Almanya 1.5 Milyon İşçi Arıyor

130

Almanya 1.5 Milyon İşçi Arıyor

Almanya’da son yıllarda çok büyük bir ekonomik sıçrama yaşanıyor. Bu durumda da Almanya’da işçi alımları yapılmaya başladı. Türkiye’den de alım yapılacağı açıklandı.

Almanya’da işçi alımları son zamanlarda sıklıkla gündeme taşınmaya başladı. Almanya’da işsizlik seviyesi oldukça düşük ve yüzde 3 civarında seyretmektedir. İş piyasasında 1.5 milyonluk bir açıklık olan Almanya, bazı yerlerden alınan bilgiler sayesinde açığın hangi alanlarda olduğu belirlendi.

almanya 1.5 milyon isci ariyor
almanya 1.5 milyon isci ariyor

İstihdam Edilecek Meslek Grupları

 1. İstihdam edilecek 230 bin adet yuva eğitmeni ihtiyacı,
 2. 300 bin kadar hemşire ve de hasta bakıcı ihtiyacı,
 3. Restoranların yüzde 80’ personel ihtiyacı,
 4. Su tesisatçısı ihtiyacı gibi alanlarda ve iş gruplarında ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu anlamda Almanya kalifiye eleman arayışı devam etmektedir. Bu bakımdan da çalışan bulmakta sıkıntı çekilmesinden dolayı fiyatlar oldukça yüksektir. Alman Şehirler Birliği bu alanlarda acil ihtiyaç olduğu yönünde açıklama yapmıştır.

Alman İşçilere Verilecek Olan Ücretler

Brüt maaşların 400 Euro’yu bulacağı yönünde söylentiler de söz konusu olmaktadır. Hemen hemen her alanda kalifiye eleman arayışı içinde olan Almanya, çalışan ücretlerini bu yıl daha da artırması beklenmektedir. 4000 Euro’yu bulacağı söylenen maaşlar söz konusu. Aynı zamanda sadece kalifiye eleman arayışı değil aynı zamanda hizmet ve de nakliye alanında da büyük bir eleman açıklığı olması söz konusudur. Almanya işçi maaşları ne kadar? En çok aranan elemanlar ise dozer, kazıcı-eskavatör ve tır şoförleri olmaktadır. Çalışanlar ve maaşları açısından gelecek yıllar Almanya’daki işçilerin git gide avantaj elde ettiği bir ülke halini alacak.

Almanya’ya Garson Olarak Gitmek

Almanya’da gastronomi ile ilgili çalışma yapan Dehoga Derneği, bu alanda ciddi anlamda büyük bir açık olduğunu duyurdu. Ülkedeki restoranların %80’ personel sıkıntısı çekmekte ve çalışacak personel arayışı içine girmiş bulunmaktadır. Almanya’da garson maaşları bakımında deneyimli bir garsonun bahşişlerle beraber 3000 Euro’nun üzerinde maaş alması söz konusu. Bunun için başka ülkelerden Almanya’ya yabancı işçi olarak gidenlerin sayısında bir artış görünmektedir. Bu ülkede yüksek maaş ve iyi bir refah seviyesinde bulunmak isteyenler bu fırsatı kaçırmıyor. Aynı zamanda da bir su tesisatçısı bulmak için bile 171 gün işçi arayan firmalar olduğu söyleniyor. Bu bakımdan da kalifiye eleman bulmakta zorlanan bir ülke söz konusudur. Önümüzdeki yıllarda kalifiyeli eleman maaşlarında artış olacağı beklenen bu ülkede bu sektörde maaşlar ortalama brüt olarak 4000 Euro’yu bulması beklenmektedir.

Almanya’da Tır Şoförü Fiyatları

Almanya’da son zamanlarda çalışacak olan kalifiyeli eleman bulunması zorlaşmış ve de eleman açığı git gide artış göstermiştir. Eleman açığı yaşanan bir başka alan ise Almanya’da tır şoförlüğü yapmak olacaktır. Bu alanda da ciddi anlamda eleman açığı söz konusudur. En çok aramalar ise dozer, kazıcı- eskavatör ve tır şoförleri olmakta ve de bu alanda çalışacak bir eleman bulmak son derece zorlaşmış olmaktadır. Çalışanlar için gelecek yılların altın olacağını söyleyen Freiburg Üniversitesi profesörü Lars Feld, işçi ücretlerinin Almanya’da artmasının en büyük nedenlerinden bir tanesinin kalifiyeli eleman bulabilmek için şirketlerin elemanlara daha yüksek ücretleri vermeyi kabul etmesidir.

Almanya’da İşsizlik Neden Az?

Almanya 2022 yılında ekonomik sıçrama yapmak için uğraşmakta ve bunun alt yapısını da 2022’ye girmeden sağlam bir şekilde oturtmuş durumdadır. Bu bakımdan da bu yıl sıçrama yapması beklenen Almanya’da işçi maaşları ne kadar gibi sorular artmakta ve yabancı işçi alınıp alınmayacağı da merak konusu halini almaktadır.  İşsizlik seviyesinin %3 civarında olduğu bu ülkede 1.5 milyon işçiye istihdam yaratmaktadır. İşsizlik oranını aşağı çekmek amacıyla işçi arayan bu ülke cari fazla vererek yılı kapatan gelişmiş bir ülkedir. Cari fazla vermesine karşın olarak sektörde çalışacak eleman açıklığı vardır.

Almanya’da Uzman Eleman Başvurusu

Salgından dolayı dünyadaki ekonomik anlamda durgunluk ve de resesyon yaşanmasına rağmen Almanya bu durumdan hiç etkilenmeden hatta cari fazla vererek çıkmış olan bir ülkedir. Almanya’da şu anda bir kalifiyeli eleman açığı söz konusu hale gelmiştir. Bu bakımdan en fazla aranan meslek grupları arayışı açığa çıkmıştır. En fazla talep duyulan sektör ise hasta ve yaşlı bakım, eğitim ve de çocuk yetiştirme gibi sektörlerde olmaktadır. Uzman işçi, eğitimli veya da meslek sahibi kişiler arayışı içinde olan Almanya; bilgisayar uzmanları, doktorlar, bilim adamları, dili iyi bilen donanımlı insanlar gibi eğitimli ve donanımlı kişileri de aramaktadır. Neredeyse her alanda çalışan aramakta olan Almanya’da çalışan açığı, 1.5 milyon civarında değişiklik göstermektedir. Doğu Avrupa’dan giden iş gücü ile boşluğu tamamlayamayan Almanya, Türkiye gibi ülkelerden gidecek olan yüksek donanımlı kişiler, mesleklerine uygun olarak iş bulunması durumunda oturma izni ve çalışma izni de oluşturulması hızlı ilerleyen bir süreç haline gelinmektedir.

Almanya’da Çalışmak İçin Şartlar

Almanya yakın zamanda hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcılığı, inşaat, metal gibi 61 branşta yabancı işçi alımı gerçekleştireceğini açıkladı. Almanya’da çıkan yasaya göre meslek diploması olanlar, iş sözleşmesi olmadan da Almanya’da bir süreliğine çalışmayı kabul edenler Almanya’ya gelerek çalışabilecekler. İş aramak için Almanya’da 6 ay kalınmasına izin verilecek olup iş sözleşmesi imzalanması durumunda ise vasıflı olan eleman Almanya’da çalışabilecektir. Söz konusu olan eleman listesindeki vasıflarda olanlar, somut olarak bir teklif veya işe başlama durumu olmadan da Almanya’ya giderek 6 ay kalabilmektedir. İş aramak için Almanya’ya gidenler AB vatandaşlarının yararlandığı sosyal yardımları alamayacak. Almanya’ya gitmek isteyenler ve şartları yerine getirenlere 6 aylık vizeyi de büyükelçilikler verecektir. Almanya’da çalışma şartları arasında bu sayılanlar yer almaktadır.

KAYNAK


130 Yorumlar
 1. Hasibullah diyor

  Nice

 2. Mehmet Emin diyor

  Nasıl basvurabilirim

 3. Veysi diyor

  Başvuru nasıl yapılıyor

 4. Nafi diyor

  Nasıl baş vurulur arkadaşlar bilgi verin

 5. TURGAY YİGİT diyor

  Başvuru yapmak istiyorum

 6. Hakan Ayaz diyor

  Başvuru resmi olarak Türkiye’de nerede başvuru formu doldurunuz kimse niye cevap vermiyor

 7. Meric diyor

  Başvuru nasıl Yapılıyor ?

 8. vedat diyor

  başvuru nereden yapılıyor

 9. Aykut diyor

  Nasıl basvurabilirim

 10. Zafer diyor

  Nasıl başvuru yapabiliriz ve nereden yapabiliriz burda yazmiyor

 11. Evindar diyor

  Almanya iş için nasıl başvuru yapabilirim

 12. Baran diyor

  Nasıl başvuru yapılır yardımcı olursaniz.sevinirim

 13. Gökhan Bayar diyor

  Başvuruyu nasıl yapabiliriz Almanya’ya gitmek için

 14. Selçuk diyor

  İŞ İLANLANINI YAYİNLAMİSSİNİZ AMA YOL GOSTERİCİLİK YOK İLANİN DOĞRULUĞU YOK NASIL BAŞVURULUR ODA YOK

 15. Murat diyor

  Buradan basvuru yapın

 16. Bariş Şahin diyor

  Başvuru nasıl yapılabilir

 17. Gürkan diyor

  Basvuru nasıl yapılıyir

 18. Mülayim diyor

  Gaz alti ve elektirik kaynaği ve kamyon makascisiyim işmakinasi kova ve bom kaynağı deneyimim 20 yıl yurd dısi isi ariyorum yardimci olmak isteyen olursa 05357321123

 19. Rıdvan diyor

  Eğer bu doğruysa olabilir

 20. Şaban diyor

  Selam tantunici ustasıyım aşçı yardımcılığı da yaptım pasaportum var

 21. Mekan Mamedov diyor

  Nasil başvuru yapilir

 22. Metin diyor

  Arkadaşlar sağlıkla alakalı vakıflar üzerinden gönderme var, ben Tekirdağ da vakıf başkanı ile görüştüm çok kısa sürede gidebiliyorsunuz. Şartlar sağlıkla alakalı lise dengi okul, hastabakıcı sertifikası,hemşire, doktor vb.

 23. Mübarek diyor

  Ben gorsonum

 24. Mübarek diyor

  Aslinda bu iş olursa ilerde çok güzel hayat beni bekliyor bunun ici Almanya ya gidiyorum

 25. Akmuhammet diyor

  Gitmek ucun napmamiz gerekli

 26. Ferdi diyor

  Baş vuru nasıl yapılır

 27. Kenan diyor

  Nasıl başvurulur

 28. Eray diyor

  Nasil başvuruyoruz

 29. Ali diyor

  Basvuru nasil yapilir

 30. Hasan Yıldıray Evcil diyor

  Market sektorundeyim işimi iyi yapıyorum market işi karsonluk işi olursa her türlü yaparım yurt dışı sıkıntı yok

 31. EMRE diyor

  Almanya ya iş başvurusu nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 32. Emrah önal diyor

  Alçı sıva kara sıv alçıpan ustasıyım sertifikalarım var myk belgem var watsap +90541 320 37 60

 33. Nurettin adsoy diyor

  Merhaba ben inşaat sektöründe calışıyorum sıva alçı boya mantolama işleri yapıyorum

 34. İlhan diyor

  Yaş şartı aranıyormu.bende sıhhi tesisat ve doğalgaz ustasıyım ustalık belgerim var

 35. Serkan diyor

  Metal işleri ustasi

 36. Gokhan diyor

  Tir şoförüyüm src2 src4 src5 05454309747

 37. Emre diyor

  Tır şöförü ve mobilya montaj elmanı olarak başvuruyu nereye yapıcaz

 38. barış diyor

  metal ustası detaylı çatı kenet kaplama ustası ekpde var 0533 926 28 19

 39. Süleyman diyor

  Nasıl gidebiliriz veya başvuru yapabiliriz

 40. Hakan diyor

  Nasıl başvuru yapabiliriz

 41. Osman diyor

  Aşçıyim 10 yıllık tecrubem var

 42. Bahredin diyor

  Aşciyim almanyada is aryrorum..

 43. Bahredin diyor

  Almanyadan iş ariyorum messlegim aşçy..

 44. Özkan gündüz diyor

  Merabalar almanya işçi alımı için bilği almak istiyorum metal kaynakçısı yım ve makina montaj elamanı seviye 3 belgem de mevcut

 45. Davut diyor

  Şoförüm Almanya’da iş ariyorum

 46. Ali ulac diyor

  Abi yeni evlendim ise ihtiyacım var

 47. Kamil diyor

  Almanitada ev tamiri ve fabrikde iş ariyorum

 48. Emrah diyor

  15 senelik restoran tecrubem var komilikle basladim suan işletme yoneticisiyim yurt disina cikmaya karar verdim ne yapmamiz gerekiyor bilgi alabilirmiyim?

 49. Burhan Toptaş diyor

  Almanya’da inşaat işcisi olarak calışmak istiyorum
  Sektördeki mesleklerim :
  Kalıpcı demirci betoncu yabancı dil proje okuma

 50. Ahmet Gökmen diyor

  Nasıl başvuru yapabilirim

 51. İşi diyor

  Arkadaşım admin bey efedi nereye başvuru yapılacak yazmış insanları kandırmayın

 52. Abdulaziz bayraktar diyor

  Nasıl başvuru yapabilirim lütfen bilgi verirmisiz garson olarak gideceğim 05380661967

 53. hülya kaymak diyor

  ben kendim spor eğitmeniyi eşim makina mühendisi nasıl başvuru yapabilirim

 54. Zeki diyor

  Daha fazla bilgi alabilirmiyim gitmek istiyorum

 55. Özcan diyor

  Merhaba metal kaynakçılık şoförlük ve diğer işlerde düz işçi olarakta çalışabilirim

 56. Sait diyor

  27 yaşındayım evliyim 2 çocuğum var Almanya’da iş arıyorum kamyon şoförüyüm ve ne iş olursa yaparım

 57. Hakkı diyor

  Merhabalar ismim hakkı ve istanbulda yaşıyorum 24 yaşındayım bekar bireyim , fabrika restorant her işi yaparım irtibat numaram; 0537 777 9336

 58. Salih diyor

  Yas 29 iş Makinesi operatörüym belgem de var tecrübe de var

 59. Bayram diyor

  Nasıl başvuru yapacağız

 60. Yasin diyor

  Merhaba ben yaşın 23 yaşındayım ınşaat alçı boya ustasyım fabrikada calşrim

 61. FURKAN ODABAŞ diyor

  Selam forklif operatörü ve robot kaynak punta kaynak operatörüyüm otomotiv ve textil bölümlerinde forklif operatörü olarak çalıştım OYAK RENAULT OTOMATİV fabrikasında GRAMMER gibi büyük firmalarda tecrübe sahibiyim
  5551679861

 62. Bahrican diyor

  Ne iş olsa yaparım

 63. Aytaç şahin diyor

  Topoğraf olarak Saha da ve ofiste çalışabilirim.18 yıllık tecrubem var.

 64. Şiyar diyor

  21 yaşındayım restorant işi yapabilirim başvuruyu nerden yapabilirim

 65. Mehmet diyor

  20 yaşındayım garsonluk yapabilirim restorantlarda başvuruyu nerden yapabilirim

 66. Dilaver diyor

  İnşaat ustasıyım iş arıyorum Almanya’da

 67. Mehmet Aktürk diyor

  Merhabalar 20 yılı aşkın bir süredir serigrafi baskı sulu çıkartma tekniği ile cam ve porselen üzerine desen yapıyorum yurt dışı işi arıyorum nasıl başvuru yapabilirim

 68. Nurbek diyor

  Har turli makinada tekistil işi yaparim yeterki iş ölsün nasil almanyadan iş bülabilirim 10 senelik usta makinaciyim

 69. Sinan diyor

  Duvar ustasıyım inşaat

 70. Ahmet Karataş diyor

  Ahmet Karataş 29 yaşındayım yemek ustasıyım Elektirikçi bide duvar kağıdı ustasıyım işimde çok iyim bunu ben değil arkadaşlarım söylüyor

 71. Necat diyor

  Ben tir şöförüyüm nasıl başvuru yapabilirim

 72. Emine diyor

  Merhaba mesleğim tekstilde İnspector kalite yönetimi ama yaslı hasta bakımı garsonluk yapabilirim

 73. Emine diyor

  Merhaba mesleğim tekstilde İnspector kalite yönetimi ama yaslı hasta bakımı garsonluk yapabilirim almanya olursa iyi olur

 74. Mücahit diyor

  Çelik konstrüksiyon (çelik kaynak) üzerine belgem bulunmaktadır ilgili kişilerin bana ulaşmasını istiyorum teşekkürler

 75. Osman diyor

  Her türlü işçilik yapılır yeterki iş olsun alçı boya macum saten şap fiyas alçıpan asma tavan karo farketmez

 76. Aky poladow diyor

  A B C ehlıyetım var baskada ne ıs olsa yaparım

 77. Feyaz diyor

  Başvuru nasıl yapılıyor dekarasyon ustasıyım iç dış

 78. Arzuu diyor

  Nasil

 79. Nihal diyor

  Nasil başvuru yapacaz hemşire icin

 80. Mehria diyor

  Başvur yapmak istiyorum nasıl yapacam bilmiyorum

 81. Hava yalçınkaya diyor

  Hasta bakıcı olarak çalışmak istiyorum

 82. Kenan Okur diyor

  Selamlar, baklava,su böreği,adana böreği ve çeşit börekleri ustasıyım 15 yıllık ustalık deneyimine sahibim nasıl başvura bilirim?

 83. Kenan Okur diyor

  Selamlar, baklava,su böreği,adana böreği ve çeşit börekleri ustasıyım 15 yıllık ustalık deneyimine sahibim nasıl başvura bilirim?

 84. Maksat diyor

  Alçı boya ustasiyim

 85. Dowrankuly diyor

  Is ariyrum

 86. Masum diyor

  Ben de iş arıyorum 26 yaşındayım 6-7 senedir inşaatta çalışıyordum yaklaşık son 2 senedir lokantada çalışıyorum

 87. İlhan diyor

  Nasıl başvuru yapabilirim garsonluk için yardımcı olun lütfen çok ihtiyacım var

 88. Serhat diyor

  Bende iş arıyorum duvar ustasiyim

 89. Hakan diyor

  Ne olursa olsun çalışalım iş olsun yeter

 90. Hakan diyor

  Iş olsun yeter Ne olursa olsun çalışalım

 91. Engin diyor

  Başvurusu nasıl yapılıyor

 92. Ali Can diyor

  Merhabalar. Ben Ali Can. Üniversite 3. Sınıf Öğrencisiyim. İç Mimarlık alanında 2 sene eğitim alıp şuan yazılım mühendisliği bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Belli bir düzey yabancı dil seviyem var. Bilgisayar ile aram gayet iyidir. Yurt dışına kolaylıkla adapte olabilir , herhangi bir işte iyi şekilde çalışabilirim. Pasaportum hazır. Sizden geri dönüş bekliyorum.

 93. Ferhat diyor

  Bende başvuru yapmak istiyorum

 94. Ümit kurt diyor

  Acıl iş arıyorum şoför garsonluk donercilik mobilya montaj vtamir işleri temizlik işçileri yqpabilirim

 95. Fatma önal diyor

  Bende başvuru yapmak istiyorum eşimle ama nasıl

 96. Yunus Taştekin diyor

  İse ihtiyacım var yaş 23 her ne olursa yaparım inşaat garsonluk taşıma indirme kaldırma sorun yok

 97. Sedat esmer diyor

  Src 2 src4 belgem ehliyet BCE var psikoteknik rapor var yurt dışı ne iş olursa yaparım

 98. Harun karapinar diyor

  Yurt dişinda acilen iş ariyorun ne iş olursa yaparim bana yardimci olurmusunus

 99. Ubeydullah Juyende diyor

  Merhaba nasılsınız nereden başvuru formu doldurıcaz

 100. Zeren diyor

  Başvuru nasıl yapaxaz

 101. Oktay diyor

  Başvuru nereden yapılıyor

 102. Mehmet dal diyor

  Acil iş arıyorum bende gitmek istiyorum

 103. İbrahim diyor

  Sizinle calismak isterim ben ibrahim başak inşaat ustasiyim mesleyim kara siva ve tekaratif ustasiyim saggilarimla

 104. Erhan bilici diyor

  Pasaportum yok Pasaport çıkartmam lazım mı

 105. Erhan bilici diyor

  Dil sade Türkçe biliyorum aslen Muşluyum ürkiye’de yaşamaktayım Türkiye’nin İzmir ilinde yaşamaktayım Evli ve iki çocuğum var

 106. aliye diyor

  Aşçıyım dünya mutfağından ve Antep mutafağından anlıyorum

 107. Yıldırım diyor

  Alçı boya cıyım nasıl başvuru yapa bilirim

 108. Selcuk diyor

  Nasil başvuru yapacağız bilen varsa yardımcı olabilir mi.

 109. Omer diyor

  Ne olursa yaparım restorant insaat tarım

 110. Ersin diyor

  Kule vinç operatörü belgem var ama tecrübem yok diye bir iş bulamadım bana almanyadan bir şirket bulabilirmisiniz

 111. Yahya diyor

  13.60 kapalı tır ve kamyon tır harfiyat tecrübem var silindir jsb ekvatör kepçe kullanabiliyorum silindir tüm iş makinaları tam tecrubeliyim

 112. İsa diyor

  Arkadaşlar bunlar sahtekar çalışmak isteyen varsan Sirbistan 850 euro yemek yatacak yer dahil işçi alımı yapılacak bay bayan. Fark etmiyor yardımcı olurum instagram ekleyin isuse_58 arabalı bir fotorafım var

 113. halil diyor

  ne iş olursa yaparım pasaportum var e sınıfı ehliyerim var yurt dışı çalışma belgem var feyansçı ustasıyım sertfikam var yurtdışı

 114. halil diyor

  ne iş olursa yaparım pasaportum var e sınıfı ehliyerim var yurt dışı çalışma belgem var feyansçı ustasıyım

 115. Taki caner diyor

  Nasil basvuru yapabilirim metal ustasiyim

 116. Bahattin diyor

  Merhaba arkadaşlar Almanya işi için nereden nasıl iş başvurusu yapabiliriz lütfen bana yardımcı olun

 117. Muhammed halef diyor

  Tekstil de ustayım nasıl başvuru yapılır

 118. Şakir diyor

  Merhaba Almanya’da çalışmak istiyorum

 119. Mehmet Aslan diyor

  uluslararası iş güvenliği ve yüksek lisans sertifikam var arıca 2007 yılında M.E.B onaylı süresiz bilgisayar iş sertifikam var senaryo yazarlık ve sinama oyunculuk linsans ve kimliğim var 10 yılık pasaportum var yeterki iş olup bu ülkeden çıkış yapayım bilgisayar konusunda profesyonel bir deneyime sahibim

 120. Ali diyor

  Slm su tesisat ustasıyım tüm belgeler var ve ayriyeten tır şöförüyüm onunda tüm belgeler var ve ayriyeten silindir makinası operatör belgem var yurt dışı çalışmak istiyorum saygılar. 05326752668

 121. Uğur diyor

  Insaat duvar ustasiyim ustalik belgemde var

 122. Jiyan diyor

  Merhaba turkiyede otomotiv sektöründe araba parçası üretimi yapiyom robot kaynak acil iş arıyom

 123. Kayhan diyor

  26 yıllık soğuk hava reklamcıyim

 124. Fatih diyor

  Tır şoför’ü yüm (Aynı zamanda lowbet kullanıyorum) src 1 2 3 ve 4 var
  Psikoteknik ve dijital topoğraf ehliyetim var
  Tüm evraklarım tamam

 125. Yılmaz diyor

  İnşaat ustasıyım ise ihtiyacım var saygılarımlan 05458842102 demir bağlama ustasıyım

 126. ADEMÇİÇEK diyor

  Kalıpcı

 127. Mustafa diyor

  MUSTAFA EŞİYOK ben makina operatörüyüm ama her türlü iş yaparım yeter ki iş imkanı olsun

 128. Veysi diyor

  Lahmacun ve pide ustası

 129. Veysi diyor

  Ekmek,lahmacun ve pide ustası

 130. Allanur diyor

  Selam aleyküm berberlik yapıyorum isimde iyiyim yardımcı olabilir misiniz sertifikam filan var

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.