2021-2022 En Çok Kazandıran Meslekler ve Kariyer Fikirleri  

0

İçindekiler

Son 2 Yılın En Çok Kazandıran Meslekler ve Kariyer Fikirleri  

Her yıl önem kazanan ve gelecek yıllar içerisinde en çok kazandıran meslekler sıralamasına girecek yeni meslekler ve kariyer fikirleri türemektedir. 

En çok kazandıran meslekler daima popülaritesini artırarak gelişmektedir. Para kazanmanın giderek zorlaştığı bu dönemlerde meslek arayışında olanların endişesi artmakta ve önem kazanan, gelecek vadeden meslekler merak edilmektedir. 

Yıllardan beri önemli olan meslekler önemini hala korusa da gelişen teknoloji ve değişen hayat şartları yeni meslek alanlarını da ortaya çıkartmaktadır. 

Meslek seçimlerinde en önemli unsur tutku olsa da meslek arayışında olanlar daha çok gelir elde edebileceği mesleklere ilgi duymaktadır. Bu yazımızda meslek arayışında olanlar veya farklı iş alanlarına yönelmek isteyenler için 2021-2022 yılı en çok kazandıran meslekler ve kariyer fikirleri hazırladık. İşte en çok kazandıran meslekler ve kariyer fikirleri

en cok kazandiran meslekler
en cok kazandiran meslekler

1)Yazılım Geliştirme Uzmanı

Yazılım geliştirme uzmanı, yazılım sistemlerinden sorumlu olan kişilere verilen unvandır. Yazılımların, bilgisayar programlarının kodları ile yeni ürünler geliştirerek programcı ekibine liderlik yaparlar. Birçok yazılım geliştirme uzmanı yönetici konumunda çalışsa da sade programlama ile ilgilenen uzmanlar da bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler üniversitelerin ilgili Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği lisans programlarından mezun olmalıdır. Yönetici konumunda çalışmak isteyen yazılım geliştirme uzmanlarının ise yüksek lisans mezunu olmaları gerekmektedir. Teknolojinin gelişimi ile birlikte yazılıma olan ihtiyaç ve ilgi son dönemlerde oldukça artmaktadır. Eğer bu alana ilgili iseniz yazılım ve bilgisayar alanında eğitim alarak ve deneyim kazanarak yurtdışında çalışma imkânı da bulunmanız mümkün olacaktır. Yazılım geliştirme uzmanlığı, yazılım ve bilgisayar ile ilgilenenler ve yurt dışı kariyer fikirleri olanlar için oldukça uygun bir meslektir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

2)Pazarlama Müdürü

Pazarlama, bir marka yaratmak ve bu markanın belli bir yere sahip olması için en önemli unsurdur. Son yıllarda ise devamlı yeni markaların ortaya çıkarıldığını ve daima yeni ürünlerin üretildiğini biliyoruz. Bu ürünlerin pazarlarda yer almasını, tanınmasını sağlayan kişiler pazarlamacılardır. Pazarlama müdürü ise markaların tanıtımını sağlayan pazarlama bölümünü ve pazarlama operasyonlarını denetleyen kişilerde denmektedir. Pazarlama müdürünün görevleri, pazarlama kampanyalarına liderlik etmek, bir şirketin ya da firmanın pazarlama işleri ile ilgilenerek markanın doğru bir kimlik oluşturmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra pazarlaması ile ilgilenilen markanın reklamları ve kampanyaları ile ilgilenmek, markanın hedef kitlesini oluşturmak ve bu hedef kitleye ulaşmak da pazarlama müdürünün görevlerindendir. Yönetim alanında alınan eğitimler ile birlikte bu mesleği yapabilmek mümkündür. Reklam ve pazarlama alanında çok yüksek miktarlar ile iş yapılması da pazarlama müdürlerinin yüksek maaşlar kazandığının bir kanıtı olarak görülebilir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

3)Web Geliştirici

Günümüzde web geliştiriciliği oldukça önemli meslekler arasında yer almaktadır. Web geliştiricilerin görevi web sayfalarını tasarlamak ve web sitesi kurmaktır. Bu görevleri yerine getirerek internet dünyasından faydalanmamızı sağlamaktadırlar. Bu alanda çalışanlar web sitelerinin teknik işlerinden sorumlu olmaktadırlar. Sürekli gelişen ve değişen bir alan olan web geliştiriciliği alanında çalışanlar programlama dilini çok iyi bilmeli ve yeni teknolojik gelişmelerden daima haberdar olmalılar. Bu mesleği yapmak isteyenlerin 4 yıllık lisans programlarından mezun olmaları yeterlidir. Son yıllarda teknolojinin çok daha fazla kullanılması ve internetin bir dünya haline gelmesi ile bu ve benzeri işlerin önemi gittikçe artıyor. Web geliştiriciliği, yazılım, programlama gibi iş alanlarının gelecekte daha da önem kazanacağı düşünülmektedir. Bu meslekler ülkemizde de oldukça önemli olsa da yurtdışında da oldukça önemli işler arasında yer almaktadır. Web geliştiriciliği alanı ile ilgili olanlar ya da bilgisayar ile ilgilenenler için kariyer fikirleri gün geçtikçe çeşitlenebilir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
4)Avukat 

Avukatlık mesleği yıllardır kazandıran meslekler arasında yer almaktır. Günümüzde oldukça avukat olsa da daima ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir. Bunun sebebi ise herkesin daima yasal sistem ile bir ilişki içerisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Avukat, kişilerin doğru şekilde yargılanmasını sağlayan, miras ve varlıkların yönetimi ile ilgilenen, haksızlıklar ile savaşan kişilerdir. Kişilerin sadece bir suç işlediklerinde bir avukata başvurdukları düşünülmemelidir. Avukat, hukuki alanda birçok şeyin yönetilmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra birçok alanda çalışılabilen bir meslektir. İyi kariyer denildiğinde ilk akla gelen mesleklerden olmasının yanı sıra her zaman önemi koruyan bir iş alanı olacaktır. Avukat olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk lisans programlarından mezun olma şartı aranmaktadır. Bu mesleğin oldukça yorucu ve stresli bir iş olduğu bilinse de iyi gelir elde edebileceğiniz ve saygınlık kazanacağınız bir meslektir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
5)Petrol Mühendisi

Mühendislik alanları oldukça çeşitli olsa da tüm mühendislik alanlarının iyi kazanç elde edilebilen mesleklerden olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Petrol mühendisi, petrol kaynakları ile ilgilenen, bu kaynakların bulunmasında görev alan, petrolün işlenmesi sağlayan kişilere verilen isimdir. Petrolden üretilen birden fazla ürün bulunmaktadır. Modern yaşamı bir parçası olan petrolün taşınması, işlenmesi ve muhafaza edilmesi için daima bir uzmana ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan yola çıkarak ve petrolün önemini düşünerek petrol mühendisliğinin önemli bir iş alanı olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışı para kazanma planı ve yurtdışı kariyer planı olanlar için de oldukça uygun bir alan olduğu söylenebilir. Bunun nedeni ise petrol kaynaklarının belli bölgelerde yoğunlaşmasıdır. Bu mesleği yapabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği lisans bölümlerinden mezun olunmalıdır. Bunun yanı sıra bu mesleği ağır çalışma şartlarında mesleğini sürdürebilecek kişiler seçmelidir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

6)Psikolog

Kariyer fikri denildiğinde ilk akla gelen mesleklerden biri de şüphesiz ki psikologdur. Öncelikle psikologların bir tıp doktoru olmadığı bilinmelidir. Psikolog olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Psikoloji lisans bölümlerinden mezun olunması gereklidir. Bu bölümden mezun olanlar akademik olarak ilerleyebileceği gibi terapist olarak da çalışabilmektedir. Günümüzde oldukça psikoloji mezunu olduğu bilinse de daima önemli meslekler arasında psikologlar da yer almaktadır. Psikologlar uzmanlık alanlarına göre farklı kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi danışmanlık merkezlerinde de görev alabilirler. Psikologlar okul, hastane, klinik gibi farklı kurumlarda çalışabilmektedir. Psikolog maaşları çalışılan kuruma bağlı olarak değişebilse de oldukça iyi gelir elde edebileceğiniz meslekler arasındadır. Psikologlukta da her meslekte olduğu gibi yüksek lisans ile eğitime devam edilip uzman psikolog unvanı alma ve kariyeri devam ettirme imkânı bulunmaktadır.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

7)Veri Tabanı Yöneticisi

Oldukça yeni kariyer fikirleri arasında olduğunu söyleyebileceğimiz veri tabanı yöneticiliği giderek önem kazanan meslekler arasında yer almaktadır. Veri tabanı yöneticilerinin görevi, şirketin veya firmaların veri tabanlarını düzenlemek, yönetmek ve verilerin doğru kullanılmasını sağlamaktadır. Bu mesleği yapanlar, müşterin bilgilerinin, finansal bilgilerinin ve şirket için gerekli tüm bilgilerin bulunacağı veri tabanlarını oluştururlar ve tasarlarlar. Bunun yanı sıra bu bilgilerin veya verilerin korunması ile de görevlidirler. Veri tabanı yöneticisi olabilmek için üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Veri Tabanı Yönetimi, Bilgisayar Bilgisi Sistemleri gibi ilgili lisans bölümlerinden mezun olma şartı aranmaktadır. Diğer mesleklere göre oldukça yüksek maaş kazandıklarını söyleyebileceğimiz veri tabanı yöneticiliği yurt dışında da önemli mesleklerdendir. Yurtdışı kariyer fikirleri arayışında olanlar bu mesleğe yönelebilirler.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

8)Havayolu Pilotu

İyi kariyer denildiğinde akla gelen mesleklerden biri de havayolu pilotluğudur. Havayolu ulaşımı, ülkemizde de yurt dışında da sürekli gelişmekte olan alanlar arasında yer almaktadır. Pilotluk oldukça zor bir meslek olsa da iyi gelirler elde edilebilen ve zevkli mesleklerden biridir. Gelişen ve yeni ortaya çıkan teknolojiler ile birlikte pilotların işi zorlaşmaktadır. Fakat zor olduğu söylenebilen bu işin aylık gelirleri de bu zorluğa bağlı olarak oldukça yüksektir. Pilot, bir uçağı ve insanları bir noktadan diğer noktaya ulaştıran kişilere verilen isimdir. Pilotlar bir ay boyunca devamlı çalışmazlar. Sadece belirli günlerde çalışarak aylık gelir elde ederler. Fakat bir kişinin pilot olmak için sağlıklı bir vücuda sahip olması ve de düzenli olarak fiziki muayenelerden geçmesi gereklidir. Havayolu pilotu olabilmek için üniversitelerin Pilotaj lisans programından mezun olunması da gerekmektedir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

9)Cerrah 

Tıp alanında kariyer fikri, düşüncesi olanlar cerrah olmayı düşünebilirler. Tıp alanında en çok para kazanılan mesleklerden biri cerrahlıktır. Bunun nedeni ise diğer alanlara göre oldukça zor bir çalışma alanı olmasından kaynaklanmaktadır. Sadece çalışma alanının zorluğu değil bu mesleği yapabilmek için iyi kariyer geçmişinizin olması da gereklidir. Cerrah olmak, bir alanda uzmanlaşmayı ve yaşamdan sorumlu olmayı gerektiren bir meslektir. Tüm dünyada cerrahlar oldukça yüksek paralar kazanmaktadırlar. Eğer tıp alanında eğitim almak istiyorsanız cerrahlık kariyerinizin en yüksek noktası olacaktır. Cerrah olabilmek için öncelikle üniversitelerin 6 yıllık Tıp eğitimlerini tamamlamalısınız. Fakat bu uzun eğitim bile cerrah olabilmek için yeterli değildir. Tıp eğitiminden sonra alanınızı seçmeli ve bu alandan uzmanlaşarak cerrah olabilmek oldukça uzun bir süreçtir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri 1

10) İstatistik Uzmanı

İstatistik uzmanı daha önce duymadığınız kariyer fikirleri arasında yer alabilir. İstatistik oldukça zorlayıcı bir çalışma alanıdır. Zorlayıcı bir çalışma alanı olmasının yanı sıra bu alanda çalışan uzmanlar çok fazla olmadığı için oldukça önemli bir meslek olduğu söylenebilir. İstatistik uzmanı birçok farklı alanda iş bulabilmektedir. Bu nedenle de kariyer yapılabilecek ve para kazandıran işler arasında yerini almaktadır. Bir istatistik uzmanı veya istatistikçi sağlık, finans, sigorta gibi birçok farklı alandan görev alabilmektedir ve de bu alanlarda istatistikçilere ihtiyaç duyulmaktadır. İstatistik alanında çalışabilmek için üniversitelerin İstatistik lisans bölümlerinden ve ilgili bölümlerden mezun olmanız gerekmektedir. İstatistik uzmanı olmak için de bu alanda yüksek lisans şartı aranabilir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

11)Finans Müdürü

Finans müdürlüğü de iyi gelir elde edilebilen bir kariyer fikri olabilir. Finans müdürü olabilmek için birden fazla farklı bölümlerden mezun olunabilmektedir. İşletme, İktisat, Maliye gibi farklı lisans programlarından mezun olduktan sonra kariyerinizi finans alanında sürdürebilmeniz mümkündür. Fakat finans müdürü unvanını kazanabilmek için finans alanında yüksek lisans eğitiminizi tamamlamanız gerekmektedir. Finans müdürünün görevleri ise şirketin mali kayıtları ile ilgilenmek, mali raporları incelemek, finansal işlemleri denetlemek ve düzenlemektir. Finans alanı daima geçerli olabilecek ve istihdam sağlanan alanlardan bir tanesidir. Bu alan ülkemizde de yurtdışında da geçerliliği sürecek alanlardandır. Yurtdışı para kazanma fikriniz var ise ve finans alanına da ilgili iseniz bu alanda bir kariyer hedeflemelisiniz.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

12)Makine Mühendisliği

Makine mühendisleri, mekanik cihazları tasarlayan ve üreten kişilere verilen isimdir. Yıllardan beri bilinen ve kazandıran bir meslek olduğu da aşikâr olan makine mühendisliği istihdamı her zaman devam eden mesleklerdendir. Mühendislik alanında bir kariyer hedefleyenler için makine mühendisliği oldukça iyi bir seçim olabilir. Bu mesleği yapabilmeniz için üniversitelerin 4 yıllık makine mühendisliği lisans programlarından mezun olmanız gerekmektedir. Bu alanda deneyim kazanmak ve yine bu alandan yüksek lisans eğitimi almak gelirinizi arttıracaktır. Bunun yanı sıra yabancı dil bilen bir makine mühendisi çok daha iyi bir maaş alırken yurtdışı para kazanma şansı da elde edebilmektedir. Hedeflerinizi belirleyip bu alanda bir kariyer yapabilmeniz muhtemeldir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

13)Bilişim Teknolojileri Müdürü

Bilişim teknolojileri müdürlüğü de maaşı yüksek meslekler arasında yer almaktadır. Gelişen teknoloji ile bilişim teknolojileri de hayata dahi olmuş durumdadır. Bilişim teknolojileri departmanından sorumlu tutulan kişilere bilişim teknolojileri müdürü veya bilişim teknolojileri uzmanı denilmektedir. Bilişim teknolojileri müdürü bir şirketin veya kurumun bilgisayar ağlarından sorumlu olan analistler ve teknisyenleri denetleyen kişidir. Bilişim teknolojileri alanına teknisyen olarak başlayıp bilişim teknolojileri müdürlüğüne kadar yükselebilmek mümkündür. Bu alanda çalışabilmek için üniversitelerin bilişim alanında eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olmanız gereklidir. Bu meslek seçiminde teknoloji ile ilgili olmak ve yönetim konusunda yeterli olmak gerekmektedir. Artık günümüzde bilişim teknolojileri bölümü olmayan şirket oldukça azdır. Bu nedenle gelecek vadeden bir meslek olduğu söylenebilir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

14)Ebe Hemşire

Hemşirelikte en önemli uzmanlık alanlarından bir ebe hemşireliğidir. Hemşirelikte farklı uzmanlıklar olsa da ebe hemşireliği oldukça önemlidir. Ebe hemşire, normal hemşirelerden farklı olarak anne adaylarından ve yeni doğan bebeklerden sorumlu olan hemşiredir. Oldukça önemli, dikkat isteyen bir iş alanı olması ve insan hayatından sorumlu olmaları nedenleri ile maaşları bu sebeplere bağlı olarak yüksektir. Doğum esnasında ve sonrasında ebe hemşirelere oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Ebe hemşire olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Ebelik lisans programlarını bitirmeniz gerekmektedir. Ebe hemşireler devlet hastanelerinde ve de özel hastanelerde çalışabilmektedirler. Sağlık alanın her zaman istihdam sağlanan bir alan olduğu için ebe hemşireliği gibi meslekler önemi her zaman koruyacak mesleklerdir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

15) Veteriner

Veterinerlik de yüksek maaşlı meslekler arasında yer almaktadır. Gerçekten sevilerek yapılması gereken mesleklerden olan veterinerlik oldukça önemli mesleklerdendir. Veterinerlik sadece evcil hayvanlarla ilgilenilen bir meslek dalı gibi görülse de çiftlik hayvanları, hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar da veteriner tarafından bakılmaktadır. Veteriner olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Veterinerler hayvan sağlığı ile ilgilenmenin yanı sıra nesli tükenen hayvanlar ile ilgilenme ve hayvanların çoğalma gibi sorunları ile de ilgilenmektedir. Veterinerler, veteriner hekim olarak da adlandırılmaktadırlar. Veterinerlerin görevleri, hayvanları aşılamak, hayvanların hastalıklarını tedavi etmek, cerrahi işlem uygulamak, hayvan ölümlerini incelemek olarak sıralanabilmektedir. Kutsal bir meslek olarak nitelendirilebilen veterinerlik zor bir meslek olsa da gelirin yüksek olduğu bir meslektir.

2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri
2021 2022 en cok kazandiran meslekler ve kariyer fikirleri

16)Bilgi Güvenliği Uzmanı

Bilgi güvenliği uzmanı ülkemizde de yurtdışında da oldukça önemli olan meslekler arasındadır. Bu mesleği yaparak yurtdışında da bir kariyer hedeflemek mümkündür. Günümüzde teknolojinin gelişimi ve kullanımının artması ile birlikte siber suç kavramı ortaya çıktı. Kişisel ve devlet verilerinin ele geçirilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kalmak mümkün hale geldi. Bu verilerin ele geçirilmesi ise siber suç olarak adlandırılmaktadır. Bu verilerin korunması ve siber suçların önüne geçilmesi için yeni iş alanları ortaya çıktı. Bunlarda biri de bilgi güvenliği uzmanı mesleğidir. Bilgi güvenliği uzmanlarının görevi sistem açıklarını tespit etmek ve bilgi sistemlerini korumaktır. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin üniversitelerin Bilgisayar, Yazılım, Elektronik Mühendisliği gibi ilgili 4 yıllık lisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir. Oldukça önemli olan bilgi güvenliği uzmanlığı mesleğinin de buna bana olarak aylık gelirleri oldukça yüksektir. İlerleyen teknolojiler ile de bu mesleğe olan ihtiyaç daima devam edecektir. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin de rahatlıkla iş bulabileceği bir alandır. Yurtdışı kariyer fikirleri edinmek isteyenler bu alanı araştırabilirler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.