Almanya’da Garsonluk İçin Başvurular ve İş İlanları

31

Almanya’da Garsonluk İçin Başvurular ve İş İlanları

Almanya’da garsonluk yapma fikri pek çok kişinin aklından geçen bir fikirdir. Oraya giderek birkaç sene çalışıp para biriktirmek ve daha sonra Türkiye’ye geri dönme fikri çoğu kişiye cazip gelir çünkü burada çok uzun bir zamanda biriktirebileceğimiz bir meblayı Almanya’da garsonluk yaparak daha kısa bir süre içerisinde biriktirebilmek mümkündür. Geçmiş zamanlarda pek çok Türk işçinin Almanya’ya para biriktirmek için çalışmaya gitmiş olması da şuan Almanya’da garsonluk yapma fikrinin doğmasında etkili olmuştur. Bu gidiş gelişler sayesinde Türk – Alman ilişkileri de pekişmiştir. Tabi ki herkes aynı işi yapmak için yurtdışına gitmez fakat gitmeden önce yurtdışında ne iş yapılır diye düşünenler de bulunur. Almanya’da Türk mutfağına çok yoğun bir ilgi gösterilmektedir bu yüzden oraya giden kişiler genellikle gıda sektöründe işler yapmaktadır ve garsonluk bu işlerin başında gelmektedir.

almanyada garsonluk icin basvurular ve is ilanlari
almanyada garsonluk icin basvurular ve is ilanlari

Yurt Dışına İşçi Gönderen Firmalar Hangileridir?

Yurt dışına işçi gönderen firmaların en başında İŞKUR gelmektedir. İŞKUR yurt dışına giden çalışanlara bazı haklar tanımaktadır. Bu tanınan haklar sayesinde gittiğiniz ülkede diğer firmalara göre daha çok rahat etme fırsatı yakalayıp hem de resmi bir şekilde çalışma fırsatınız olacaktır. İŞKUR ile yurt dışına giden kişilerde en az lise mezunu eğitim şartı aranmaktadır. Yurt dışında çalışmaya İŞKUR aracılığı ile gidenler en çok Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerine gitmeyi tercih etmektedirler.

Almanya’da Garson Maaşları Ne Kadardır?

Almanya’da maaşlar kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir. Maaşlar aylık olarak verilmektedir ve Almanya’da da pek çok ülkede olduğu gibi maaşlar euro olarak ödenmektedir. Şu anda euro, Türk lirasına oranla daha değerli bir durumdadır. Bu yüzden Almanya’ya giderek çalışıp para biriktirmek hem daha kolay hem de daha mantıklıdır. Hatta son zamanlardaki enflasyon artışı sebebiyle uzun bir süredir yurt dışında çalışan Türk vatandaşlar sağladıkları kar sayesinde Türkiye’ye geri gelmektedir.

Almanya’da garson maaşı ortalama olarak aylık 550 eurodur. Bu ücret en düşük garson maaşıdır. Almanya’da garsonların aldığı en yüksek maaş ise 1890 eurodur. Almanya’da garsonların aldıkları maaşlar hem çalıştıkları kuruma göre hem de sahip oldukları tecrübeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer çok tecrübesi olan bir garsonsanız çok yüksek maaşlar kazanabilme fırsatınız vardır.

Örneğin 2 yıl ve daha az bir tecrübeye sahip garsonlar ayda yaklaşık olarak 620 euro kazanmaktadır. İki ya da beş yıl deneyimi olan garsonlar ise aylık 830 euro kazanmaktadır. Daha tecrübeli olanlar yani 5 – 10 yıl tecrübeye sahip olan garsonlar aylık 1220 euro maaş alır ve 2 – 5 yıllık tecrübesi olan kişilerden %48 daha yüksek maaş almaktadır. 10 – 15 yıllık iyi bir tecrübeye sahip olan garsonlar aylık 1490 euro maaş alırlar. Son olarak en yüksek tecrübeye sahip olanlar yani 15 – 20 yıl ve 20 yıl üzeri tecrübeye sahip olan kişilerdir. 15 – 20 yıl tecrübeli olan garsonlar aylık 1630 euro alırken 20 yıl ve üzeri tecrübesi olanlar 1760 euro maaş almaktadır. Almanya’da garsonluk maaş ücretleri bu şekildedir.

Almanya’da Garsonluk Yapmak İçin İş İlanları, Nasıl Başvuru Yapılır?

Almanya’ya giderek işe başlamak isteyenler için bazı yollar bulunmaktadır. Gitmeden önce mutlaka araştırmalar yapılması gerekmektedir. Almanya çok uzun bir süredir ihtiyacı olan insan gücünü karşılayamadığı için Türkiye’nin de dahil olduğu dış ülkelerden pek çok insan çalışmak için diğer ülkelere göre en çok Almanya’yı tercih etmektedir.

2020 yılında yürürlüğe giren göç yasası ile beraber artık Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler de iş bulmak ve çalışmak için Almanya’ya gelebilecekler. Bu yasanın gelmesiyle beraber Almanya ihtiyacı olduğu kalifiye eleman eksikliğini giderebilecektir.

Almanya’da iş bulmak ve çalışmak için ilk olarak Almanya’da ki iş bulma siteleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu sitelerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Öncelikle Almanya’ya giderek iş bulmak için beş yöntem vardır. Bunlar: Almanya’nın iş bulma siteleri, sosyal ağlar, iş bulma kurum siteleri, şirketlerin kendine özgü kariyer sayfaları ve işe yerleştirmede aracı olan şirketler.

Almanya’da pek çok iş bulma sitesi vardır. Indeed.de, monster.de ve stepsone.de bu sitelerin başında gelir. Diğer yöntem iş bulmak için sosyal ağlardır. Bu sosyal ağlar da .de ve xing.de ‘dir. İş bulma kurum siteleri de make-it-in-germany.com gibi sitelerdir. Şirketlerin kariyer sayfaları ise hangi şirkette çalışmak istediğinize bağlıdır. Her şirketin kariyer sayfası olmayabilir. İşe yerleştirmede aracı olan şirketlerden rcgmbh.de en büyük ajansların arasındadır. Almanya’da garsonluk için bu adımlardan bir tanesini uygulamak gerekir.


31 Yorumlar
 1. Yalçın diyor

  Ben her türlü ülkede tır şoförü olarak çalışmak istiyorum

 2. Yalçın diyor

  Her ülkede tır şoförü olarak çalışmak istiyorum

 3. Toprak diyor

  Merhaba ben A2 seviyesinde Almanca biliyorum ve oraya gelip çalışmak istiyorum.

 4. Emre diyor

  Ben garsonum istanbul da 8 yılık tecrübem var yardımcı olur musunuz lütfen

 5. Berkan diyor

  Amarika,da ve İngiltere,de kamyon şoförü olarak çalışmak istiyorum

 6. Davut diyor

  Elektirk ve tesisat ustasıyım her ülkede yaparım

 7. Ali haydar diyor

  Ben garsonum istanbul da 8 yılık tecrübem var yardımcı olur musunuz lütfen

 8. Ali haydar diyor

  Garsonluk için başvurmuştum tecrübem var

 9. FATIH yaylak diyor

  Satış danışmanı emlâk, garson, şoför olarak çalışmak istiyorum

 10. Abdullah diyor

  Almanya’da güzel bir garson olurak çalişmak istiyorum inşllah

 11. İbrahim bayır diyor

  Merhabalar Almanya veya her hangi bir ülkede şoför olarak tır veya kamyon şoförü olarak çalışmak istiyorum

 12. Erhan diyor

  Bende başvuru yapcam nerden nasıl olcak bilmiyorum yardımcı olsanız

 13. Yusuf diyor

  5 yılık garsonluk tecrübem var ve 1 den fazla ultra lüks yerlerde çalıştım Almanyada da bunu gayet iyi yapabilecegime inanıyorum başvuru nerden yapiliyo bilmiyorum burdan yardımcı ola bilecekler yardım ederse çok sevinirim

 14. Yusuf diyor

  5 yılık garsonluk tecrübem var ve 1 den fazla ultra lüks yerlerde çalıştım farklı şehirlerde farklı mekanlarda performans gösterdim Almanyada da bunu gayet iyi yapabilecegime inanıyorum başvuru formu nerden dolduruluyor bilmiyorum burdan yardımcı olabilecek varsa yardımcı çok sevinirim

 15. Mustafa Gezer diyor

  Merhaba iyi günler garsonluk barmenlik deneyim in çok iyi seviyede 8 yıllık dünyaca ünlü otellerde çalıştım ve Almanya’da da garsonluk olarak çalışmak isterim ya da barmenlik

 16. Ümit tamuk diyor

  Merhaba ağır vasıta şoförü yum. Tüm.belgelerim var yaşım 32

 17. Eren diyor

  Garsonluk deneyimim var bu konuda çok iyiyim her türlü adepte olurum

 18. ahmet diyor

  hertürlü işte çalışabilir eleman ım

 19. Hakan can diyor

  Merhaba tır söförüyüm ve ayrıca inşaat elektrik teknisyeni yim. Almanya İngiltere de tır şoförü olarak veya elektrik işi yamak istiyorum yaşım 37

 20. Oktay diyor

  8 yıllık garsonluk tecrübem var çalışabilirim.

 21. Nevzat daglioglu diyor

  Slm 39 yaşındayım yurdisinda çalışmak istiyorum boru montajı normal mesleğim garsonlukta yaptim

 22. Umut CANGİ diyor

  Almanya’daki garsonluk işi için konuşabilir miyiz?

 23. TEVFİK diyor

  Bu siteden hiç iş başvurusu yapan oldu mu acaba ne link var ne başka birşey haber tıklatmak mı maksat anlayamadım

 24. Nimet tören diyor

  Adım nimet tören 6 senedir restorant çalışıyorum tecrübeliyim ama dil bilmiyorum

 25. Mustafa diyor

  Merhaba neden iş başvurusu formu yoktur burda .

 26. Salih diyor

  Yurtdışında çalışmak istiyorum dönüş yaparsaniz sevinirim

 27. Mehmet Nur diyor

  Merhaba ben daha önce küçük yaşlarımda almanyadaydım yani yaklaşık 8 yıl okudum orda yabancı dili ana dilim den daha iyi konuşurum onun dışında İngilizcem orta derecede ve fransızcam daha biraz var ve şuan özel sektör markete yöneticilik yapıyorum yaşım 30 evliyim çocuklarım var yurt dışında çalışmayı isterim

 28. Bayram diyor

  Almanyada çalışmak istiyorum her hangi bir is olur her türlü calismaya açığım yardımcı olursanız sevinirim

 29. Mehmet diyor

  Bu ilk deneyisimim acaba olurmu

 30. Rıdvan örnek diyor

  Özel güvenlik görevlisiyim

 31. Ruzgar diyor

  Salam men almaniyada idlrmek istyirem komrklik gosdersez cox sad olaram

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.