aradığı bir platformdur.

Bulduğunuz iş ilanları için özgeçmişinizi yollarken ön yazı eklemeniz sizin için çok iyi olacaktır.

Dilerseniz Amerika’da iş bulma konusundaki adımlarınızı atarken kariyer merkezleri veya iş bulma merkezleri gibi yerlerden profesyonel destek alabilirsiniz. Genellikle büyük şehirlerde bulunan Employment Center’lara giderek kayıt yaptırabilirsiniz. Bu merkezlerde özgeçmiş hazırlama, mülakat aşaması, mülakat tarihinin ve saatinin ayarlanması gibi birçok konuda hizmet alabilirsiniz. Bu hizmeti bazı merkezler, ücretli yaparken bazı merkezler, ücretsiz yapmakta. Eğer kısıtlı bir iş alanı belirtmediyseniz bu ofisler sayesinde en kısa süre içerisinde işinizi bulmuş olursunuz.  

Employment Center’ı nasıl bulacağım diye düşünmenize gerek yok. https://www.ldsjobs.org/ers/ct/find-a-center?lang=eng linkinden size en yakın Employment Center’ı bulabilirsiniz.

Amerika’da nasıl iş bulunur hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu yorum bölümüne mail adresinizi ve yeteneklerinizi yazarsanız firmaların sizleri daha kolay fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Amerika ile ilgili diğer konularda bilgi almak için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz.

Amerika Göçmenlik Şartları

Amerika’da İş Kurmak. Amerika’da Şirket Açmak

Amerika’da Maaşlar ve İşçi Ücretleri

Amerika’da Yaşam Giderleri

Amerika’da Üniversite Okumak

Amerika’da İş İmkanları

Amerika’da Yaşam Koşulları ve Sosyal Hayat

Amerika Çalışma İzni ve Oturma İzni


3 Yorumlar
  1. Ahmet buğra diyor

    Merhabalar emlak danışmanlığı sertifikam var cam montaj resim ayna kesme ve takma yapabilir 15 yıldır bu işlerle uğraşıyorum özel şöförluk yapabilirim bende çalışma fırsatı arıyorum şimdiden herkeze teşekkurler bgrkzy@gmail.com

  2. Aziz diyor

    Slm eskavator operatoruyum 20 yılık tercübem le çalışmak isterim aziz 05323970627

  3. Yılmaz diyor

    AVRUPA VE AMERİKADA OLABİLİR AŞÇI YARDIMCILIĞI YAPABİLİRİM YAPABİLİRİM 0544 674 28 37

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.